44 nejčastějších potíží s PC a jejich řešení

1

Univerzální dotaz

1. Počítač mi často padá, kde je problém?

Takovýchto dotazů přichází skutečně hodně, málokdy se na ně dá na dálku odpovědět. Domácí diagnostika problému je možná, nicméně připravte se na alespoň jednu bezesnou noc.

2. Systém – pokud je systém nestabilní téměř neustále, měl by první pokus směřovat k čisté instalaci systému. Překvapivě často se tímto způsobem vše vyřeší.

3. Ovladače – nabořený či vadný ovladač některého kusu hardwaru dokáže divy. Obvykle se ale hned neprojevuje pády systému, spíše zatuhnutím některých programů nebo třeba chybami v zobrazení 3D grafi ky. Přeinstalování je dalším logickým krokem.

4. Zdroj – pokud počítač začne padat po přidání dalšího kusu hardwaru (disku, silnější grafi ky…) a ovladače nic neřeší, často je na vině slabý zdroj, který v plné zátěži nedokáže systém zásobovat energií. Zkuste počítač vyzkoušet se silnějším zdrojem.

5. Paměti – porouchané paměti stojí za pády systému i chybami v souborech. Hloubkové testování není pro začátečníka snadné, zkuste třeba program Memtest86+ (hledejte pomocí vyhledávače), případně zkuste použít jiné paměťové moduly.

6. Chybný program – pokud počítač padá v jediném programu a předchozí body nepomohly, patrně je chyba v něm. Ve skutečnosti jsou pády celého systému zaviněny přímo programem velmi nepravděpodobné, v moderních operačních systémech program většinou dokáže zlikvidovat jen sám sebe. Univerzální postup pro nalezení problému vyžaduje znalosti a především základní vybavení. Poté, co se vyloučí chyba samotného systému, je totiž vhodné vyloučit chybu hardwaru tím, že podezřelé komponenty dočasně vyměníte za otestované kusy.

Obnovovací frekvence

7. Často mě bolí oči při delší práci s počítačem, někde jsem zaslechl, že s tím nějak souvisí obnovovací frekvence monitoru. Kde ji mám nastavit?

Obnovovací frekvence monitoru je vlastně počet obnovení obrazu za vteřinu. Měří se v hertzech (Hz) a výrazně ovlivňuje kvalitu práce u monitoru. U CRT monitorů platí, že čím vyšší je frekvence, tím obraz na monitoru vnímáme jako stabilnější. Od určité frekvence můžeme začít vnímat poblikávání, které samozřejmě škodí našim očím. Jako minimum pro práci s monitorem se udává 75 Hz, doporučených je 85 Hz. LCD monitory, díky úplně odlišné technologii zobrazování, obnovovací frekvence z hlediska únavy očí neovlivňuje. Takže se nemusíte lekat, třeba frekvence 60 Hz je u LCD displeje naprosto v pořádku.

Nastavení obnovovací frekvence je snadné, kdekoliv na ploše klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vyberte poslední volbu Vlastnosti. V dialogovém okně vyberte záložku Nastavení a klepněte na tlačítko Upřesnit. V novém dialogovém okně vyberte záložku Monitor a nastavte požadovanou frekvenci. Váš monitor a grafická karta nemusí zvládat každou frekvenci, proto zatrhněte Skrýt režimy, které nemůže monitor zobrazit. Pokud vám nabídka nabízí nízké frekvence, zkuste snížit rozlišení monitoru. Jestli se ani potom nedostanete na minimum 75 Hz, běžte rychle koupit nový monitor.

