V roce 2019 možná hodně zlevní SSD. Ceny NAND Flash prý mohou zkolabovat až o 70 %

24

Zdá se, že zde máme dobrou zprávu ohledně cen hardwaru v budoucnu. Nedávno přišly zprávy, že v příštím roce by konečně mohly začít zlevňovat teď enormně drahé operační paměti, i když to asi nebude nějak závratným tempem. Naštěstí to vypadá, že bychom mohli víc ušetřit jinde – údajně se totiž na trhu teď vytvořily podmínky, které povedou k hodně velkému zlevnění SSD a pamětí NAND Flash, z nichž jsou postavená.

 

Trh s NAND je přezásoben, ceny spadnou

Britský web The Register nyní píše, že trh s pamětí NAND se už dostal do stavu přezásobení – tedy že výrobci těchto čipů produkují větší množství, než odběratelé spotřebovávají. Obrátila se tedy situace, kdy pamětí nebylo dost pro všechny, což vedlo k prodlužování dodacích dob a šponování cen nahoru. Firmy potřebující NAND pro mobily, notebooky a SSD totiž musely o dodávky licitovat. Za stavu, kdy nabídka převyšuje poptávku, je ale situace opačná – nyní musí výrobci soutěžit o zakázky a tudíž musí paměti zlevňovat. To je pro nás koncové zákazníky samozřejmě pozitivní.

Analytik Jim Handy ze společnosti Objective Analysis minulý týden na Flash Memory Summitu uvedl, že výroba NAND už se dostala do stavu, kdy je trh pamětmi přezásobený, a tato situace se má (z pohledu výrobců) zhoršovat, protože příští rok má objem výroby opět výrazně vzrůst (odhadem o 45 %). Podle tohoto analytika se proto dá čekat výrazná redukce cen. Pokud ne rovnou téměř „kolaps“, který by mohl ceny čipů Flash zredukovat až někam blízko k jejich nákladům, takže by výrobci byly nuceni vzdát se současných vysokých zisků. K tlaku na zlevnění NAND přispěje také uvádění čipů QLC na trh, u nichž bude kapacita o 33 % vyšší, takže tato technologie navýší reálný výstup továren.

Při takovémto sešupu by se podle něj v roce 2019 cena mohla zarazit zhruba o úroveň výrobní ceny 64vrstvých čipů 3D NAND, což má být někde okolo 0,08 dolaru za gigabajt (ovšem toto asi není minimum, ale patrně průměr mezi různými dražšími a levnějšími variantami – pro srovnání, nyní by taková průměrná cena měla být okolo 30 centů, tedy skoro čtyřnásobná). Takovýto drastický propad by se patrně aspoň zčásti měl projevit i do zlevnění koncových produktů – klíčenek, paměťových karet a SSD, kde by se vyšší kapacity měly stát dostupnější.

Zlevňování NAND a SSD, o kterém tu mluvíme, by asi neproběhlo nějak bleskově, ale trvalo by několik čtvrtletí. Pokud se tedy potvrdí onen „katastrofický“ scénář o tom, že by tyto paměti zlevnily třeba o 50–70 %, dostaneme se na takové hodnoty třeba až ke konci roku 2019.

SSD a čipy NAND od Hynixu
SSD a čipy NAND od Hynixu

Kolaps cen NAND může sfouknout i ceny operačních pamětí a HDD

Zhruba 70 % produkce NAND je nyní prý již kryto technologií 3D NAND. Podle analytiků mohou výrobci na nadvýrobu NAND reagovat tím, že zbytek linek, které ještě dojíždějí na starší planární technologii, nepřevedou na 3D NAND. Tím by opět produkci omezili a brzdili tak pád cen. Tyto továrny by pak ale asi byly konvertovány na výrobu pamětí DRAM. Ovšem navýšení kapacity DRAM by zase vytvořilo tlak na snížení cen na jejich trhu. V DRAM žnou výrobci nyní vysoké zisky, protože cena této komoduty v uplynulých letech narostla více než cena čipů NAND. Tento pokus zarazit zlevňování NAND Flash a SSD by tak pro nás také asi měl pozitivní dopad.

