2010: 6 jader v desktopu, 2011: APU

0

Někde v Japonsku zřejmě AMD odprezentovala své aktualizované plány na následující dva roky. A to jak pro desktopy, tak pro notebooky. Dozvídáme se tak například, že celý příští rok bude ještě ve znamení Radeonů z rodiny Evergreen. Koneckonců Cedar a Redwood (HD 5600 a 5300) očekáváme ještě v prvním kvartále, o dalších nic konkrétního známo není.

Zajímavější je plán nové platformy do výkonného segmentu: po Spideru a Dragonu přichází Leo. Šestijádrový procesor s kódovým označením Thuban by se měl vejít do TDP 95 W a měl by být doprovázen rovněž hodně očekávanou čipovou sadou RD890 s jižním můstkem SB8xx. O rok později jej vystřídá Scorpius, kde už budou čtyřjádrové procesory minimem. V roce 2011 bude už AMD pro desktopové procesory používat 32nm výrobní proces. Stejným procesem by měla být vyráběna grafická jádra, rodinu Evergreen vystřídá nová architektura s označením zřejmě Northern Islands.

Pokud se podíváme o výkonnostní třídu níže, budou zde procesory s TDP od 45 do 95 W a to zajímavé přijde v roce 2011: platforma Lynx už patří do projektu Fusion a obsahuje tedy jednotku sdružující funkce procesoru i grafické karty. Procesory či přesněji APU s kódovým označením Llano budou vyráběny 32nm procesem a obsahovat až čtyři jádra CPU a vedle nich i GPU nové generace (DirectX 11, UVD 3.0).

V mobilním segmentu plánuje AMD pokroky ještě markantnější. Ačkoli má přejít na čtyřjádrové procesory, slibuje také prodloužení výdrže. Ke smělým plánům vybízí zřejmě přechod na 32nm výrobní proces, k němuž by mělo dojít na rozdíl od desktopu ještě v roce 2010. V roce 2011 už budou uváděné platformy pro notebooky pouze z kategorie Fusion a tím se současně ukazuje zřejmě hlavní výhoda takové integrace.

Zdroj: ASCII.jp via TechConnect Magazine

2010: 6 jader v desktopu, 2011: APU

Ohodnoťte tento článek!