3D fotorámeček s několika úhly pohledu

0

Obyčejné digitální fotorámečky se už s námi stačily zabydlet. Jedná se o poměrně jednoduché zařízení, které se skládá z dipleje a jednoduchého čipsetu s vlastní pamětí a firmwarem, který umí různé formáty obrazu vykreslovat. Dnešní modely mají i vlastní reproduktory, takže zvládnou přehrávat hudbu i video. Takové dnes koupíte od 1000 korun nahoru.

Ale trendem je stereoskopie. Už se prodávají foťáky i kamery se dvěma objektivy, 3D známe z počítače, domácího kina i opravdových kamenných kin. Dokonce i displeje mobilů se novým technologiím pomalu přizpůsobují. Podobný LCD panel (jen o trochu větší) vložte do fotorámečku a voilà.

zdroj: SID 2010

Tento nápad dostala i firma Newsight, které se stereoskopickou projekcí primárně zabývá. Svůj návrh prezentovala na konferenci SID Display 2010. Rámeček využívá ne dva, ale rovnou pět různých úhlů pohledu. Tuto technologie nazývají „motion parallax“, ale s paralaxní bariérou známou z autostereoskopických (bez potřeby brýlí) displejů to nemá až tolik společného. Displej je totiž složen z lentikulárních čoček, které obraz lámou a každé oko vidí jiný obraz.

Při bočním pohledu na Newsight se v několik krocích mění prostorový vjem. Obrázky pro rámeček se musí připravit ve speciálním programu na počítači. Ten načte zdrojový 2D JPEG nebo 3D MPO a zbylé snímky interpoluje, takže to nebude úplně dokonalé.

Podrobnosti zatím výrobce neuvádí. Je možné, že rámeček obsahuje nějaký snímač, který sleduje hlavu a podle toho vykreslí dané snímky. Možná ale funguje na nějaké pokročilejší technologii válcovitých čoček. Kdo ví.

Zdroj: SID 2010

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. „Microsoft prý pracuje na bezpečnosti softwaru jako nikdo jiný.“
    Výjimečně někdo z M$ říká pravdu, oni na tom opravdu pracujou jako nikdo jinej, protože až ně si nikdo nedovolí na to tak sr*t.
    Jinak jak se chce Google s ChromeOS osamostatnit, když to je jenom další distro GNU/Linuxu?