Mizí paměť

8. V mém notebooku by mělo být 512 MB paměti, systém ale hlásí jen něco málo přes 380 MB. Kde je chyba?

Chyba není nikde, jen máte notebook, který pro integrovanou grafi ckou kartu využívá sdílení paměti – grafi ka si tedy pro svoje potřeby ukrojí kus operační paměti, v tomto případě 128 MB. Pokud nehrajete náročnější hry (což se na tomto typu grafiky příliš neočekává), zkuste zjistit, zda BIOS či program dodaný k vašemu notebooku neumí velikost sdílené paměti omezit – bohatě stačí 16 nebo 32 MB

Rychlost USB

9. Můj MP3 přehrávač nahrává soubory z počítače neuvěřitelně pomalu. Ve specifi kacích je ale uvedeno USB 2.0 Full Speed, takže bych čekal něco rychlejšího …

Bohužel vyšší rychlost se čekat nedá. USB 2.0 má nadefi nované tři rychlosti přenosu, přičemž první dvě odpovídají standardu USB1.1: Low Speed s 1,5 Mb/s pro pomalá zařízení (myši, klávesnice) a Full Speed 12 Mb/s pro rychlá zařízení. Po přepočtu je tedy maximální teoretický rychlost přenosu souborů v režimu Full Speed asi 1,5 MB/s. Plné rychlosti dosahuje USB 2.0 jen v režimu High Speed při 480 Mb/s (60 MB/s).

Firewire s malou a velkou koncovkou

10. Koupil jsem si ke své kameře kabel FireWire, ale koncovka nesedí do zástrčky v počítači. Co s tím?

Existují dva typy FireWire: čtyř- a šestipinový, tedy „malý“ a „velký“. FireWire dostanete ve všech kombinacích, proto si nejprve zjistěte, jakou zástrčku máte ve svém počítači. Obecně platí, že kamery a notebooky používají čtyřpinovou zásuvku, zatímco stolní počítače šestipinovou. Oba konektory se liší pouze přítomností napájení – které ale kamery nevyužívají.

Problémy s instalací na SATA disky

11. Do svého počítače jsem pořídil nový disk typu SATA. Když jsem se ale pokoušel instalovat Windows XP, instalátor vždy nahlásil chybu a proces ukončil.

Windows XP SP2 bohužel nemají ovladače pro některé nové řadiče SATA. Pokud máte počítač s disketovou mechanikou, je řešení jednoduché. Ovladače k disku, které jste dostali v balení, popřípadě stáhli z webových stránek výrobce, nahrajete na disketu. Na začátku instalace Windows XP pak stisknete klávesu F6 a za chvíli si instalátor sám disketu vyžádá. Po načtení ovladačů a detekci disku bude instalace pokračovat běžným způsobem.

Pokud váš počítač disketovou mechaniku nemá (častý případ nových PC a notebooků), je postup o něco složitější. Nejlepší možností je ihned po zapnutí vstoupit do BIOSu (klasicky pomocí tlačítka Del, F2, F8 aj.). Pokud to disk dovoluje, přepněte ho do režimu ATA, systém nainstalujte a poté ovladače pro disk doinstalujete ručně do systému. Nezapomeňte potom v BIOSu disk přepnout zpět do režimu SATA. Pokud tuto možnost nemáte, je zde ještě další varianta. Pomocí programu nLite (www.nliteos.com) si můžete vytvořit nové instalační CD Windows XP. Postup je poměrně složitý a vytvořit správně fungující instalátor zabere hodně času. Program je ale naštěstí v češtině a kromě přidání konkrétních ovladačů umožňuje např. odebrat některé nepotřebné součásti systému nebo nastavit napevno některé možnosti.

Jak promítat filmy z počítače na televizi?

12. Chtěl bych obraz z počítače dostat do starší televize kvůli sledování filmů, ale nevím jak na to.

Existuje více způsobů, popíšu zde ten, který by měl fungovat bez problémů. Váš počítač by měl být vybaven S-Video nebo kompozitním videovýstupem. Pokud vaše grafická karta obsahuje oba výstupy, vyberte S-Video, poskytuje kvalitnější obraz. Televizor musí být vybaven příslušnými vstupy, použít můžete i redukci do zásuvky SCART. Zvuk potom musíte přehrávat přímo z reproduktorů připojených k počítači.

