2011: stav bitvy Windows 7 a XP o světovou nadvládu

0

Tento článek je volně přeloženou verzí příspěvku agentury Royal Pingdom, která nám dala laskavé svolení k jeho uveřejnění na ExtraWindows. Za to děkujeme a budeme rádi, když zavítáte do původního článku na royal.pingdom.com/2011/12/13/the-state-of-microsoft-windows-in-2011-win-7-and-xp-battle-for-domination.

Už v loňském roce jste klidně mohli číst titulky jako „Windows 7 se právě stala nejpoužívanějším operačním systémem“.

Když Microsoft oznámil, že ve srovnání s XP byla Windows 7 nainstalována na vyšším počtu počítačů připojených k Internetu, musela to pro něj být skvělá a vítaná zpráva. Poprvé v historii převýšil počet strojů s operačním systémem Windows 7 stará ikspéčka (počítají se ty, na nichž se brouzdá po Internetu).

Víme, že Microsoft chce, aby se zbývající uživatelé Windows XP co možná nejrychleji vzdali. Můžeme být tohle důvod zkázy stárnoucího operačního systému, který se na pulty obchodů dostal v roce 2001?

Vytáhli jsme poslední statistiky, abychom je proklepli. A zjistili jsme, že Windows XP jsou stále naživu a v některých částech světa se jim daří dobře.

Windows XP stále vedou v 55 zemích

Poté, co jsme se všemi daty prokousali, nám v rukou zůstala mapka, viz níže. Můžete na ní vidět, které velké (tím pádem důležité) trhy ikspéčka stále ovládají.

 • Červená značí území, kde jsou nejpoužívanějších operačním systémem Windows XP (55 zemí, respektive 44 %).

 • Oranžová značí území, kde jsou nejpoužívanějších operačním systémem Windows 7 (69 zemí, respektive 56 %).

 • Území, kde počet uživatelů Internetu nepřekračuje hranici 500 000 lidí, jsme označili bílou barvou. (Pokud nevíte, proč, podívejte se na poznámku na konci článku.)

Data jsou platná k prosinci 2011.

Základní fakta

Vypíchněme si pár bodů:

 • 74,02 % – Nejvyšší tržní podíl mají Windows XP v Číně.

 • 13,24 % – Nejnižší podíl mají Windows XP v Lucembursku.

 • 67,77 % – Lucembursko má ze všech států zároveň nejvyšší podíl Windows 7.

 • 20,9 % – Kuba má ze všech států nejnižší podíl Windows 7.

 • 7,67 % – To je průměrný podíl Windows Vista, která ve většině zemí setrvávají třetím nejpoužívanější operačním systémem.

 • 58 – Počet států, kde se stále používají Windows 98. Nejvyšší naměřená hodnota je 0,05 %.*

 • 119 – Počet států, kde se stále používají Windows 2000. Nejvyšší naměřená hodnota je 0,06 %.*

 • 123 – Počet států, kde se stále používají Windows 2003. Nejvyšší hodnota patří Kubě, a sice 3,09 %.*

 • 99,13 % – Nejvyšší podíl všech verzí Windows dohromady (Windows 7, Windows XP, Windows Vista, Windows 2003, Windows 2000, Windows NT, Windows 98 a Windows ME) mají v Gruzii.

 • 77,48 % – Nejnižší podíl všech verzí Windows dohromady má Švýcarsko.

 • 124 – Těchto pět operačních systémů se používá ve všech 124 měřených zemích: Windows 7, Windows XP, Windows Vista, Mac OS X a iOS (ve statistikách StatCounter se započítává do desktopových systémů, takže iOS znamená pouze iPad).*

* Aby se systém objevil ve statistikách StatCounteru, musel by být při procházení webu naměřen jeho podíl o hodnotě minimální 0,01 %.

Windows XP žijí

Tato prostá fakta nelze jen tak ignorovat. Ikspéčka stále vedou ve 44 % všech zemí zahrnutých do této studie. A vede je Čína s drtivým tržním podílem 74 %, který hovoří pro Windows XP.

Při pohledu na tato čísla můžeme s čistým svědomím říct, že ohlašovat smrt Windows XP je zkrátka předčasné. Jejich celosvětový podíl se podle StatCounteru pohybuje okolo 36 %, takže tu s námi ještě dlouho pobudou.

Microsoft se na tuto situaci musí dívat se zájmem i znepokojením zároveň. Na jednu stanu se chce staršího systému zbavit a nový uvést na trh. A Windows 8 by měla vyjít již v tomto roce. Na straně druhé se alespoň Windows 7 dosud podařilo ovládnout více trhů než ikspéčkům. Přesto by redmondští rádi viděli rychlejší pokles uživatelů XP.

Počkejme si, jak se bude bitva operačních systémů vyvíjet v letošním roce.

Poznámka k naměřeným datům: 8. prosince 2011 jsme si z databáze StatCounteru stáhli dostupné údaje o desktopových operačních systémech ve všech státech a územích. Konkrétně pokrývají celý první týden prosince 2011. Nezahnuli jsme ta území, kde si Internet prohlíží méně než 500,000 lidí, protože nižší počet uživatelů Internetu by byl příliš nespolehlivý a nebyl by reprezentativní. Proto nám zbylo celkem 124 států.


K této studii si nyní dovolím podotknout, že bere v úvahu pouze data ze StatCounteru. Net Applications ale tvrdí, že v prosinci Windows 7 zabírala 40 % trhu, zatímco Windows XP 50,5 %. Tyto údaje jen podporují fakt, že ikspéčka ještě zdaleka neumřela. Jen si budete muset rozmyslet, ke kterým číslům se přikloníte. Protože větší podíl může mít jenom jeden z dvojice.

Ohodnoťte tento článek!