168 hodin: Tesco se stane virtuálním operátorem

0

Konec spekulacím, obchodní řetězec Tesco se skutečně stane virtuálním operátorem. Oficiální oznámení následuje dva měsíce po zápisu nové společnosti Tesco Mobile ČR, s.r.o. do obchodního rejstříku. Do nové společnosti vstupují fifty-fity Tesco a Telefonica, nad jejíž infrastrukturou postaví virtuální operátor vlastní systémy a nabídku služeb. Stejně funguje virtuální operátor Tesca i ve Velké Británii, nic tedy nenasvědčuje tomu, že by se znovu jednalo o „převlečenou Telefonicu“, jako tomu je u BleskMobilu.

Nový operátor na trh vstoupí letos, služby začne nabízet už v následujících měsících. „Zákazníci znají Tesco a Tesco zná své zákazníky, například díky jedinečnému věrnostnímu programu Clubcard, který bude nedílnou součástí i této nové služby,“ řekl k této příležitosti ředitel českého Tesca David Morris a zároveň tím naznačil propojení poskytovaných služeb.

Čtvrtý, trochu opomíjený operátor U:fon se probouzí z letargie. Letos přijme na šedesát nových zaměstnanců a jako virtuální operátor zavítá i do GSM sítě. Jeho síť je totiž postavena na odlišné technologii CDMA, která sice přináší některé výhody, jako například snažší pokrývání, nicméně si žádá zvláštní modemy a telefony, jejichž nabídka není zdaleka tak široká jako u modelů určených pro klasické GSM sítě. Ceny, ať už je řeč o volání nebo datech, má U:fon zajímavé. Pokud tedy vstoupí jako virtuál i do pásma GSM, přestane být odlišná technologie sítě překážkou, a U:fon bude moci plně konkurovat dalším operátorům.

Informace agentury ČTK naznačují, že jednání o virtuálním operátorovi probíhají i mezi vydavatelstvím Mafra, jemuž patří například server iDnes.cz, a společností T-Mobile. Virtuální operátor by se mohl jmenovat Mobil.cz, stejně jako webový magazín, který Mafra vydává. Úvahy potvrzují slova člena představenstva Mafry Romana Latuskeho: „V současné době potenciál případného projektu virtuálního operátora analyzujeme. Samozřejmě diskutujeme se všemi operátory na trhu, ale spekulace o konkrétní realizaci jsou předčasné.“ Mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová odmítla spekulace komentovat.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) dále nepočítá s Pavlem Dvořákem jako předsedou Českého telekomunikačního úřadu. Právě Dvořák v minulém týdnu předčasně ukončil aukci uvolněných kmitočtů, jelikož nabídky soutěžících přesáhly hranici dvaceti miliard korun. Pokud by se frekvence prodaly za takovou cenu, vedlo by to podle Dvořáka ke značnému zpomalení budování sítí nové generace a vysoké ceně pro koncové zákazníky. Dvořák byl za toto rozhodnutí kritizován jak ze strany politiků, tak i odborné veřejnosti.

TIP: ČTÚ si dělá legraci a operátoři mezi sebe nového nechtějí [komentář]

Ministru Kubovi se nelíbí to, že Dvořák toto rozhodnutí nekonzultoval s členy rady úřadu, i když mu to pravomoci umožňují. „Po tomto výsledku naprosto nelze předpokládat, že bych pana předsedu Dvořáka navrhoval, aby pokračoval ve funkci předsedy rady ČTÚ,“ uvedl Kuba pro Hospodářské noviny. Novým předsedou se po 30. dubnu tohoto roku, kdy Pavlu Dvořákovi vyprší mandát předsedy, stane někdo z dalších členů rady úřadu. Koho Kuba navrhne a vláda jmenuje, zatím není známé.

Google v létě zavře Google Reader

Google v létě zruší Google Reader, populární RSS čtečku. Bližší důvody rozhodnutí společnost neuvádí. Konec služby oznamuje suchá hláška při návštěvě služby, více informací nelze najít ani v příslušné zprávě na blogu. Některé služby na tuto informaci reagovaly sebevraždou, jiné se chystají Reader naklonovat. Pomoci jim v tom může to, že si uživatelé budou moci do 1. července tohoto roku, kdy služba končí, exportovat odebírané weby.

Microsoft minulý týden dostal od Evropské komise pokutu 561 miliónů eur za to, že po několik měsíců v zemích Unie nezobrazoval tzv. ballot screen neboli obrazovku s výběrem prohlížečů. Ta se ve Windows objevila po stížnosti vývojářů Opery právě k Evropské komisi. Profesor na newyorské univerzitě a odborník na nestandardní chování firem, Nicholas Economides, tuto pokutu považuje za nesmyslně velikou. Microsoft ji nicméně pokorně přijal, původně se totiž mluvilo o řádově vyšší částce. Na nezobrazování výběru prohlížečů podle posledních zpráv upozornili Evropskou komisi Google a vývojáři Opery. Pokud se to ukáže být pravdou, není to vůbec překvapivé zjištění, je v zájmu obou přiložit svému soupeři polínko do ohně.

TIP: Microsoft musí zaplatit 561 milionů eur za chybějící ballot screen

Andy Rubin, člověk, jenž stál za zrodem systému Android a doteď – už pod křídly Googlu – dohlížel na jeho vývoj, odchází ze své pozice. Ve vedení jej nahradí šéf Google Apps Sundar Pichai. Rubin ve společnosti dále zůstane, přesune se ale k jiným projektům. Mluví se o chytrých brýlích Google Glass nebo samořídících autech, která se již prohánějí po amerických silnicích.

Dropbox koupil poštovní aplikaci MailBox i s týmem jejích vývojářů, naznačuje to velké plány. Aplikace je úzce provázána s Gmailem, který provozuje úhlavní konkurent Google. Než že by Dropbox pokračoval v další integraci s Gmailem, lze spíše čekat, že přijde s vlastní e-mailovou službou. Nasvědčují tomu poslední akvizice a dříve představené funkce.

Ohodnoťte tento článek!