3D tisk vám bude vonět. Firma 3Dom USA přináší materiály z piva i kávy

0

Technologie trojrozměrného tisku není vynálezem posledních let, ale objevila se již na přelomu 80. a 90. let. Vzpomenout můžeme firmu 3D Systems, jejíž zakladatel Charles Hull je otcem stereolitografického zařízení SLA-1. V roce 1993 si MIT poté nechalo patentovat technologii, která je již skutečným základem současných 3D tiskáren – název pochází z druhé poloviny 90. let.

Buzzed – Beer Filament

Trojrozměrné tiskárny dnes zažívají svůj první skutečný boom a i když si říkáte, že o nich již víte dost, vývoj jde velmi rychle kupředu. Běžně používanými materiály, s nimiž se potkáte u drahých profesionálních strojů i u nejlevnějších open-source pokusů, jsou plasty ABS a PLA dodávané v podobě dlouhých tenkých strun. Každý z nich má své výhody i nevýhody.

Wound Up – Coffee Filled Filament

I když už lze tisknout z kovu či hlíny, americký prodejce 3Dom USA nabízí řadu opravdu netradičních materiálů, které krom zmíněného tandemu zahrnují i produkty s různými druhy plniv. Vybrat si můžete plast se skleněnými střepy pro lepší optické vlastnosti, ale nově také PLA s odpadem z výroby piva či kávy. Kromě následné zvláštní struktury povrchu modelů je prý samotný tisk provázen velmi příjemným aroma. To by vás od dostatečného větrání pracovních prostor však rozhodně nemělo odradit.

 

Zdroj: WDay | Wikipedie

Ohodnoťte tento článek!