Z analogu na digitál

13. Mám starou analogovou kameru Sony typu Hi-8. Je možné dostat natočený materiál na DVD?

Existují v podstatě dvě možnosti. První a nejjednodušší je použít DVD rekordér – k tomu připojíte kameru pomocí analogových vstupů, záleží na tom, jaké máte na kameře výstupy. Ideální je použít kabel dodávaný k přístroji, klasicky např. A/V výstup, jehož kabel má žlutý (kompozitní video), červený a bílý cinch (levé a pravé audio). DVD se dá z analogové kamery pochopitelně vytvořit i přes počítač. Výhody tohoto řešení jsou jasné – pomocí software můžete analogové nahrávky při digitalizaci vyčistit a výrazně vylepšit. Musíte ale mít v počítači grafi ckou kartu s VIVO (Video In, Video Out), nebo si pořídit digitalizační kartu. Analogové vstupy mívají také televizní karty.

Čištění DVD mechaniky

14. Před rokem jsem si pořídil novou DVD vypalovačku a už mi přestává číst některá média. Musím si koupit novou, nebo je možné mechaniku vyčistit? Slyšel jsem, že při čištění se často poškodí laser.

Nejjednodušší a poměrně spolehlivý způsob, jak vyčistit mechaniku, je použít speciální čistící médium. Osvědčená jsou tzv. suchá média, ve většině případů výrazně zlepší čtecí schopnosti mechaniky. Pokud tento postup nepomůže, rozhodně se nevyplatí dávat přístroj do servisu. Kvalitní DVD vypalovačky totiž dnes stojí kolemosmi stovek.

Více místa na CD a DVD

15. Kapacita CD a DVD se prý dá zvýšit. Jak?

Skutečně to jde, tahle činnost se nazývá overburning (česky přeplňování). Díky němu dostanete na nosič o něco víc dat, řádově procenta. Důvod je jednoduchý, na médium se při každém zapisování přidávají pomocná data, jejichž velikost lze omezit, navíc je možné zapsat do stopy i za „ofi ciálním“ koncem. S přeplněným CD nebo DVD ale můžete mít v některých čtečkách problém. A jak na to? V populárním Nero Burning ROM zkuste Soubor | Možnosti | Pro odborníky a zatrhněte tlačítko Povolit přeplňování.

Záchrana dat z DVD

16. Moje CD/DVD mechanika má problém s diskem, na kterém mám svoje nejmilejší fi lmy. Dají se ještě zachránit?

Samozřejmě to lze, ale není to stoprocentní. Na webu najdete několik freewarových programů přesně k tomuto účelu, např. Isobuster (www.isobuster.com) nebo DVD Data Rescue (www.naltech.com).

Zapínání režimu DMA

17. Poslední dobou mi vypalovačka začala zapisovat na média hrozně pomalu, často se také stane, že se vypalování přeruší a CD nebo DVD se tak zničí. Před několika týdny ještě vše fungovalo v pořádku, znamená to, že má vypalovačka už dosluhuje?

S vypalovačkou je s největší pravděpodobností vše v pořádku. Stačí pouze přepnout režim, ve kterém jednotka pracuje. Windows totiž mají ve zvyku čas od času přepnout novější a spolehlivější režim DMA na pomalejší režim PIO.

Ve Windows XP klepněte pravým tlačítkem na Tento počítač a z nabídky vyberte Vlastnosti. V následujícím okně se přepněte na kartu Hardware a klepněte na tlačítko Správce zařízení. Rozbalte ze seznamu nabídku Řadiče IDE ATA/ATAPI. Klepněte pravým tlačítkem na Primární nebo Sekundární kanál IDE, podle toho, zda je vaše mechanika zapojena v režimu master nebo slave, a vyberte Vlastnosti. druhé kartě Upřesnit nastavení pak přepněte režim přenosu na možnost DMA (je-li k dispozici).

Otevřené a zavřené disky

18. Vždy před vypalováním se mě program, který používám, ptá, zda chci nechat DVD nebo CD otevřené. Vypálený disk prý totiž nemusí být kompatibilní se stolními přehrávači a jinými operačními systémy. Proto vždy vyberu možnost médium uzavřít. Dělám to správně?

