168hodin: zemřel Winamp i česká naděje na nového operátora

0

Nejdůležitější událostí týdne byla ukončená aukce rádiových kmitočtů použitelných pro mobilní sítě. Konala napodruhé, když tu první utnul dřívější šéf ČTÚ Pavel Dvořák s argumentem, že už se hraje o příliš mnoho peněz. V nové aukci se už tolik miliard neprotočilo. Operátoři prakticky nesoutěžili a ani nenakoupili všechny dražené frekvence. Kvůli tomu jsou výnosy menší, než čekala státní pokladna.

Stávající trojka operátorů Telefónica, T-Mobile a Vodafone ale spokojenější být nemohou. Neutrácelo se, frekvence si podělí rovnoměrně a nevyrostla jim žádná nová konkurence. ČTÚ je teď musí krotit a hlídat, aby s vydraženými kmitočty dobře zacházeli a plnili plán pokrývání. Česká mapa vysokorychlostního internetu totiž stále připomíná Saharu s několika oázami.

Nejvíce v aukci utratil Vodafone, díky tomu však dostal nejlepší bloky a také nejvíce frekvencí. Musí se také více snažit. Telefónica a T-Mobile to na mnoha frontách pečou společně, asi nejtěsnější spoluprací je sdílená 2G a 3G infrastruktura. Vodafone je na všechno sám a ještě k tomu je nejmenší. Získat cenné body (= uživatele) se pokusí mj. vzkříšením Oskarty. Operátor mluví o tom, že si také spustil vlastního virtuála. Své už totiž mají i oba konkurenti. Nová Oskarta neurazila, ale ani nenadchla, Vodafone totiž popírá trend a nabízí jen chudobná data.

 

O velké peníze se hrálo i jinde ve světě. V USA pokračovalo další soudní kolo mezi Samsungem a Applem. Soud nově korejskému výrobci nařídil, aby Applu zaplatit 290 milionů dolarů (asi 6 miliardy korun) kvůli kopírování iPhonu a iPadu. Samsung se nejspíš znovu odvolá a spor se opět protáhne. Už nás to vlastně ani nebaví sledovat. Dnes už jde i nimrání v historii, Samsung svou tvář našel a jeho produkty Galaxy se od iHraček dost liší.

Microsoft Winamp Media Player

Hudební fanoušky tento týden postihly hned dvě smutné zprávy. Ve stejný den zemřel Pavel Bobek a svůj konec oznámil i slavný přehrávač Winamp. Českého zpěváka letos uvedeného do Síně slávy už nikdo nevrátí, ale o vzkříšení Winampu se možná postará Microsoft, který má prý zájem od AOLu zakoupit přehrávač i platformu Shoutcast.

Jak to ohodnotí fanoušci? Winamp stál proti Windows Media Playeru přes 15 let jako největší konkurent. Byl symbolem hudební digitální revoluce, ale také vzdoru proti Microsoftu. Jenže zajímá to dnes ještě někoho? Více lidí poslouchá hudbu na YouTubu než přes Winamp. Existuje spousta online přehrávačů s (ne)legální muzikou, aniž byste si museli udržovat velký archiv na svém disku.

Já byl vždy velkým fanouškem Winampu. Vztah se začal otřásat v roce 2002, kdy vývojáři Nullsoftu přišli s kompletně předělanou třetí verzí, která mi z mnoha důvodů nesedla. Pověst si spravili s pětkou, která vyšla o rok později. Jenže od té doby se už přehrávač téměř nezměnil, zato mé stravovací návyky ano. Začal jsem poznávat úžasný foobar2000, u něhož mi ale týdny upravované nastavení vzal s sebou do křemíkového nebe zničený pevný disk. Neměl jsem zálohu ani chuť ladit cokoliv znovu. Dnes už na disku žádnou hudbu nemám, všechno poslouchám online na mobilu i počítači. Rád bych totéž jednou napsal o filmech a seriálech.

Nejlepší české weby

Ale zpět k veselejším věcem. Tento týden se udělovala Křišťálová Lupa pro nejzajímavější české internetové projekty. Vkus poroty i čtenářů ukázal několik trendů. iDnes je pořád jednička, v kategorii zpravodajství to byl už osmý zářez po sobě. Nic na to nemění fakt, že Novinky jsou dvakrát navštěvovanější nebo že je iHNed v mnoha ohledech modernější. Chlapi z tamního Datablogu si alespoň odnesli cenu za obsahovou inspiraci.

Nejvíce vavřínů obdržel Seznam. Lidem se líbily jeho mobilní Mapy.cz a televize Stream.cz. V ní mimochodem běží pořad Romana Vaňka s názvem Peklo na talíři, který vyhrál hlavní cenu v soutěži zájmový web a také projekt roku. Kdykoliv dnes zapnete televizi, narazíte na nějaký kuchařský pořad (nebo kriminálku).

Vaření výrazně prostoupilo také letošní Lupou. Kromě Pekla na talíři totiž ve svých kategoriích vyhrály i Potraviny na pranýři (databáze škodlivých nebo závadných potravin) a DámeJídlo.cz (roznášková služba). Snad se lidé tohoto tématu konečně přejí a příští Lupa bude zase o něco pestřejší a šťavatější.

Ohodnoťte tento článek!