168 hodin: zase o trochu více čtení pro Kindle

0

V Česku se odehrála tichá evoluce. Nemyslím tím Janečkovy naivní a patetické Vlny evoluce, jež zaplavily tištěná média i sociální sítě, ale to, že obchody fungující na platformě Wooky začaly posílat e-knihy i na čtečky Kindle. Dosud bylo možné tyto e-knihy číst jen prostřednictvím zvláštní aplikace nebo vlastní čtečky, neboť byly opatřeny obligátní DRM ochranou. Wooky se snažilo vydat úspěšnou cestou amerického Amazonu a nabídnout cosi populárně označované jako vlastní ekosystém. Jenže v době, kdy si už většina lidí nakloněných e-knihám koupila Kindle v domnění, že Amazon v blízkém horizontu otevře své brány českým nakladatelům, nebo že ti v horším případě začnou knihy pro Kindle nabízet sami.

Jak to ve skutečnosti bylo a je, víme. Šedou minulost nechme stranou; podstatné je, že teď – když obchody Wooky začaly zasílat knihy i na Kindly – se nabídka českých nechráněných e-knih (nechráněných ve smyslu absence tradiční buzerující DRM ochrany) docela rozšiřuje. Palmknihy.cz mají asi největší nabídku, nemálo e-knih je na Kosmasu a nyní se přidávají obchody Wooky, které pár tisíc titulů v nabídce také mají. Situace rázem vypadá líp.

Když je řeč o Kindlech, za přečtenou stojí návod Petra Urbana, jak si nechat posílat články z internetu do čtečky.

Pustí Apple na iOS mapy od Googlu?

Za první víkend se prodaly tři miliony iPadů mini. Číslo prodejů je menší než obvykle, přesto ale v pohledu na konkurenci vypadá více než výborně. Doba na malé iPady podle mne přijde před Vánoci, neboť tablety budou v kurzu coby dárky mnohem více než minulý rok.

V souvislosti s fiaskem kolem map v iOS 6 se mluví o tom, že Google připravuje pro jablečná zařízení vlastní aplikaci, kterou na ně vrátí své mapy, jež byly jejich součástí několik let. Připravit aplikaci jako takovou pro Google nebude složité. Mapové podklady má bohaté, jde tedy o slupku, kterou nad nimi vystaví. Zajímavější bude, jak se Google popere s tím, aby Apple na svá zařízení jeho aplikaci pustil. Zajisté mu bude házet klacky pod nohy.

Stále více se mluví o tom, že uživatelé iOS a Androidu se dočkají Office už začátkem příštího roku. Ti s iOS jmenovitě na přelomu února a března, majitelé zařízení s Androidem pak o dva měsíce později. Podle zjištění serveru The Verge by ovšem možnost vytvářet a editovat dokumenty měli mít jen předplatitelé Office 365.

Z mobilního světa ještě jedna zpráva. Pokud nahlédnete do katalogu aplikací, najdete tam očekávanou pecku Angry Birds Star Wars.

Převod čísla za čtyři dny

Přišlo na činy. ČTÚ zveřejnilo opatření, které přikazuje operátorům zkrátit dobu převodu čísla k jinému subjektu na maximálně čtyři dny. Množství přenosů čísel mezi operátory svědčí o tom, že vyměnit poskytovatele mobilních služeb se stává docela běžnou záležitostí. Nařízení ČTÚ flexibilnějšímu výběru jenom pomůže.

Své služby tento týden spustil BleskMobil, který, jak se ukázalo, není úplně tak virtuálním operátorem, ceny přesto nabídl zajímavé, což je koneckonců to nejdůležitější. Nabídkou BleskMobilu a jejími háčky vás provede Lukáš Václavík ve svém článku.

Jen co se Dotcom vytasil s plány na své nové uložiště Mega, hned mu vyfoukli doménu Me.ga. Tak ho prý spustí jinde. Kromě toho by také rád spojil domovský Nový Zéland optikou se Spojenými státy, která by umožnila občanům ostrova brouzdat internetem rychleji. Tak uvidíme.

Ohodnoťte tento článek!