168 hodin: Taková delší okurková sezóna [podcast]

0

168 hodin #5: Taková delší okurková sezóna by Cnews on Mixcloud

Byl-li minulý týden skoupý na události, tak tento ještě více, a to by člověk přitom řekl, že s koncem léta skončí i okurková sezóna. Google připravuje pro mobilní aplikace YouTube možnost přehrávání videí bez internetového připojení. Klipy, které uživatel přidá do seznamu Přehrát později, se stáhnou do paměti telefonu, kde si je bude moci přehrát později i bez připojení.  Novinka přijde zřejmě v listopadu a dočkají se jí aplikace pro Android a iOS.

Správce české domény CZ.NIC už brzy vydá k testování první sérii routerů vlastní výroby Turris. Router obsahuje dvoujádrový procesor na frekvenci 1,2 GHz, zřejmě 2 GB paměti a čtyři porty pro lokální síť. Na jeho základní desce se nachází dvojice slotů, z nichž jeden je osazen dual band bezdrátovou kartou. Router krom toho obsahuje dvojici USB portů a slot pro microSD kartu. Pohání jej upravený systém OpenWRT. CZ.NIC letos vyrobí jen tisícovku kusů, kterou propůjčí zájemcům o testování za jednu korunu. Další routery, pokud se testovací várka osvědčí, bude správce domény už prodávat, i když od začátku avizuje, že nepůjde o zvlášť ziskovou záležitost.

Proč má vlastně správce domény potřebu vyvíjet vlastní směrovač? CZ.NIC se dlouhodobě angažuje v oblasti síťové bezpečnosti. Routery budou kromě směrování paketů analyzovat i síťový provoz a na podezřelé aktivity upozorňovat centrálu, která bude moci do všech směrovačů rozeslat aktualizaci. V případě nové hrozby tak bude možné v krátké době ochránit všechna zařízení. Je nepochybné, že se získaná data budou správci hodit i k vývoji dalších bezpečnostních mechanismů.

Steam Box už příští týden?

Společnost Valve možná už příští týden představí vlastní herní řešení Steam Box. Jeho cílem je nahradit konzole herním osobním počítačem. Od jara zvěsti o projektu utichly a mnozí se domnívali, že ho společnost zařízla. Z vystoupení šéfa firmy na letošní konferenci LinuxCon však vyplynulo, že by Valve mohlo Steam Box vydat už příští týden a že pokud ne teď, tak v budoucnu bude fungovat na Linuxu. Ředitel společnosti považuje Linux za budoucnost počítačových her, neboť se podle něj platformy osobních počítačů uzavírají a software shromažďuje v centrálních uložištích.

 

Google za neznámou částku koupil startup Bump, který vyvíjí stejnojmennou aplikaci pro synchronizaci souborů mezi mobily, tablety a počítači. Ta na to jde trochu jinak než nástroje, jako je Dropbox. Sdílení souborů probíhá šťouchnutím. Aplikace podle geolokace a akcelerometru pozná, která dvě zařízení má spárovat. Vývoj produktu má prý probíhat nadále i pod Googlem. Kromě Bumpu společnost vyvíjí ještě fotosíť Flock, která na základě metadat umožňuje sdílet fotografie s dalšími lidmi, kteří navštívili stejné místo.

Zonerama ukázala Flickru záda

Vyšla už šestnáctá verze správce fotek Zoner Photo Studio. To obsahuje minimum novinek a spíše se soustředí na vylepšení už existujícího, zároveň ale přináší novou verzi webového úložiště Zonerama, která nyní nabízí neomezený prostor pro fotografie. To už služba uměla dříve, u fotografií ale snižovala rozlišení, takže nemohla sloužit jako záloha originálů. Nahrávat lze nicméně pouze fotografie ve formátu JPEG, RAW nebo TIFF do úložiště nedostanete. Hodí se tak spíše pro skladování domácích záběrů. Alba lze samozřejmě sdílet na sociálních sítích a je možné je zaheslovat. Služba nabízenou neomezenou kapacitou strčila do kapsy Flickr, který nabízí „pouhý“ jeden terabajt, nemluvě o dalších službách, jako je Google Drive, SkyDrive či Dropbox.

Seznam v poslední aktualizaci mobilních aplikací Mapy.cz odhalil, že v dalších verzích umožní offline vyhledávání a že na obrazovku přibude kompas. O přesnosti vyhledávání se blíže nezmínil, je možné, že bez připojení bude možné hledat jen na úrovni obcí nebo ulic, ale také i konkrétních popisných čísel. 

Ohodnoťte tento článek!