168 hodin: Windows 7 ustupují mladším Osmičkám

0

Windows 7 přestávají růst, alespoň podle serveru Netmarketshare.com. V dubnu se ustálily na téměř 45 %. Na jejich úkor posilují nejnovější Windows 8, i když velmi vlažným tempem – meziměsíčně si polepšily o pouhé půl procento, aktuálně mají podíl 3.82 % mezi všemi systémy. Rychleji svého času rostly i krajně neoblíbené Windows Vista. Mírně posílil také OS X, a to na 2.82 % tržního podílu. Poněkud odlišná čísla ale uvádí jiná měřící služba StatCounter. Windows 7 podle ní stále rostou a aktuálně mají podíl 54 %. Web rovněž zaznamenává růst Windows 8 a přisuzuje je jim o celé procento více. Čísla – zejména ta týkající se Windows 7 a 8 – se napříč měřícími službami výrazně liší, pravda se nachází někdy mezi. Rozdíl v měření je způsoben vzorkem webů a složením jejich návštěvníků. 

Mezi hráči na službě Steam se Windows 8 stala třetím, resp. druhým nejpoužívanějším systémem. V hráčské komunitě neohroženě vedou 64bitová Windows, která jsou spolu 32bitovou variantou zastoupena skoro sedmdesáti procenty. Následují je právě Windows 8 s bezmála 11 % (32b + 64b verze), v závěsu pak jsou XP s 8.25 % a Vista s 7 %. Všechny zastoupené verze OS X mají mezi hráči podíl 3.25 %. Hráči s Ubuntu pak tvoří jen několik desetin procenta. Relevantní vzestup zažívají Windows 8 (0.97 %) a OS X (1.16 %), překvapivě ale také Windows Vista (0.52 %).

Nejstarší freemail světa Hotmail skončil svoji cestu, definitivně jej nahradil Outlook.com. Připomínkou dob minulých zůstávají jen zachované adresy uživatelů. E-mail příznačně odstartoval na Den nezávislosti v roce 1996. V prosinci následujícího roku jej pohltil Microsoftu za 400 milionů dolarů (při tehdejším kurzu zaplatil 12.6 miliardy dolarů) i se skoro devíti miliony uživatelů. Služba prošla dlouhým vývojem; několikrát změnila jméno i vzhled. Po odhalení služby Outlook.com bylo ale zřejmé, že se dny Hotmailu krátí. Skoro rok poté skutečně skončil. Microsoft data uživatelů přesunul do nového e-mailu, jednalo se prý o neuvěřitelných 150 PB dat (150 000 TB) a celý proces trval šest týdnů.

Ve freemailu Outlook.com také začal fungovat Skype. Webový klient se zatím nachází v testovací verzi a funguje pouze ve Velké Británii, do zbytku světa by se měl dostat v létě. Jak se bohužel dalo předpokládat, vyžaduje zvláštní doplněk, čímž se v podstatě neliší od Facebooku, kde právě technologie Skypu funguje na pozadí (video)hovorů a rovněž vyžaduje instalaci rozšíření do prohlížeče.  

Microsoft patrně chystá další kolo redesignování svých služeb. Nového vzhledu a loga by se měl dočkat vyhledávač Bing, služby napojené na Xbox a možná i Skype. Zmínka o možných změnách se objevila v přednášce designerů Microsoftu na konferenci v Oslu. Klíčové produkty firmy minulý rok vizuálně spojily pastelové barvy a prosté tvary, nyní tak přichází čas na zbývající služby.

Bakalova Economia rozšíří aktivity na internetu

O možné koupi internetové skupiny Centrum Holdings vydavatelstvím Economia uhlobarona Zdeňka Bakaly se šuškalo už delší dobu. Drby se nyní potvrdily, společnosti se na obchodu domluvily za nezveřejněnou cenu. Centrum Holdings koupila v roce 2008 investiční skupina Warburg Pincus za 2.8 miliardy korun, společnost je ale již delší dobu ztrátová. Lze proto čekat, že ji investoři prodají Bakalovi za výrazně nižší částku, než za kterou ji před pěti lety koupili. Osobně hádám částku sahající maximálně k 500 milionům korun, spíše ale bude ještě nižší. Pokud obchod posvětí antimonopolní úřad (jde jen o formalitu), posílí vydavatelství Economia výrazně svoji pozici na internetu. Získá zpravodajský server Aktuálně.cz a deník Insider, ale především trojici portálů Centrum, Atlas a Volný včetně navázaných webů, jako je například Stahuj.cz.

Neříkej hop, dokud jsi neskočil. VoIP operátor Voocall odkládá avizovaný vstup na mobilní trh, který se měl uskutečnit 15. května. Společnost Canistec, které operátora provozuje, neodhadla rychlost vývoje situace na mobilním trhu. Přiznává to sám ředitel společnosti, který jako důvod odkladu uvádí stále trvající vysoké ceny a čekání na lepší velkoobchodní nabídky operátorů.

 

Zanedlouho padne hranice padesáti miliard stažených aplikací v obchodě App Store. Uživatel, který stáhne aplikaci s tímto pořadovým číslem, se může těšit na poukázku v hodnotě 10 tisíc dolarů na nákup aplikací a dalšího obsahu v iTunes. Dalších padesát uživatelů pak dostane pětisetdolarové vouchery.

Facebook nepřestává růst. Největší sociální síť už sdružuje na 1.1 miliardy uživatelů a generuje zisk 219 milionů dolarů, který představuje sedmiprocentní meziroční nárůst. Primárním zdrojem příjmů jsou reklamy, jež tvoří 85 % tržeb. Díky pozitivním zprávám mírně vzrostla hodnota akcií a tržní hodnota, která aktuálně činí kolem 65 miliard dolarů. Nynější kapitalizace Facebooku však ani zdaleka nedosahuje na hodnotu firmy při první emisi cenných papírů. Vstup na burzu přiblížil skutečnou hodnotu firmy, byť je podle mého názoru stále nafouknutá. 

Intel vybral šéfa zevnitř firmy

Novým šéfem Intelu se stane Brian Krzanich, který dosud řídil továrny společnosti. U kormidla nahradí Paula Otelliniho, který svoji rezignaci oznámil s půlročním předstihem, aby mohl plynule předat otěže firmy svému nástupci. Krzanich v Intelu nepřetržitě pracuje od roku 1982, zažil vzestup osobních počítačů i Intelu jako takového. Vzhledem k faktu, že byl představenstvem vybrán člověk zevnitř firmy, nelze očekávat výraznou změnu ve směřování společnosti.  

Tuto středu vyšlo první číslo „čistě tabletového“ magazínu Dotyk z produkce vydavatelství Tablet media. Časopis přišel s aplikacemi pro Android a iOS, nové číslo v nich čtenáři najdou každý týden. Jednotlivá vydání budou dostupná zdarma, náklady vydavateli zaplatí inzerce. Větší část obsahu tvoří původní texty, některé články bude magazín překládat z amerického Newsweeku.

Časopis 100+1 zahraniční zajímavost z produkce našeho vydavatelství má zbrusu nový web!  Stejně jako v časopise na něm najdete zajímavosti ze světa a k tomu navíc podrobnou encyklopedii zemí světa.  

168 hodin: Windows 7 ustupují mladším Osmičkám

Ohodnoťte tento článek!