3Doodler: ruční 3D tiskárna na hraní

0

Když z procesu vyřadíte počítač a naopak přidáte šikovné ruce, máte trochu jinou tiskárnu. 3Doodler je 3D pero, v podstatě hlava tiskárny, jejíž pohyby ovládáte ručně. Původně projekt na Kickstarteru si získal své fanoušky a nyní se 3Doodler dá už normálně koupit za cenu, které se 3D tiskárny ještě dlouho nepřiblíží. Avizovaných 99 dolarů u nás znamená prodej za zhruba 2990 Kč.


 

3D perem nevyrobíte nic užitečného, ani nic přesného, navíc musíte být trochu šikovní a kreativní. Přesné plastové součástky do auta tedy ne, ovšem zato s ním vytvoříte sošky, brýle či šperky. Každý kus je originál, protože u každého se vám jinak třese ruka.


 

Do celkem tlustého pero vkládáte z jedné strany plastové tyčinky, z druhé leze roztavený plast. 3D pero tak připomíná tavnou pistoli. Pohybem kreslíte a tvarujete 3D objekty. Jejich přesnost je dána tloušťkou výstupního plastu, ale i parkinsonem vašich rukou. Pero je stále připojeno napájecím kabelem do zásuvky.

3Doodler zvládá dva druhy plastu, ABS a PLA. ABS je klasický plast a dají se s ním lépe kreslit i 3D objekty – plast drží i když kreslíte směrem do vzduchu, jelikož dříve tuhle. PLA se vyrábí z kukuřice, k jeho rozehřátí stačí o něco nižší teplota a je zase pro svou lepší přilnavost vhodnější na 2D objekty kreslené na papíře. Plasty se dodávají ve formě tyčinek různých barev.

Uvnitř pera je motorek pro vtáhnutí a posun plastu. Vy ovládáte dvě tlačítka, jedno pro rychlý a druhé pro pomalý posun. Přepínačem navolíte, který materiál jste vložili, a pero podle toho upraví tavící teplotu. Ta činí 190–200 °C pro plasty typu PLA a až 240 °C pro ABS. 3Doodler při používání vrčí motorkem a odpařování plastu také není úplně příjemné, prostě jako u 3D tiskárny.

 

Pro vytvoření něčeho aspoň trochu hezkého musíte být nejen šikovní, ale také chytře střídat barvy. Měnit tyčinky nejde okamžitě, pro vysunutí nespotřebovaného materiálu stačí stisknout obě tlačítka současně, ale i tak uvnitř pera zbyde trochu předchozí barvy, která se musí vypotřebovat. Do vícebarevné propisky, kterou si možná pamatujete ze školy, má 3D pero v tomto zatím daleko.

Jakmile začnete tisknout/kreslit, najednou nevíte, co máte dělat a zmůžete se na kolečko, domeček nebo prasátko. Opravdu to vyžaduje rozmyslet si předem, čeho chcete dosáhnout, nakreslit si šablonu na papír nebo si rovnou stáhnout hotové šablony z webu výrobce.

Střídavě si budete říkat, že je to hrozná blbost, pak ale zcela sami vyrobíte brýle. Potom se vám podaří něco lepšího a máte perfektní dárek pro někoho blízkého. A přesně k tomu 3D pero je.

Takto jsme tvořili létající 3D prase:

 

zapůjčil: Be3D.cz

cena: 2985 Kč

Ohodnoťte tento článek!