Modernější vypalovačky a programy umožňují vytvářet tzv. multisession disky, tedy kompilace složené z více záznamů, které mohou být přidávány postupně. Pokud necháte disk otevřený, můžete na něj přidávat další data i na jiných počítačích. Data se dají také mazat, místo se ale neuvolní, pouze se skryje obsah smazaných dat.

Disk má cenu nechat otevřený, pokud na něj např. postupně zálohujete vaše fotografie. Jestliže si vypalujete hudbu nebo film, kterou posléze přehráváte ve stolním DVD přehrávači, je lepší médium uzavřít, ačkoli nové přístroje si poradí i s otevřenými kompilacemi. Pokud chcete používat disky k častému přenášení větších dat, je nejlepší pořídit si přepisovatelné médium, tedy CD-RW, DVD-RW nebo DVD+RW. Obsah takového disku je možné opravdu fyzicky vymazat a vypálit na něj nová data. U kvalitního média zřídka vyčerpáte maximální počet těchto cyklů, dříve se médium opotřebuje mechanicky (škrábance atd.).

FAT32 a NTFS

19. Jaký je rozdíl mezi FAT a NTFS?

Mezi hlavní omezení FAT32 patří maximální velikost souboru 4 GB, což činí tento souborový systém nevhodným třeba pro ukládání obrazů DVD či střih videa. NTFS umožňuje ukládat i větší soubory a nemá problém s většími diskovými oddíly. Přináší také nové funkce, jako je žurnálování, schopnost napravit chyby způsobené špatným zápisem nebo podpora přidělování práv přístupu k souborům. FAT32 se používá už jen u flash disků nebo mp3 přehrávačů, kde je dostačující.

Velký disk na FAT32

20. Chtěl bych zformátovat 250GB externí disk na FAT32, systém mi ale nechce dovolit více než 32 GB. Používám Windows XP.

Od Windows 2000 výše je formátování na FAT32 skutečně omezeno na 32 GB. Neznamená to ale, že s většími disky neumí systém pracovat, takže stačí použít na formátování jiný program, než je ten, který je dodán. Kromě formátování pod jiným systémem a různých komerčních balíků na práci s diskem připadá v úvahu třeba fat32format, který stáhnete z adresy www.ridgecrop.demon.co.uk/download/fat32format.zip.

Když zmizí hlavní panel

21. Najednou mi zmizel hlavní panel a já nevím, jak ho teď obnovit.

Hlavní panel jen tak nezmizí, takže jste jej musel někam zasunout. U jednoho z krajů obrazovky by měl být tenký šedý proužek, najeďte na něj, a až se změní kurzor na dvě šipkyspojené linkou, vytáhněte panel ven. Pokud ho nikde nevidíte, zkontrolujte, jestli je monitor správně kalibrován, takže vidíte celou zobrazovanou plochu, ne jenom výřez. Až se vám podaří dostat hlavní panel do původního stavu, doporučuji na něj klepnout pravým tlačítkem a vybrat Uzamknout hlavní panel. To zamezí jeho náhodnému zmenšení.

Windows: Centrum zabezpečení

22. Při každém zapnutí počítače se objeví okno Váš počítač může být ohrožen. Co s tím?

Centrum zabezpečení systému Windows XP nebo Vista má svoje vlastní kritéria bezpečnosti, která se nemusí shodovat s vašimi. Takže pokud máte nainstalovaný nějaký antivirový program, kterým jste si jistí, prostě hlášky vypněte. Uděláte to tak, že poklepete na bublinu s hláškou o bezpečnosti a v Doporučení zatrhněte vlastní zabezpečení.

Jak vypnout otravné UAC

23. Neustálé dotazování UAC ve Vistě už mě otravuje, je možné tuto ochranu vypnout a je to bezpečné?

Vypnutí UAC nezpůsobí větší bezpečnostní riziko, chrání systém před samotným uživatelem a instalaci nebezpečného softwaru stejně nezabrání. Pouze upozorní uživatele, že spuštění programu může ohrozit funkčnost systému, proto jej můžete s klidným srdcem vypnout. Otevřete Ovládací panely, klepněte na Uživatelské účty, vyberte poslední položku Vypnout nebo zapnout UAC, odznačte zatržítko a klepněte na OK.

