45W Kaveri A8-7600 bude až v druhé půli roku. Celá výroba jde na OEM trh

0

Když v lednu (januári) AMD uvedlo nová 28nm APU generace Kaveri, byl mezi prvními třemi modely i procesor A8-7600. Ten představuje úspornou variantu a obzvlášť zajímavý je tím, že si u něj můžete nastavit TDP mezi hodnotou 65 a 45 W. Ačkoliv jste si ale u nás už mohli přečíst recenzi tohoto APU, ukazuje se, že si ho ještě řadu měsíců nebudete moci pořídit. AMD totiž odložilo jeho uvedení na koncový trh.

Před a během uvedení čipů Kaveri byl oficiální status tohoto čipu takový, že bude uveden v „Q1 2014“, čili v prvním čtvrtletí roku. To je nicméně už několik dní za námi, aniž by se model A8-7600 v obchodech objevil. Nemá to být ale v důsledku nějakých problémů – důvod je prostě to, že AMD ze začátku tento model vyhradí jen pro velkoodběratele z trhu OEM. To znamená, že si A8-7600 budete moci pořídit v hotové sestavě nějakého velkého výrobce počítačů, nikoliv ale jako samostatný procesor někde v obchodě.

K recenzi jsme měli zapůjčen vzorek čipu A8-7600. Na dostupnost finálních čipů si ještě počkáte...
K recenzi jsme měli zapůjčen vzorek čipu A8-7600. Na dostupnost finálních čipů si ještě počkáte…

Představitelé AMD potvrdili, že procesor se běžně vyrábí a termín dostupnosti v prvním kvartále se firmě povedlo splnit. Nicméně boxovaná verze A8-7600 (tedy balení v krabičce s chladičem, které se obvykle v obchodech prodává) se odkládá a dostupná má být až v druhé polovině roku – nejdříve tedy o letních prázdninách. Což je škoda, jelikož tím pádem budou domácím budovatelům skládačkových sestav k dispozici jen procesory s běžným TDP 95 W. Pokud se ovšem nespokojí se starším 32nm APU generace Richland nebo Trinity.

„Production of the AMD A8-7600 is on track and will be available first to AMD’s OEM customers in Q1 2014, to ensure the introduction of AMD based systems in Q2 2014. Additional parts of the AMD A8-7600 for PIB production will be available for sale in the component channel in 2H 2014.“

AMD zřejmě kvůli udržení dobrých vztahů všechny 45W/65W čipy, které vyrobí, dodává zákazníkům z řad OEM. Velcí výrobci obvykle potřebují poměrně velkou zásobu komponent, navíc v určitém předstihu před uvedením počítačů na trh. Vyjádření AMD mluví o tom, že tato politika má zajistit, aby se sestavy s těmito APU na trhu objevily v aktuálním čtvrtletí. Dle AMD má být po Kaveri poměrně slušná poptávka, a to zejména na velkém čínském trhu, takže příznivci značky tuto novinu mohou brát svým způsobem za dobrou zprávu. Ačkoliv zda je odbyt skutečně tak skvělý, může potvrdit až pravidelná zpráva o finančních výsledcích, kterou AMD uvolní později tento měsíc.

 

Nicméně úplně beznadějná situace být nemusí. I čipy vyhrazené pro trh OEM se totiž čas od času objeví v běžné distribuci (například proto, že se některá firma zbavuje přebytků). Stalo se to například u procesorů FX-9000 a teoreticky by se touto cestou mohly s předstihem dostat na trh i úsporná Kaveri.

Zdroj: The Tech Report

Ohodnoťte tento článek!