3D tiskárny slibují superrychlý tisk nanovýrobků

0

Pokrok jde neustále dopředu a velkou perspektivu představují i 3D tiskárny, které jsou schopné během pár minut vytvořit přesnou kopii miniaturních předmětů. Uplatnění naleznou především ve zdravotnictví.

Výzkumný tým vídeňské Univerzity technologií vytvořil tiskárnu, která je schopná během pár minut „vytisknout“ miniaturu čehokoliv. Tiskárna byla demonstrována na výrobě 285mikrometrického 3D modelu vozu F1. Největší pokrok oproti předešlým tiskárnám je především v době tisku.

Výrobky jsou zhotoveny ze speciálního typu pryskyřice, která tvrdne pouze, pokud se ocitne přesně ve středu mezi dvěma laserovými paprsky. Zmiňovaný model je složen ze 100 různých vrstev a odchylka od původního CAD souboru je dle týmu pouhý 1 µm. Samozřejmě, tako malinké modely formulí nejsou moc užitečné, už se ale pracuje na propojení této technologie se zdravotnictvím.

Zdroj: Slashgear

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Na grafické rozlišení 8-bitů (320×192, 320×200, …) by se vešla jen cca čtvrtina ikony (nemluvě o mizivé barevné hloubce). Na tom je vidět jak dnešní civilizace hýří zdroji. Pravda, můj dnešní počítač má 1048576x více RAM (16KB=>16GB).