Vytlačení pevných disků z počítačů?

Podle analytiků by takto výrazné zlevnění SSD mohlo ovšem dostat pod tlak i výrobce pevných disků. SSD třeba i s pamětí QLC by patrně výrazně ukrojily z podílu enterprise a „near-line“ HDD v serverech, jelikož by se mohl výrazněji stáhnout rozdíl v ceně za gigabajt. Enterprise SSD by se prý mohla dostat k cenám 0,14–0,15 $ za gigabajt, což by bylo na úrovni nejlevnějších lowendových SSD pro obyčejný spotřebitelský trh. Podobné zlevnění by pak zároveň mohlo vést k dalšímu výraznému rozšíření SSD v osobních počítačích, kde by mohly už i v levnějších modelech masivně nahradit pevné disky, které by pak podle analytiků mohly být vytlačeny na okraj a na „rozvojové trhy“.

V roce 2019 možná hodně zlevní SSD. Ceny NAND Flash prý mohou zkolabovat až o 70 %
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.44%) 27 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. Osobní otázka pane Olšane, Vy sám opravdu věříte tomu, že by řekněme za půl roku … nebo, budu fér, za rok … bude stát třeba SSD 1TB 2000,- a řekněme 250GB do M.2 čtyři stovky? Tomu sám nevěříte 😉 Hádejte proč to tak ani být nemůže 😉

  • Levnější SSD takhle moc zlevnit nemůžou, protože u nich dělá větší díl ceny PCB, řadič, případně ještě buffer DRAM. A balení, sestavení, otestování etc. Podobně jako dřív 32gb/64gb disky, ani 256gb modely teď už nemusí moc zlevnit (zvlášť pokud na tom mají mít roli QLC čipy, kde bude pomalu 512GB minimální kapacita) a to zlevnění se asi bude konat hlavně ve velkých kapacitách.

   Obecně, zlevnění SSD musí být na procenta nižší než zlevnění těch čipů NAND. A nejspíš to bude taky probíhat pomaleji. Takže ty ceny, co tam říkáte… no jestli teď stojí úplně nejlevnější 1 TB SSD pět tisíc (což teda není špatný, koukám, že nějaký pokrok už nastal), tak za rok by mohlo, když budeme mít štěstí, pustit tak 40 % a být za 3000. Pokud se nezmění kurz dolaru, že. U toho 256GB jak říkám bych moc velké zlevnění už nečekal, Teď je od 1300, bude to třeba 1000-1100? Ale třeba 500GB by nemusely stát o moc víc… 1500? (i když tady teda nevím).

   • OK pane Olšane … když bude do roka a do dne stát SSD disk 1TB (udělejme kompromis) 2799,- tak uznám že vaše „možná“ kam se podívám, nejsou jenom bulvární tlachy a je to skutečně jakási novinářská předvídavost a máte u mě flašku 😉

    • No já myslím že to nemusí být ani předvídavost, ani bulvární tlachy. Je to prostě zpráva, která se objevila ve světě. Newsky dělám tak, že z toho vybírám to, co mi přijde pro vás čtenáře zajímavý (v tom smyslu, že byste o tom chtěli vědět), tedy pokud mi nevyjde, že je to výmysl/hloupost/fake/chyba.
     Potenciál na zlevnění těch disků (zvlášť když roky 2016 a 2017 v tom byly blbý) mi holt vyšel, že do toho vymezení spadá, tak to šlo do newsek, nic jiného v tom není.

