50 dní nadvlády LulzSec je za námi

0

Původ LulzSec

Jako všechno, co nějakým způsobem souvisí s hackovaním, i skupina LulzSec je opředena tajemstvím a vlastně se o ní skoro nic neví. Tedy si shrňme známé detaily. Skupina operovala od 7. května právě do 26. června 2011 – oněch padesát dní, jež si dala za limit. V konečném releasu potvrdila, že její jádro tvoří šest členů, o těch se však nic dalšího neví, ač bezpečnostní agentura Imperva zveřejnila jejich údajné přezdívky a pozice.

Název skupiny je složeninou Lulz (čili zkomoleniny množného čísla zkratky LOL – „laughing out loud“, v podstatě počítačový smích) a Sec coby zkráceniny pro „security“, zabezpečení. Jedná se tedy o výsměch našemu zabezpečení. Bezmoc úřadů vůči tomuto výsměchu se dá demonstrovat zatčením jistého Ryana Clearyho 21. června v britském Essexu. Ten se zdál být členem LulzSec, jeho členství však skupina na své stránce vyvrátila – prý jim jen poskytl zázemí pro IRC kanál. Těžko dokázat, že je tomu jinak, když žádnou pořádnou stopu za sebou LulzSec nikdy nenechal.

Místo toho za něj mluví výsledky. Jen v květnu byly touto skupinou prokazatelně napadeny stránky soutěže X Factor, web americké televizní sítě Fox, databáze bankomatů ve Spojeném království a také internetová prezentace další televizní sítě USA, veřejnoprávní PBS. Tam dokonce hackeři zanechali falešnou zprávu o tom, že legendární americký rapper Tupac Shakur (2Pac) je stále naživu, a to na Novém Zélandu (ve skutečnosti zemřel roku 1996 v Las Vegas).

LulzSec
Logo LulzSec

Začátek června byl potom ve znamení útoků na společnost Sony. Byly napadeny webové stránky různých webových odnoží včetně SonyPictures.com či SonyMusic.co.jp. Partnerská Sony BMG rovněž nezůstala ušetřena. Později v červnu si hackeři vybrali za cíl weby videoherních vývojářů jako je Nintendo či Bethesda Softworks. 3. června byla napadena pobočka FBI – Infragard Atlanta.

Následovalo zveřejnění dat z interní databáze amerického Senátu a nakonec 16. června náhodných e-mailových adres a jejich hesel. Tentýž den se skupina přihlásila i k útoku na stránky CIA, které byly právě 16. června zhruba hodinu nedostupné. Cílem posledního útoku (údaje o něm publikovány 26. června) se pak stala například Severoatlantická aliance (NATO), poskytovatel internetových služeb America Online (AOL) nebo americká telekomunikační společnost American Telephone and Telegraph (AT&T). LulzSec se nikdo neubránil.

LulzSec + Anomymous

Ještě před ukončením vlastních operací odstartoval LulzSec novou akci spolu s další crackackerskou a anarchistickou skupinou Anonymous, která je známá obhajobou WikiLeaks a, stejně jako LulzSec, i útoky proti firmě Sony. Projekt s názvem AntiSec má být opět hlavně protivládním útokem a bojem za „naši“ svobodu, jak stihli hackeři demonstrovat již nedávným útokem na web brazilské vlády. Vedle zábavy, jakou z toho má, a překonávání vlastních hranic se LulzSec podle svých slov vždycky snažil upozorňovat na fakt, že naše data nejsou na síti dostatečně chráněna, ačkoliv ne vždy jsou hackeři natolik „slušní“, aby údaje o svém činu publikovali.

Nyní nás tedy čekají útoky následovníků a bývalých spolubojovníků skupiny LulzSec, která se po padesáti dnech řádění ve vodách internetu stáhla do ústraní. Pokud budou hackerské útoky v jejím duchu pokračovat, možná se skutečně dočkáme revoluce, o níž ve své poslední zprávě hovoří a kterou si přeje.

Co vy na to? Souhlasíte se zveřejňováním soukromých údajů jako jsou e-mailové kontakty, aby se upozornilo na fakt, že většina webových stránek není dostatečně zabezpečena proti útoku zvenčí? Vyjádřete se v komentářích a případně navštivte i stále ještě funkční web LulzSec či oficiální účet skupiny na Twitteru.

Ohodnoťte tento článek!