31s.cz: Ulož.to a spol. začnou prodávat filmy. Za stažení chtějí 25 Kč

0

Do Česka přichází malá revoluce. Projekt 31s.cz má ukázat filmovým tvůrcům, že jsou lidé ochotní za filmy platit, když celý proces nebude nijak komplikovaný a soubor bude bez ochrany DRM. Uživatelé zaplatí kartou nebo mobilem (přes QR platby), kolik chtějí, minimální částka je však 25 Kč. Pak jim přijde odkaz ke stažení souboru něco.avi.

31s.cz tvrdí, že si tímto způsobem můžete napravit i hříchy minulosti, pokud jste si stáhli film zadarmo a neměli jste tvůrcům jak zaplatit. Problém celého obchodu je nicméně ten, že v databázi najdeme jen deset titulů, a to samozřejmě starších českých filmů. Mezi nimi je například Tmavomodrý svět, Jízda nebo Vratné lahve od Jana Svěráka. Tedy toho, který proti nelegálnímu sdílení bije ze všech nejhlasitěji. Je proto potěšující, že alespoň za jeho díla (ne všechna) lze zaplatit.

Jak služba funguje?

Na webu se můžete zaregistrovat jako divák, co-distributor, producent, prodejce nebo agent. Každý má jiná práva. Divák může filmy pouze sledovat, ostatní role mohou i vydělávat. Co-distributor (můžete jím být i vy) může film znovu prodat. Vyrobí vlastní kopii, na začátku a konci bude upozornění, jak na 31s.cz zaplatit. Za každé stáhnutí dostane 1 Kč. Producent vkládá své nové filmy a dostane 75 % utržených peněz. Další role se týkají jiných zprostředkovatelů, například souborových úložišť, která budou uvedená díla hostovat na vlastních serverech.

 

Jako divák si pak z omezené nabídky vyberete film, zaplatíte a následně stáhnete. Funguje to rychle. Problém je, že stažený soubor (film Jízda, 1994) v mém případě nešel přehrát. Stále vidím jen úvodní snímek, ve kterém je QR kód a pokyn k zaplacení. To člověka dokáže pěkně otrávit a zároveň v něm vyvolá pocit, že zadarmo stejně dostane lepší službu. Tyto chyby musí tvůrci opravit, jinak nemají šanci.

Stejně tak jejich web vypadá velmi amatérsky. Asi má působit dojmem, že jde o další pirátské doupě, ale pokud chtějí filmy seriózně prodávat, tak by měli podle toho také vypadat. O nabízených filmech se ani nic nedozvíte. Chybí plakát či jednoduchý popis. Vše musíte lovit z odkazů na ČSFD a IMDB. I samotný nákup je hodně neintuitivní. Vaše babička zcela jistě nebude moci zaplatit, protože nepochopí jak. Uživatel není veden za ručičku.

Nápad dobrý, provedení špatné

Projekt 31s.cz má tedy mizerný web, málo obsahu a špatnou technickou kvalitu snímků – standardní rozlišení, stereo zvuk – a video během testu stejně nefungovalo. Za pozornost ale stojí nápad. Film stažený pro osobní použití je levný a můžete jej za menší provizi sdílet i vy. Třeba v lepší kvalitě než originál. V podmínkách služby pro co-distributory se výslovně píše, že mohou obcházet i technické prostředky (DRM), tudíž by mohli „ripnout“ Blu-ray v plné kvalitě a sdílet. Samozřejmě ale musí na začátek a konec vložit snímek s pokyny k platbě.

Na projektu už spolupracuje Ulož.toWarserver.cz. Na prvním úložišti si můžete filmy také streamovat online. V obou případech je ale můžete stáhnout jako běžné soubory a zaplatit až zpětně. Vzhledem k tomu, že jsou soubory bez ochrany a každý distributor má zvláštní QR kód, filmy se mohou rozšířit i jinde, třeba i do torrentových sítí.

Oživeno: Avizovaný nefunkční soubor s filmem Jízda je opravdu chybou samotného ripu. Streamované video na Ulož.to také běží bez obrazu. U ostatních snímků jsem chybu neobjevil.

Ohodnoťte tento článek!