     • Řekl, protože před půl rokem nevypadala ta situace jako teď. Mám obavu že stojíme na prahu něčeho, co se událo v.r. 2008, stačí se podívat co se děje kolem. Chtěl jsem prostě jen říct, že v dnešní době, jsou bt jen půlroční predikce tak vachrlaté, že nemá smysl je ani zveřejňovat … A to, že to dělají „všichni“ kolem dokola ještě neznamená, že to musím dělat i já. Většinový názor a předpověď nutně neznamená, že je to ten správný názor.

      • Čína dneska produkuje všechno a přesto to mnohé pažravce nedonutilo prodávat věci za racionální ceny, takže proč by to mělo zafungovat tady? Nějaká sleva asi bude, ale 70% je holý nesmysl, to je prostě klasický fejk …

      • Jenže článek přece o těch možných (až) 70% mluví u velkoobchodních cenách NAND Flash čipů, né že by o tolik zlevnily výslední produkty, jak pan Olšan ještě dovysvětluje v komentáři – protože PCB a řadiče určitě o tolik nezlevní (pokud vůbec zlevní) a sleva bude každopádně výraznější u SSD větších kapacit. 😉

      • @ Gildor – Ale joo, vždyť já to chápu, snažím se prostě jenom říct, že kdyř NAND čipy slevní o 70% (a všude se o tom píše, tak co by ne tady) tak to nemusí znamenat vůbec nic pro spotřebitele. Pokud samozřejmě nepovažujete za slevu (o které je třeba napsat domů) když něco ze 4k slevní na 3.8k, protože tak bych si tipnul že to přesně dopadne.

      • když jsem před dvěma roky koupil „DIMM Kingston HyperX Fury DDR4 32GB (Kit 4x8GB) 2400MHz CL15,
       1/(0) x 2 999.68 = 2 999.68 (3 629.61) Kc“ … proč by to nemohlo jít teď?

   • „kde bude pomalu 512GB minimální kapacita“ a toho se už pár let děsím. Čipy jsou čím dál větší (kapacita) ale taky pomalejší, a pokud se dostanou na 128GB s jedním čipem, tak teprve 1TB disk bude mít rychlost SSD, všechno menší bude sračka na úrovni HDD s trochu lepší přístupovou dobou a spotřebou. Jenže 1TB SSD stojí minimálně 4x tolik co plotna. Ovšem taková 2TB plotna stojí sotva o pár stovek víc. Co bude stát 2TB SSD až budou 256GB čipy? To bude už minimálně 8x tolik. Takže hurá do doby SSD ala SD kartička ve velikosti 2,5″ disku. Ale v telefonech za 50 nebo 90kkč budou 1 nebo 2TB uložiště. Základní model mac počítače bude stát jako nové auto….

    • Jenže přece s větší velikostí jednoho čipu zároveň klesá výrobní cena na 1GB. 🙂 Tzn. až budou 256GB čipy, tak to 2TB SSD bude stát třeba jak teď 512GB modely, tzn. od 2,5-3 tisíc a jestli to teď klesne třeba lehce pod 2 tisíce, tak to už je podle mě cena, která je přijatelná snad pro každého, kdo si udržuje PC s nějakým použitelným výkonem – komponenty holt něco stojí. A navíc zatím stále bude na trhu dost 256GB SSD s dobrým výkonem.

     Můžete říct – pro někoho je 512GB SDD zbytečně moc – jenže to stejné přece už dávno platí pro HDD. Pod 2TB nemá smysl kupovat, protože tam skoro neklesá cena a nejlepší poměr cena/kapacita je až u 4-8TB disků, dost možná brzy bude platit, že i pod 4TB nemá smysl kupovat. A samozřejmě, že někdo může nadávat, že přece by mu stačilo 500GB a nechce dávat 1600Kč za 2TB disk a chtěl by na trhu 500GB za 400Kč. Ale holt těch 1600Kč je nějaká základní cena za tu komponentu a komu je to moc, tak ať si jde do bazaru probírat nějaký starý krámy.