Rozhraní Aero, vypnout nebo zapnout?

24. Koupil jsem si nový notebook, jako student jsem do něj ale investoval minimální prostředky. Je tedy hodně pomalý a ještě jsou na něm nainstalována Windows Vista. Můžu počítač nějak jednoduše zrychlit?

Visty se dají poměrně výrazně zrychlit pomocí prostého triku. Stačí vypnout krásné grafi cké rozhraní Aero, které ale dělá Visty Vistami. Pokud je však pro vás výkon na prvním místě, postupujte takto: Klepněte pravým tlačítkem na plochu a vyberte možnost Přizpůsobit. Poté klepněte na první odkaz Barva a zobrazení okna. V dalším okně dole klepněte na Otevřít klasické vlastnosti vzhledu pro více možností barev. (Pokud jste se již dříve přepnuli do klasického zobrazení, předchozí krok ignorujte, objeví se vám pouze následující okno.) Další nabídka připomíná klasický výběr vzhledu známý ze starších systémů Windows. Nyní stačí přepnout výběr z Windows Aero na Windows Vista základní (nebo Standardní nastavení, které ale vypadá ve Vistách opravdu nehezky) a potvrdit pomocí tlačítka OK.

Ošklivá Windows XP

25. Nějakou záhadou se mi prostředí ve Windows XP změnilo a nyní vypadá jako starší Windows 98.

Jednoduchá pomoc. Klepněte pravým tlačítkem kdekoli na plochu, z místní nabídky vyberte poslední položku Vlastnosti. V dialogovém okně klepněte na kartu Vzhled a z kontextové nabídky Okna a tlačítka vyberte možnost Styl Windows XP. Vše by mělo být jako předtím.

Sdílení složek v síti

26. Chtěl bych v naší domácí síti sdílet některé složkys ostatními počítači a nevím jak na to.

Klepněte na vybranou složku pravým tlačítkem, z kontextové nabídky vyberte Vlastnosti. Otevře se dialogové okno vlastností, kde zvolte druhou záložku Sdílení. Pokud jsou volby neaktivní, pravděpodobně se složka nachází v jiné složce označené jako Soukromá, tak je automaticky označená například plocha. Pakliže jsou volby dostupné, zatrhněte Sdílet složku v síti. Můžete jí v síti přiřadit jiný název, než má ve vašem počítači. Důležitá je volba Povolit uživatelům v síti měnit mé soubory. Tady postupujte opatrně, zatrhávejte pouze tehdy, pokud chcete uživatelům umožnit nahrávat do složky a měnit její soubory. To znamená i mazat.

Windows XP: problémy s vypínáním

27. Na svém domácím PC mám nainstalován operační systém Windows XP. Když chci počítač vypnout, nevypne se úplně a místo toho zobrazí zprávu, že je bezpečné počítač vypnout.

Operační systém Windows XP na některých sestavách nevypne počítač. Místo toho jen zobrazí zprávu, že je bezpečné počítač vypnout. Problém je způsoben podporou Vylepšeného řízení spotřeby. Řešení je poměrně jednoduché. V Ovládacích panelech v Možnostech napájení na záložce Vylepšené řízení spotřeby je třeba zaškrtnout Používat vylepšené řízení spotřeby. Pokud budete mít nadále problém, podívejte se, jestli máte v BIOSu povolenu podporu ACPI.

Windows: uklízení na disku

28. Kdykoliv mám málo místa na disku, objeví se okno Vyčištění disku a vyzve mě k promazání několika adresářů. Nesmažu si něco důležitého?

Žádný strach, je to naprosto bezpečné. Nesmažete si nic, co byste později mohli potřebovat, naopak uvolnit takhle můžete spoustu místa. Zmíněné adresáře obsahují dočasné soubory, které u vás zanechaly nepořádné aplikace, internetové stránky uložené bez vašeho vědomí, obsah koše apod. Kromě Vyčištění disku používejte alespoň jednou za čtvrt roku také nástroj Defragmentace disku k odstranění prokládání částí souborů, které snižuje rychlost čtení z disku.

