16nm Radeony generace Arctic Islands údajně vyjdou v létě a během Q3 2016

0

Příští rok se v konkurenčním boji na grafické frontě dobéřeme k důležitému bodu, kdy konečně vyjdou (po době delší než čtyři roky) GPU vyrobená novou technologií, navíc poprvé s 3D tranzistory typu FinFET. Otázkou zatím zůstává, kdy přesně v příštím roce tyto nové grafiky čekat. Podle nejnovějších zpráv by to v případě Radeonů mohlo být až v druhé polovině roku, zatímco Nvidia bude s nástupem nové generace možná mít výhodu náskoku.

AMD samo doposud nic o předpokládané době příchodu neprozradilo, web WCCFtech ale nyní píše, že se mu podařilo tuto informaci vypátrat. AMD údajně nová GPU (či karty, na jednom GPU by mělo být založeno více modelů a zprvu může být vydáno jen jedno) plánuje vydat až v létě, respektive během léta až po dobu na konci prázdnin. To by asi znamenalo uvedení nejdříve v červnu, kdy se jako vhodné příležitosti jeví veletrhy Computex a E3. Je docela možné, že zopakuje letošní situace, kdy byly první modely uvedeny koncem června, ale další až v červenci a srpnu.

Highend generace Arctic Islands s HBM by měl vypadat podobně jako GPU Fiji (Zdroj: Legit Reviews)
Highend generace Arctic Islands s HBM by měl vypadat podobně jako GPU Fiji (Zdroj: Legit Reviews)

Tato zpráva zatím není potvrzená a i s přihlédnutím ke zdroji (z jakých přesně pramenů čerpá, navíc WCCFtech zamlčuje) je nutno ji brát s rezervou. Přesnost může být také negativně ovlivněna relativně dlouhou dobou, která do dotyčné doby ještě zbývá. Nicméně pokud budeme předpokládat, že je zvěst podložená, pak by mohla znamenat, že AMD může mít s uvedením nové generace GPU až několikaměsíční skluz proti Nvidii.

 

 

Pascal s náskokem několika měsíců?

Ani u Nvidie zatím konkrétní termín porodu znám není, ovšem různé útržkovité informace nebo zmínky dobře informovaných webů jako BenchLife teď zdá se počítají s uvedením spíše už v prvním kvartále roku, než v druhém (a později). Že do vydání může zbývat až překvapivě krátká doba, by mohlo ukazovat nedávné objevení prvních stop čipů Pascal v ovladačích. Nvidia také podle některých zdrojů měla náskok už ve fázi tapeoutu. Každopádně, pokud by Pascal vyšel už v březnu a nějaká odpověď AMD až v červnu, nebo později, měla by Nvidia už jen touto skutečností silnou výhodu v prodejích i marketingu.

Jak se budou FinFETové čipy AMD jmenovat, zatím není známo, ovšem dle různých zdrojů je pro ně interně používán kód Arctic Islands (a pro jednotlivá GPU prý jména Baffin, Ellesmere a Greenland). AMD opakovaně sdělilo, že jejich architektura má mít dvakrát lepší poměr výkonu a spotřeby proti současné GCN, dílem díky 3D tranzistorům a menší litografii, dílem z architektonických zlepšení. Podle různých nepřímých indicií bude AMD používat opět proces TSMC (16nm) jako Nvidia, není ale asi vyloučeno, že některé z GPU Arctic Islands vznikne místo toho na procesu 14LPE nebo 14LPP v GlobalFoundries.

Příští rok už to u AMD nebude s ovladači Catalyst, ale s novým Radeon Software
Příští rok už to u AMD nebude s ovladači Catalyst, ale s novým Radeon Software

 

Ve světle zprávy, že Arctic Islands přijdou až spíše v Q3 2016, by možná dávala smysl na první pohled podivná strategie AMD během letošního roku, kdy firma přes padající tržní podíl a s tím spojené problémy s image značky odkládala uvedení nejen GPU Fiji s HBM, ale i refreshovaných grafik řady 300, ačkoliv mu sotva mohly bránit technické příčiny. Má-li WCCFtech pravdu, pak možná AMD kalkulovalo s předpokládaným příchodem GPU Arctic Islands až v létě 2016 a chtělo, aby aktuální přeznačená generace grafik netrvala déle než jeden rok. Je možné, že letní termín uvedení začal být jasný až kolem konce roku 2014 a začátku letoška, a proto z počátku panovaly zmatky a zdálo se, že Radeony řady 300 vyjdou dřív, než jak to nakonec dopadlo.

Zdroj: WCCFtech

Ohodnoťte tento článek!