Podvádění Huaweie má první dohru. 3DMark jej vyřadil z výsledků

13
3DMark Sling Shot Extreme test

Tento týden se na největšího čínského výrobce mobilů provalily nepříjemné zprávy. Huawei podvádí v benchmarcích a ještě manipuluje čísly při prezentaci údajně zázračné technologie GPU Turbo. Boží mlýny už ale melou…

Futuremark, tvůrce 3DMarku, již z veřejných výsledků na webu odstranil mobily, u nichž Huawei prokazatelně podváděl. Samotná firma na testu Sling Shot Extreme (v OpenGL ES 3.1) ověřila výsledky Anandtechu, který podvod upozornil. ve veřejně dostupné aplikaci stažené z Play Storu mají telefony až dvakrát vyšší skóre než v soukromé aplikaci. Ta je pouze přejmenovaná. Huawei totiž benchmarky detekuje jen podle názvu, nikoliv zátěže.

Huawei Honor 3DMark Sling Shot Extreme
Futuremark dokázal, že Huawei podvádí

Samotný Futuremark ověřil telefony Huawei P20 Pro, Nova 3 (ten Anandtech neměl) a Honor Play. Všechny tři z výsledků vyřadil. Navíc odstranil také skóre Huawei P20 na základně zjištění od Anandtechu.

Společným znakem telefonů je, že běží na čipsetu Kirin 970. Na něm jsou postaveny i další mobily jako loňská řada Huawei Mate 10 (Pro), Mate RS, Honor 10, Note 10 či View 10. Osobně si myslím, že i u nich jsou testy cinknuté. Jak ukazují veřejná databáze výsledků, v benchmarku Sling Shot Extreme telefony dosáhly skóre okolo 2900 bodů, přestože mají stejný hardware jako P20 (Pro), Nova 3 a Honor Play, takže by reálné skóre mělo být mezi 1500 a 1900 body.

3DMark Sling Shot Extreme Huawei Honor
Huawei a Honor pravděpodobně podvádí i u dalších telefonů

Huawei redaktorům Anandtech potvrdil, že k „optimalizacím“ dochází, protože to prý dělají všichni čínští výrobci. Hrubé výkony čipsetů se musí uměle krotit, aby se mobily příliš nezahřívaly a nestoupala spotřeba. To se děje podtaktováním, snižováním napětí a vkládáním prázdných cyklů do instrukční pipeline. Huawei ale tzv. throttling odstavil a nechal čipy běžet na „plné koule“. Příkon telefonů by se měl v zátěži držet zhruba mezi 3 a 4 watty. Při podvádění stoupl na 6 až 8 wattů. Huawei nehleděl na tepelné limity ani spotřebu.

Je dobře, že Futuremark zasáhl. Výsledky by ale měly ověřit i další společnosti a preventivně u všech výrobců. Anandtech ověřil podvádění i v GFXBenchi. Je možné, že k manipulacím dochází i v Antutu nebo Geekbenchi. Klamavá reklama nemůže procházet.

Podvádění Huaweie má první dohru. 3DMark jej vyřadil z výsledků
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.15%) 26 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. Výrazně snížený výkon kvůli nemožnosti uchlazení komponent, je dnes problém u obrovského množství zařízení.
  U notebooků je to do očí bijící – do zařízení tenkých tak, že by se do nich před lety zdráhal výrobce dát 15W CPU se nacpe 35W CPU a GTX 1050, do notebooků kde by dřív bylo 5W CPU se dnes dá 15W + třeba i nějaká základní dedikovaná grafika, pasivně chlazené 2in1 a podobné věci s 5W procesory zas neuchladí ani to.
  Samozřejmě, že se vyvíjí i ta řešení chalzení, ale zdaleka ne tolik, o kolik se ztenčily a zlehčily notebooky. Takže se pak obrovské množství zařízení přehřívá, throttluje a výrobcům to vůbec nevadí.
  Do mobilů tolik nevidím, ale tam to není asi tak o zmenšování, ale spíš o tom, že výrobci tam prostě cpu čím dál výkonnější, ale i zahřívající se jádra.

  Takovéto podvádění v benchmarcích je už ale extrém a asi nejdrzejší věc, kterou jsem v tomhle ohledu viděl.

  Ale v jistém smyslu je podvod, i když Apple všude inzeruje výkonné i9 CPU u svého „papírového“ MacBook Pro a v praxi to tak příšerně throttluje, že reálný výkon je o desítky procent nižší, než teoretický ono CPU.
  Nebo když výrobci dělají 14″/15″ „slim“ herní notebooky s „H“ třídou CPU a GTX 1070, tak to je podobný případ. Grafika tam pojede na třeba 1200MHz v reálu, CPU pod 3GHz v plném zatížení a teploty na maximu, co firmware dovolí.

  Výrobci jednoduše ignorují fakt, že není možné donekonečna ztenčovat a zlehčovat notebooky při stejném příkonu a zákazníci jim to baští, neboť o tom nemají ponětí a tenké notebooky jsou praktické.

  • Ten procesor core i9 v mbp ma TDP nastavene na 45W. Je to rovnaky kus kremika ako ma desktopovy core i7 8086K s TDP 95W. Kazdemu musi byt jasne, ze pri dlhodobej plnej zatazi throttluje. Ten mbp nie je pracovna stanica a nemoze sa rovnat desktopu s omnoho lepsim chladenim. Intel procesory throttluju uz asi 15 rokov od pentia 4.

   • Jasně, že u notebooků to nemůže být jako u desktopových CPU, kde se v továrním nastavení a s rozumným (ale klidně obyč) chladičem nedostane teplota CPU většinou ani na 70°C v plné zátěži.
    Ale to neznamená, že by se notebooky neměly dělat tak, aby v zátěži nethrottlovaly, alespoň v nějaké reálné multithread zátěži – Prime95 nepočítám.

    Třeba ten 45W i9 danej do nějakého 5kg 17-18″ herního notebooku, tak jde uchladit v pohodě. Viděl jsem (už nevím přesně model) případ, kdy v AIDA64 se tam udržela trvale teplota pod 90°C a throttling nebyl vůbec. Ale do notebooků, které váží třetinu to nepatří, ani nic jinýho 35-45W.

    MBP že není pracovní stanice? No oni se to tak snaží představovat, včetně právě použití té i9. Ale když ho chtějí dělat tak tenký a lehký, tak tam patří 15W, max. 25W čtyřjádro, né i9 šestijádro. Na to by měli mít nějaký pořádně chlazený model, holt větší a těžší.

    • Ja mam 15″ mbp z roku 2016 a v nom je 4 jadrovy core i7 s TDP 45W. Samozrejme, throttluje, ked je dlhsie zatazeny procesor, ale to som ocakaval. Kratkodobo ide na maximalnych frequenciach, ale ako dlho vydrzi, zavisi od teploty okolia. Presne to som ocakaval. Throttluje aj xeon v pracovnej stanici, ak je teplo a teply vzduch sa od neho nevyfukuje dost rychlo.

     4kg mbp by som si nikdy nekupil 😬😬😬

 2. Nechci se jakkoli zastavat Huwaei, to co udelali, je prasarna. Avsak styl, jakym je clanek napsany prokazuje nevazralost az ubohost autora, ktery tady natesene tleska rucickama jako 2lete decko, protoze Huawei dostal (ac zaslouzene) za usi. Dalsi veci je pak pokrytectvi Futurmarku. V minulosti byli pri podvadeni pristizeni i jini vyrobci a podobne sankce jsme nevideli. A co takova nVidia… Tleskal Vaslavik rucickama?