Padající Průzkumník

29. Často mi padá Průzkumník při pokusu o zobrazení složky s videem.

Za vše může automatické vytváření náhledů videa, které je časově náročné, zamyká soubory a v případě pádu kodeku (třeba na poškozeném souboru) s sebou často vezme i Průzkumníka. Pokud chcete náhledy ostatních typů stále používat, spusťte Editor registrů a přejděte do složité cesty HKLM\Software\Classes\CLSID\{87D62D94-71B3-4b9a-9489-5FE6850DC73E}\InProcServer32. Pokud zde smažete hodnotu označenou jako (Výchozí), náhledy videa se přestanou tvořit a vše bude rychlejší a spolehlivější.

Jak na reinstalaci

30. Už dlouho se chystám přeinstalovat Windows XP, ale známý mi řekl, že je to složitá operace. Co potřebuji vědět, abych tento proces zvládl?

Instalace Windows XP není vůbec složitá. Pokud systém přeinstalováváte, zazálohujte si nejprve důležitá data na jiný disk nebo DVD a také si uložte aktuální ovladače k vašemu hardwaru. Nejjednodušší je poté vložit do mechaniky CD s Windows XP a restartovat počítač. Pokud vám naběhnou znovu Windows, musíte v BIOSu nastavit, aby počítač bootoval nejprve z CD/DVD mechaniky a potom teprve z pevného disku. Pokud je vše správně nastavené, po restartu naběhne instalátor a načte si potřebná data. Potom pouze vyberete, na který disk (popřípadě partition) chcete systém nainstalovat. Instalátor pak požádá o zformátování (tedy kompletní vymazání disku). Zbytkem procesu už vás provede klasické rozhraní s okny.

Jak nastavit citlivost myši

31. Mám příliš citlivou myš a nestíhám dvojklik, jak to nastavit?

Z nabídky Start spusťte Ovládací panely. Dvojklikem spusťte ikonu nadepsanou Myš. Hned první záložka vám umožní vyzkoušet a nastavit rychlost dvojkliku. Pod záložkou Možnosti ukazatele se skrývá posuvník, který ovládá rychlost ukazatele. Nastavte potřebnou citlivost a klepněte na OK. Vše vyzkoušejte klepáním na ikonku krabičky.

Mazání souborů

32. Smazal jsem si z počítače dokument, nad kterým jsem strávil půl dne práce. Nedá se to nějak vrátit?

Existují dvě možnosti. V prvním případě nemusíte mít strach, stisknutím klávesy Delete se dokument pouze přenesl do koše, kde jej pod vrstvou odpadků najdete v původní podobě. Na dokument, který chcete vrátit, klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte Obnovit. Horší je varianta, kdy jste pro mazání stiskli kombinaci Shift + Delete. Pak nezbývá než vyhledat některý program pro obnovu smazaných dat, jako Recuva nebo Undelete Plus. Jejich podstatou je nalezení souboru: ten z disku při smazání hned nezmizí, pouze odstraní odkaz jeho umístění. Fyzicky se zlikviduje až poté, co je na jeho místo zapsán další soubor.

TIP: Data z nefunkčního pevného disku můžete zkusit získat i pomocí těchto nástrojů a služeb.

Frekvence procesoru

33. Pokud klepnu na notebooku na vlastnosti počítače a zobrazím si kartu Obecné, zobrazí se mi frekvence procesoru nižší, než bych podle parametrů očekával.

Pokud pracujete na baterie, moderní notebook si frekvenci procesoru řídí automaticky podle potřeby – čím je nižší frekvence, tím je nižší i odběr a tedy delší výdrž. Chcete-li vidět maximální frekvenci, připojte počítač do sítě a v Ovládacích panelech v Možnostech napájení nastavte režim Vždy zapnuto.

