2,5″ pevné disky tenké 5 mm realitou. WD takové má, jsou navíc hybridní

0

Teprve letos na jaře Intel oznámil svůj záměr, aby ultrabooky byly osazovány pevnými disky tenkými pouze pět milimetrů. Vzhledem k tomu, že 7mm modely se na trhu teprve zabydlují, asi málokdo by čekal 5mm modely v dohledné době. A přece: společnost Western Digital se oficiálně pochlubila, že vyvinula 5 mm tenké pevné disky, které jsou navíc hybridní, jsou tedy vybavené také pamětí NAND Flash pro nejčastěji používaná data.

Starší Scorpio Blue s tloušťkou 7 mm

Na rozdíl od hybridních pevných disků od Seagate nebo Toshiby, které používají paměťové čipy SLC NAND, Western Digital sáhl po MLC NAND, které jsou pomalejší, mají kratší životnost, ale jsou také znatelně levnější. Western Digital bohužel zatím neodhalil přesné specifikace, tudíž nevíme, zdali se osazení čipů MLC příznivě projeví na instalované kapacitě křemíkové paměti, nebo nikoliv. Více bychom se měli dozvědět ve čtvrtek, kdy proběhne investorský den WD.

 

Zatím těžko odhadovat, kdy budou ultrabooky s 5mm pevnými disky dostupné. Jelikož se WD zatím holedbá pouze tím, že takové disky vyvinulo a sestrojilo (konkrétní produkt ještě nebyl vydán ani na papíře), předpokládáme dobu tak půl roku, během které se může klidně stát, že někdo z konkurentů dodá podobné disky na trh rychleji. K partnerství s WD se zatím přihlásili Acer a Asus, tenké hybridní disky tak nejspíš jako první budou k vidění právě u těchto výrobců notebooků.

Zdroj: tisková zpráva WD

Ohodnoťte tento článek!