20nm Radeony budou mít zpoždění, Nvidia s přechodem na 16nm proces vyčkává

0

První grafické čipy vyrobené 40nm technologií přišly na trh v roce 2009, přechod na 28nm výrobu se odehrál v roce 2012. Kdekdo by proto čekal, že další technologický skok nás čeká v nadcházejícím roce, avšak podle nejčerstvějších zaručeně neověřených zvěstí to začíná vypadat bledě.

Nvidia údajně zvažovala 20nm výrobu pro čip GM204, v souladu s firemní tradicí se ale rozhodla pro méně rizikovou 28nm technologii. Ještě před uvedením GeForce GTX 980 se také objevila zpráva, že 20nm postup Nvidia úplně vynechá a zaměří se na výrobu 16nm technologií, což je u TSMC obchodní název pro 20nm + FinFETy a náběh výroby by proto nemusel za standardním bulk procesem o tolik zaostat. Nedávno se objevily zvěsti, že totéž učiní i AMD, pouze s dodatkem, že namísto 16nm by mohlo přecházet rovnou na 14nm u Globalfoundries.

Podle štědrovečerního článku na serveru WccfTech je ale zase všechno jinak a jeho autor se dušuje, že informace má potvrzené od spolehlivých zdrojů. AMD podle nich chystá grafická jádra vyráběná 20nm postupem, konkrétně high-endové Fiji (Radeon R9 390X) a pravděpodobně také levný Iceland a oproti původnímu plánu se mění pouze to, že vydání bude odloženo o dva měsíce, tedy zhruba na duben až květen.

Zdůvodnění je takové, že velkou část kapacity pro 20nm výrobu už mají zamluvenou Apple, Qualcomm a další dodavatelé mobilních SoC. Na 16nm postupu je prý situace velmi podobná a pokud jím Nvidia něco vyrobí v roce 2015, bude to pouze Tegra, nikoliv GeForce. Společnost plánovala přepracovat čipy generace Maxwell pro 16nm postup, z toho ale možná sejde. „Velký Maxwell“ GM200 zůstane na osvědčeném 28nm procesu a v roce 2016 by s 16nm výrobou mohla debutovat už architektura Pascal.


A proč vlastně Nvidia přeskakuje 20nm generaci, jestliže 16nm bude připravená až o rok později? Jedno z možných vysvětlení zní, že 20nm proces u TSMC je vhodný pouze pro výrobu úsporných čipů a teprve 16nm bude plnit roli jeho „high performance“ varianty. Zatímco 28nm výroba je nabízena ve čtyřech variantách, na dvaceti nanometrech byly připravovány původně dvě a nakonec zbyla jen jedna. TSMC to vysvětlovalo tím, že u takto malých tranzistorů je pro odlišení charakteristik příliš malý prostor a rozdíly mezi variantami by tak v praxi byly mininální. 20nm výrobu ale nabízí také Globalfoundries a má-li její proces vhodnější charakteristiky, mohlo by jej pro svá GPU použít AMD. Nesedí to s vysvětlením o kapacitách vyčerpaných Applem a Qualcommem, je to čirá spekulace a ve výsledku to může dopadnout také úplně jinak.

 

Pokud je to všechno až příliš zamotané a nesrozumitelné, závěr je zhruba následující: v roce 2015 všechny GeForce zůstanou na 28 nanometrech, 20nm Radeony možná budou a cokoliv z 16nm generace nebude dřív než na jaře roku 2016.

Zdroj: WccfTech, The Tech Report, EETimes

20nm Radeony budou mít zpoždění, Nvidia s přechodem na 16nm proces vyčkává
Ohodnoťte tento článek!