Jak na spyware

34. Jak zničím spyware?

Nejúčinnější zbraní proti softwarovým špionům je prevence. Neotvírat přílohy podezřelých e-mailů, nejlépe takové e-maily rovnou mazat, nenavštěvovat webové stránky s pochybným obsahem a neinstalovat podezřelý software. Autoři spywarových programů však neustále vymýšlejí nové metody jak dostat svého špiona do vašeho počítače, a tak může naletět i zkušený a opatrný uživatel.

Základem ochrany je kvalitní antivirový program a fi rewall. Jako antivirus můžeme doporučit třeba zdarma distribuovaný Avast Home (www.avast.cz), který je po registraci volně ke stažení na webu výrobce. Firewall vám může stačit ten, který je integrovaný ve Windows. Kvůli velikému množství nově vytvářeného spywaru nebude ochrana nikdy dokonalá, proto je potřeba ji doplnit některým z antispywarových programů, který napadený počítač očistí od úspěšných špionů: například volně dostupný Ad-Aware (www.lavasoftusa.com).

IE a soukromí

35. Při zadávání adresy do prohlížeče Internet Explorer se zobrazují adresy stránek, které jsem hledal před nějakou dobou. Dá se jich zbavit?

Nežádoucích odkazů se zbavíte poměrně jednoduše a dá se i nastavit doba, po jaké automaticky z vašeho prohlížeče zmizí. Slouží k tomu menu Nástroje | Vymazat historii. Možná budete překvapeni, kolik si toho váš prohlížeč ukládá. Kromě historie jde o další čtyři položky, které se zcela nechráněné povalují na vašem disku. Můžete je smazat i ručně ve složce C:\Documents and Settings\[jméno vašeho profi lu]\Local Settings\Temporary Internet Files. Navenek se tato složka jeví jako skrytá, což je jeden z důvodů, proč je oblíbenou koncovou destinací různých trojských koní a podobných hrůz. Takže, pokud používáte IE, promazávejte tuto složku často.

IE a ukládání obrázků

36. Najednou mi Internet Explorer odmítá ukládat obrázky do jiného formátu než BMP, místo původního GIF a JPG.

Nejčastější příčinou tohoto problému je příliš mnoho souborů ve složce dočasných souborů. V nabídce Nástroje klepněte na položku Možnosti Internetu, klepněte na kartu Obecné a poté klepněte na tlačítko Odstranit soubory. Potom by už mělo jít ukládat soubory v jejich původních formátech.

Zlobivé stahování ve Firefoxu

37. Používám už dlouho alternativní prohlížeč Firefox, poslední dobou se mi však stává, že když chci stáhnout nějaký soubor, počítač celý zatuhne. Někdy to trvá pár minut, jindy ho musím úplně restartovat. Má to na svědomí nějaký virus?

Nemusíte mít obavy, o škodlivý software se zcela jistě nejedná. Spíše jde o nedokonalost v samotném, jinak velmi podařeném programu. Pokud totiž pravidelně nepromazáváte seznam stažených souborů, může se vám jich postupně nahromadit opravdu velký počet. S načtením takového souboru má Správce stahování ve Firefoxu problémy, zabere mu to totiž nepřiměřené množství času. Řešení je jednoduché – buď budete správce pravidelně čistit, nebo si nainstalujete jiného stahovacího klienta. Existuje několik zásuvných modulů přímo do Firefoxu nebo můžete použít některý ze samostatných programů (např. Free Download Manager).

Nestabilní Windows Movie Maker

38. Rád bych stříhal video ve Windows Movie Maker, ale program mi neustále padá. Zbytek systému je stabilní.

WMM může mít ve Windows XP problémy s instalací DirectX. Naštěstí je náprava jednoduchá, stačí smazat nepotřebný a některou z předchozích instalací zapomenutý soubor Divxaf.ax (který najdete na disku nejsnadněji pomocí vyhledávání).

Reklamační lhůty

39. Do jaké doby mi musí při reklamaci opravit počítač?

Zákon hovoří o 30 dnech, přičemž jde o lhůtu, ve které musí být reklamace vyřízena. Prodejce tedy musí v této době buď vydat rozhodnutí o neuznání reklamace, případně reklamaci přijmout jako oprávněnou a zároveň věc opravit či vyměnit za novou.

