28nm výroba u AMD: Radeony HD 7000M ještě letos?

0

Předevčírem jsme psali o plánovaných 28nm GPU pro notebooky od Nvidie, dnes stejný zdroj, server SemiAccurate, přináší podobnou tabulku zachycující 28nm čipy od AMD. Naleznete v ní již povědomá jména: Wimbledon, Heathrow a Chelsea.

Připomeňme si, co o těchto čipech víme ze starších zpráv, cituji z příspěvku uživatele maltra na diskuzním fóru:

Wimbledon – ultra high-end mobilné GPU s 256-bitovou zbernicou, 2-4 GB GDDR5 pamäťami a s TDP 65 W. Táto DX11 grafika má byť o 25 % výkonnejšia ako “Blackcomb”, čo je vlajková loď zo série Mobility HD 6000. Wimbledon by sa mal na trhu objaviť v druhom kvartáli roku 2012 (Q2 – 2012).

Heathrow – high-end mobilné GPU so 192-bitovou alebo 128-bitovou zbernicou (záleží podľa typu), 1-3 GB GDDR5 pamäťami a TDP do 45 W. Má byť o 30% výkonnejšia ako “Chelsea” a na trh ma prísť vo štvrtom kvartáli tohto roku (Q4 – 2011).

Chelsea – (vyšší mainstream?) mobilné GPU so 128-bitovou zbernicou, 1-2 GB GDDR5 pamäťami, TDP niekde na úrovni 20 – 30 W a s výkonom o 30% vyšším ako “Whistler”, čo je GPU mobilnej série HD 6000. Chelsea sa má na trhu objaviť vo štvrtom kvartáli tohto roku (Q4 – 2011).

Tehdy se hovořilo ještě o jednom slabším čipu kódově označeném Thames. Jak ale vidíte v tabulce, leccos se mezitím změnilo (a Thames klidně mohl být zrušen). Jsou-li údaje pravdivé, pak má AMD oproti Nvidii náskok asi měsíc u slabších karet a tři až čtyři měsíce v případě nejvýkonnějšího Wimbledonu, který se utká s N13E-GS1.

Zdá se však, že AMD narazilo na problémy se spotřebou, TDP Wimbledonu muselo zvednout na 80 W a přitom tato karta dosáhne v 3DMarku Vantage skóre o 20 % nižší, než N13E-GTX od Nvidie (20 000 bodů, TDP 70–75 W). Možná se ale na vysoké spotřebě chystaného Radeonu podepsalo osazení 4 GB paměti GDDR5, což je kapacita i v desktopu nevídaná. U verzí čipů Heathrow a Chelsea totiž není udávaná spotřeba o nic horší, než u plánovaných protějšků ze stáje Nvidie. (Charlie Demerjian ale upozorňuje, že za účelem ochrany svých zdrojů mohl některá čísla mírně upravit, takže data berte s malou rezervou.)

Zatím jsme se vůbec nedotkli toho, do jaké generace budou nové čipy spadat, tedy na jaké architektuře jsou založeny. Obecně se předpokládá, že Wimbledon, Heathrow a Chelsea jsou zástupci řady Radeon HD 7000M. Charlie píše, že do low-endu (zřejmě namísto zrušeného čipu Thames) AMD nasadí starší karty s 40nm čipy, to se ale s novou architekturou vyšších, 28nm technologií vyráběných modelů nevylučuje. Ostatně už AMD o nové architektuře prozradilo některé detaily, vydání tedy nemůže být daleko.

Zdroj: SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!