16nm GeForce budou prý běžně dostupné až v červenci. Nvidia už ale vymetá sklady

0

Jak se blíží léto, začíná se vyjasňovat scénář pro příchod 14nm či 16nm grafických karet. Včera jsme zde měli zvěst, kladoucí příchod Radeonů na konec června, s papírovým odhalením na Computexu. Zatím většina zdrojů hovořila o tom, že 16nm konkurence Nvidie by měla být na trhu dříve, ovšem nové informace obraz zase trochu kalí.

Podle zprávy, se kterou dnes přišel web DigiTimes, se Nvidia připravuje, že grafiky GeForce s novými čipy architektury Pascal uvede na Computexu. Mělo by to by být již poměrně otevřené vydání, neboť karty zde mají být již vystavené, podle DigiTimes zde předvedou referenční modely Asus, MSI nebo Gigabyte. Tvrdí to alespoň zákulisní zdroje tohoto webu, pocházející z okruhu výrobců karet. Konkrétními modely by údajně měly být GeForce „GTX 1080“ a „GTX 1070“, i když stále asi není definitivně jasné, zda již zdroje tato jména vědí jistě, nebo jde jen označení pro dotyčné karty předpokládaná.

Podstatný detail ale je, že Computexové uvedení má zřejmě být spojeno jen s omezenou fyzickou dostupností nových grafik. Podle DigiTimes začnou výrobci karet 16nm modely ve větším objemu dodávat až v následujícím měsíci, tedy červenci. Tím pádem hrozí, že v obchodech se GTX 1080/1070 objeví jen na krátkou dobu a po vyprodání prvních omezených dodávek může nastat sucho a nedostupnost. Podle některých zdrojů již tyto grafiky možná mají paměti GDDR5X, což by počáteční špatné zásobení mohlo vysvětlovat, výroba těchto pamětí má totiž letos v létě teprve najíždět. Nicméně to, co DigiTimes uvádí, neznamená, že během června nebudou karty vůbec, otázka je spíše, jak velké množství se celosvětově v obchodech objeví.

Údajné fotky části krytu chladiče pro připravované GeForce GTX 1070 a GTX 1080 Údajné fotky části krytu chladiče pro připravované GeForce GTX 1070 a GTX 1080
Údajné fotky části krytu chladiče pro připravované GeForce GTX 1070 a GTX 1080

 

Likvidace 28nm zásob prý již probíhá

Nvidia ale prý údajně již začala pracovat na vymetení skladových zásob 28nm GPU, které mají být těmito kartami nahrazována. Kterých se to však týká, není až tak zřejmé. GeForce GTX 1080 a GTX 1070 by se asi měly prodávat na pozicích karet GTX 980 a GTX 970, ovšem výkonově budou výš a podle některých dalších zdrojů prý dokonce Nvidia přestává dodávat už i čipy GM200, což by mohlo znamenat, že po příchodu těchto 16nm novinek přestane jako nadbytečnou či překonanou prodávat také GeForce GTX 980 Ti. Že jsou těmi GPU, které se Nvidia snaží na skladech zlikvidovat, právě GM200, ale zpráva od DigiTimes neuvádí (tento detail pochází z webu ZoLKoRn).

Vzorek karty Nvidia s GPU GM200
Vzorek karty Nvidia s GPU GM200

 

Včerejší zpráva, že Radeony s GPU Polaris 10 přijdou před koncem června, by v tomto světle mohla znamenat, že papírově sice budou GeForce uvedené dřív, ale poté by to paradoxně mohlo být lepší s dostupností Radeonů. Jde ale o zprávy ze dvou různých zdrojů, takže není jasné, zda lze oba údaje takto spojovat dohromady. DigiTimes si naopak myslí, že Nvidie by na trhu měly být dřív Výrobci karet údajně předvídají, že během třetího čtvrtletí budou mít tržby hlavně z nových GeForce a 14nm Radeony nastoupí až později. V tomto ohledu tedy zůstává nejistota a napětí.

 

Zdroj: DigiTimes

16nm GeForce budou prý běžně dostupné až v červenci. Nvidia už ale vymetá sklady

Ohodnoťte tento článek!