Nákup na internetu

40. Objednal jsem si disk v internetovém obchodě, zjistil jsem ale, že je příliš hlučný, a chci jej vrátit. Mám na to právo?

Při nákupu „na dálku“ máte právo bez udání důvodu zboží vrátit do 14 dnů. Zboží samozřejmě nemusí být nepoužité, předpokládá se, že jste jej vyzkoušeli, musí ale obsahovat vše, co bylo součástí dodávky. V případě, že prodejce na tuto lhůtu nikde neupozorňuje, můžete zboží vrátit dokonce do tří měsíců. Výjimkou jsou často předměty, u kterých je porušení obalu přistoupením na licenci – typicky programy, CD a DVD: ty můžete vrátit jen neporušené. Po vrácení zboží v této lhůtě je prodejce povinen vrátit peníze do 30 dnů.

Opakované reklamace

41. Dotaz: Mám neustále problémy s notebookem a chtěl bych ho vrátit, mám právo na vrácení peněz?

Extra PC radí: Při třetím výskytu stejné vady, ale i čtvrtém výskytu různé vady máte právo na odstoupení od kupní smlouvy – tedy vrácení výrobku prodejci a vrácení peněz. Tyto reklamace ale musí být vždy vedeny jako uznané.

Podnikatel a záruka

42. Koupil jsem počítač ve velkoobchodě, jak je to se zárukami a reklamacemi?

Pokud nakupujete podle obchodního zákoníku, je prodejce zodpovědný pouze za vady, které mělo zboží v okamžiku převzetí. Veškeré další záruky jsou pouze věcí vzájemné dohody (ukotvené ve smlouvě). Dvouletá záruka garantovaná zákonem se týká pouze běžných koncových spotřebitelů (maloobchodní prodej), stejně jako třeba reklamační lhůty.

Záruční list

43. Potřebuji při reklamaci originální záruční list?

Zákazník má právo požadovat po prodejci záruční list a ten mu ho poté musí vystavit, není ale povinností prodejce jej dodávat automaticky. Tomu odpovídá i proces reklamace – u něj musíte pouze doložit, kdy a kde jste zboží zakoupili – k tomu můžete využít záruční list, ale také doklad o zaplacení a podobně.

Záruka při nákupu z druhé ruky

Jak je to se zárukou v bazaru?

Zákonem daná záruční doba při nákupu v bazaru neexistuje, prodejce ale ručí za vady, které měl výrobek už v době prodeje – přesněji řečeno vady, které neodpovídají běžnému poškození zboží. Dobu, po kterou prodejce za vady odpovídá, specifikuje § 626: (3) U věcí použitých práva z odpovědnosti za vady věci zaniknou, nebyla-li uplatněna do 24 měsíců ode dne převzetí věci kupujícím. Prodávající může tuto dobu v dohodě s kupujícím zkrátit, ne však méně než na 12 měsíců; tuto dobu uvede prodávající v dokladu o prodeji věci. Pokud se však vada vyskytne v prvních šesti měsících po převzetí zboží, musí bazar prokázat, že vada vznikla teprve po převzetí zboží.

Obaly od techniky

44. Koupil jsem si novou počítačovou sestavu, nicméně si nechci schovávat rozměrné krabice od počítače, monitoru a tiskárny. Musím je pro případnou reklamaci schovávat?

Žádný zákon vám tuto povinnost nenařizuje, přestože se tak občas prodejci tváří. Jedinou povinností při reklamaci je dodat výrobek v obalu, který jej dostatečně chrání, což zcela jistě nemusí být původní obal: při osobním předání do servisu by stejně dobře posloužila třeba bublinková fólie.

44 nejčastějších potíží s PC a jejich řešení
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 9 hlasů

1 komentář

  1. Dobrý den, potřeboval bych poradit dnes jsem zapnul počítač a najednou se mi dalo ošklivý vzhled windows 96 a když bych chtěl změnit na aero tak mi to prostě nejde. Poradíte mi ? Jak to vyřešit?