180Hz herní monitor ROG Swift PG248Q přišel na trh, vyjde vás na 13 500 Kč

0

Dlouhou dobu byly 144Hz monitory elitou herních zobrazovadel. Loni se však mezi herními monitory s technologií G-Sync začaly objevovat „přetaktované“ exempláře, v nichž panel a elektroniky umožňují ještě rychlejší obnovování. Jeden takový model se nyní začal prodávat v našich končinách – a to Asus ROG Swift PG248Q. O tomto 24″ LCD jsme prvně informovali během Computexu. Nabízí obnovovací frekvenci až 180 Hz a je zajímavé tím, že přináší vysokou rychlost za sice ne zrovna malé peníze, ale přece jen menší, než vyšší modely ze speciálních herních řad.

ROG Swift PG248Q je založen na panelu typu TN, což lze brát různě – na jednu stranu to znamená horší obrazovou kvalitu než při technologii IPS, na druhou stranu by měl mít pro hry vhodnou rychlejší odezvu. Ta dělá papírově 1 ms, k tomu by měla být přítomná i technika Low Motion Blur (overdrive částečně kompenzující odezvu panelu). Panel má také jen standardní rozlišení 1920 × 1080 bodů, což ovšem při úhlopříčce 24 palců (61 cm) není zrovna nenormální.

Asus ROG Swift PG248Q Asus ROG Swift PG248Q Asus ROG Swift PG248Q

Monitor má jako vstupy HDMI 1.4 a DisplayPort 1.2, přičemž na prvním lze použít jen standardní frekvenci 60 Hz. Na DisplayPortu je ovšem zpřístupněna nativní frekvence panelu 144 Hz a s použitím přetaktování je dostupných i oněch 180 Hz, tedy třikrát rychlejší obnovování, než je běžné. Tisková zpráva uvádí, že tato frekvence je podporována na „GeForce GTX 1060 nebo vyšších“. Nevím tedy, jestli jsou na této frekvenci schopné pracovat i výstupy grafik starších generací, podmíněno by to ale mělo být technologií G-Sync (a tedy kartou Nvidia), která je zde přítomná jako u všech monitorů řady PG.

Co se týče dalších parametrů, kontrast panelu je uváděn standardních 1000:1, jas podsvícení až 350 cd/m² s neblikavou regulací (Asus nabízí i režim potlačení modrého světla). Přítomné jsou i funkce zobrazení počítadla snímků, zaměřovače a dalších herních pomůcek či přednastavených profilů. Podporováno je 3D zobrazení s brýlemi Nvidia 3D Vision. Monitor má také stojan s plnými možnostmi nastavení (výška, náklon, pivot) a zabudovaný rozbočovač s dvěma porty USB 3.0, umožňujícími rychlé nabíjení. Možná je i VESA montáž do držáku, či pro spojení několika obrazovek.

 

V úvodu jsem napsal, že z podobných LCD je Asus ROG Swift PG248Q ještě relativně levný – v řadě ROG Swift rozhodně nejlevnější bude. Pořád ale za „herní speciál“ zaplatíte docela hodně. Oficiální doporučená cena pro Českou republikou je 13 490 Kč, pro Slovensko je zaokrouhlena na 499 eur. Mimochodem, nejlevnější 144Hz TN čtyřiadvacítku s tímto rozlišením, ale bez G-Sync lze najít za poloviční peníze. Je tedy samozřejmě otázka, zda vám to za to stojí.

Uvedená cena momentálně v českých obchodech sedí částečně, momentálně se pohybuje spíše v rozmezí 13 500 až 14 000 Kč. V obchodech by již monitor měl být i okamžitě dostupný, v tuto chvíli je minimálně v některých skladem.

Zdroj: Asus

180Hz herní monitor ROG Swift PG248Q přišel na trh, vyjde vás na 13 500 Kč

Ohodnoťte tento článek!