17W Celerony Sandy Bridge už i v deskách micro ATX. MSI má pasivní model

0

Myšlenka provozu mobilních procesorů v desktopových základních deskách není nijak nová. Nižším TDP totiž získá počítač mnohem kultivovanější chod, aniž by bylo nutno použít příliš složité chlazení. To se hodí třeba v počítačích, jejichž úlohou je přehrávání videa. Na podzim se takto začaly objevovat desky formátu mini-ITX se 17W Celerony generace Sandy Bridge. Nyní se stejná CPU dostala i do segmentu větších desek typu micro ATX. Do modelu C847MS-E33 je osazuje společnost MSI.

Už název napovídá, že je na PCB opět osazen Celeron 847, což je dvoujádrový procesor 32nm architektury Sandy Bridge s taktem 1,1 GHz. Jak už tomu u Intelu chodí, přišlo CPU o technologii HT, turbo a také instrukční rozšíření AES a AVX. Poněkud oříznutá je i grafika, která odpovídá modelu HD 2000 (základní takt je 350 Mhz, s turbem až 800 MHz), ovšem ochuzenému o postprocessing videa a technologii Quick Sync. Samotné dekódování je ale podporováno, takže lze desku pořád použít pro přehrávání filmů. Jak už jsem zmínil výše, TDP tohoto procesoru je 17W. Dodává se v balení BGA (FCBGA1023), takže ho nelze vyměnit, je totiž připájen.

Základní deska MSI C847MS-E33
Základní deska MSI C847MS-E33

Nyní jižk desce samotné. Asi největším tahákem je u ní použití pasivního chlazení, byť nijak sofistikovaného. MSI má v nabídce i obdobnou desku mini-ITX, která má chladič s ventilátorem. Zřejmě se počítá s tím, že deska micro ATX již bude na rozdíl od menší sestry osazena v běžné skříni s dostatečným průtokem vzduchu, takže se Celeron s pasivem neupeče. Jižní můstek NM70 (tedy taktéž mobilní záležitost) se skrývá pod vlastním chladičem. Zvukový projev má na starosti osmikanálový Realtek ALC887. MSI rovněž použilo výhradně kondenzátory s pevným dielektrikem, ale vzhledem ke spotřebě procesoru to asi bude spíš pro dobrý pocit.

Základní deska MSI C847MS-E33
Základní deska MSI C847MS-E33

Základní deska MSI C847MS-E33Základní deska MSI C847MS-E33 - zadní panelZákladní deska MSI C847MS-E33

V možnostech rozšíření se nekoná nic nekonvenčního. Přítomen je slot PCI Express ×16, PCI Express ×1 a dva sloty PCI. Pro paměť jsou bohužel k dispozici jen dva DIMMy (maximální velikost má být 16 GB). Úložná zařízení připojíte čtyři a jeden z portů SATA zvládá i rychlost 6 Gb/s. Zdroj bude třeba běžný desktopový ATX, s 24pinovým konektorem a 12V přívodem pro CPU.

Co se výstupů týče, obrazovku k desce připojíte buď pomocí HDMI, nebo přes analogový port. Zvuk je vyveden jen třemi zdířkami, k dispozici je ale jak koaxiální, tak optický S/PDIF. Porty USB jsou čtyři a bohužel nedostanete USB 3.0. Alespoň Ethernet je ovšem gigabitový (Realtek 8111E). Přímo na desce je ještě vývod pro další sériový port, jakož i paralelní port pro starší tiskárny. Připojit se dají i další porty USB 2.0 a bezpečnostní modul TPM.

 

Je trošku škoda, že výrobci nesahají místo modelu 847 po o něco silnějším Celeronu 877 s frekvencí 1,4 GHz. Skoro 30 % výkonu navíc by se asi hlavně v jednovláknových úlohách docela ukázalo. Deska se má začít prodávat v lednu (januári) za cenu okolo 70 USD či EUR. Za tyto peníze dostanete v podstatě rychlost levného notebooku, ovšem sestava by stále měla být uspokojivější než při použití procesoru Atom.

Zdroje: FanlessTech, MSI

Ohodnoťte tento článek!