200GB paměťové karty microSDXC už jsou na trhu tři. Má je Lexar a Patriot

0

Je tomu rok, co se na trhu objevila první paměťová karta formátu microSD (respektive microSDXC) s kapacitou 200 GB – 256 GB se sice ještě nepodařilo, ale stále to není zanedbatelný pokrok proti předchozí maximální kapacitě 128 GB. Ta po celou tu dobu kupodivu zůstala osamocená. Až tento měsíc se na trhu objevuje konkurence, a to rovnou od dvou značek: Lexaru a Patriotu. Také tito výrobci budou nabízet „nepravidelných“ 200 GB.

Lexar, což je značka používaná firmou Micron (která již sama NAND vyrábí), uvedl kartu microSDXC s názvem High-Performance 633x 200 GB. Označení 633x odkazuje ke kdysi používaným rychlostem optických mechanik CD-ROM, kdy „jedno X“ znamenalo 150 KB/s. Rychlost čtení této karty by tedy měla být 95 MB/s. Karta je typu UHS-I a podle obrázku splňuje rychlost zápisu Class 10 nebo UHS Class U1, takže rychlost zápisu je garantována jako minimálně 10 MB/s. Přes poměrně vysokou maximální rychlost čtení tak asi nepůjde o úplně nejrychlejší model po stránce zápisu. Záruka je podle Lexaru doživotní.

  Lexar High-Performance microSDXC 633x 200 GB
Lexar High-Performance microSDXC 633x 200 GB

Druhá karta, uvedená zhruba ve stejném čase, se zve Patriot Instamobile 200 GB a paralelně byl uveden uveden také 200GB model v řadě Patriot LX, podle všeho se stejnými parametry. Opět jde o karty standardu UHS-I a nominálně také garantují podobnou rychlost s Class 10/U1. Rychlosti udávané ve specifikacích nicméně hovoří o 90 MB/s při čtení a 40 MB/s při zápisu. Onen zápis je ale maximální, ne garantovaný, jinak by si asi karta vysloužila zařazení do třídy U3. Na obě verze 200GB karty dává Patriot pětiletou záruku.

Patriot Instamobile 200 GB microSDXC Patriot LX 200 GB microSDXC

Tyto karty by již měly být na trhu. Pro ty od Patriotu cenu nemáme, u Lexaru ale výrobce uvádí doporučenou částku 130 dolarů. Po započtení DPH by naše cena měla být okolo 3800 korun. U této karty je v balení přiložena také čtečka do USB 3.0/2.0 a licence softwaru Image Rescue. Patriot má mít v balení pro změnu adaptér na formát SD plné velikosti, takže bude možno na kartu přistupovat standardní čtečkou v notebooku/PC, případně ji upotřebit ve fotoaparátu s tímto slotem.

 

Zdroje: ComputerBase, techPowerUp (1, 2)

200GB paměťové karty microSDXC už jsou na trhu tři. Má je Lexar a Patriot

Ohodnoťte tento článek!