     Takže to zvětšování kapacity čipů je podle mě čistě pozitivní věc, prostě technologický pokrok…

    • Jinak koukám, že je možné aktuálně koupit 250GB SSD + 2TB HDD kombinaci od cca. 2800Kč, 500GB SSD + 4TB HDD kombinace (což aktuálně používám já, akorát teda na HDD mám RAID1) stojí něco přes 5000Kč (samozřejmě pokud se spokojíte se SATA SSD, ceny NVMe jsou bohužel pořád hrozně přestřelené).
     Nemůžu si pomoci, ale to přijde jako velice slušná cenová kombinace, nevím kdy byla levnější „základní“ kombinace SSD + HDD (základní = nejmenší kapacity, která má smysl kupovat s ohledem na poměr cena/kapacita, za což teď považuji těch 250GB SSD a 2TB HDD).

     Nepřipadá mi to jako nějaké zdražování v onom vámi uvedeném smyslu, základní cena zařízení obecně roste.
     To kdyžtak platí pro onu nešťastnou DRAM (snad jen dočasně ale) a u jiných komponent mi to tak nepřijde. U grafik (i když pominu těžení), se dá něco takového kdyžtak nalézt v hi-endu (i to je sporné, např. si pamatuju, jak se tu řešilo, že v době 4**/5** řady byly TOP modely Nvidie dražší než dnes, takže spíš jde jen o aktuálně přemrštěně naceněné Titany a to je naprosto minoritní produkt).
     Vážně bych to neviděl tak černě…

      • co to je „normální“ HDD? Mohl bych ti povykládat … poslední dva roky pech …

      • V praci nam odesly snad vsechny Seagate 7200.12, ale jinak je to od kusu. Odesel treba WD Black, odesel WD Red. Doma mi odesel WD Green, ale je to treba jeden kus z deseti a zbytek drzi klidne deset let a vic.

     • Mi odobně za celou dobu co se motám kolem počítačů (bezmála 30 let) odešel jeden jediný HDD do desktopu (40GB Seagate a to už je hodně dávno) a jeden v laptopu, ale ten už byl chycený když jsem ho kupoval, asi s tím původní majitel někde hvízdnul. takže že by plotnové HDD „odcházely“ co dva roky je holý nesmysl a ty to dobře víš 😉 Mám doma ve sklepě hodně staré HDD (bůhví proč to tam skladuju, zvyk asi) které už k ničemu nebudou, kdo by dneska strkal do PC IDE disk 20GB, ale … všechny jsou funkční a ty mají hrubo přes deset let ….

  • Proč by to tak nebylo? Historicky se tyto trendy neustále opakují. Např. HDD nikdy nestál zásadně méně než 1000Kč, typicky se za tuto cenu prodávaly např. 80GB HDD, dnes se takto prodávají 500GB a postupně je nahrazují 1TB modely. Stejně tak u SSD, Kdysi jsem do routerů, fileserverů apod. kupoval 64GB SSD disky za cca 1000Kč, dnes je nahradily 128GB modely a už se blíží 256GB. Podobně to pak je i u vyšších řad.

   Vzato prakticky, existují nějaké cenové hlasdiny, do kterých se vždy „něco“ vleze. A to co podleze tu nejspodnější (nejlevnější) hladinu, to se přestane prodávat.

   • „Vzato prakticky, existují nějaké cenové hlasdiny, do kterých se vždy „něco“ vleze. A to co podleze tu nejspodnější (nejlevnější) hladinu, to se přestane prodávat.“ … definoval jsi to naprosto přesně. A protože je dost nepravděpodobné, že by „do roka“ úplně zmizely třeba už jen 250GB SSD, je stejně nepravděpodobná sleva byť jen 50%. Cenová hranice pod kterou nikdo nepůjde a raději ten prodej zařízne, to je to správné konstatování. Totiž jediné k čemu dojde, pokud NAND flash zlevní až o 70%, bude to, že se výrobcům zvednou zisky, protože co svět světem stojí, nikdo nikdy nedal zákazníkovi něco levněji, když tam tom sám mohl vydělat.