500 wattů se zlatou účinností: Enermax Modu87+

0

 

Přednosti, vnější provedení, kabely

 

Není to tak dávno, co jsme se v minirecenzi (či chcete-li preview; v oblasti zdrojů nemáme ambice konkurovat webům jako JohnyGuru, HarwareSecrets, Xbit-Labs nebo HardOCP) podívali na jednoho z levnějších zástupců portfolia Enermaxu: Eco80+ sice neoslnil, ale určitě potvrdil, že zdroje této firmy bez výjimky nezklamou.

Stejně jako v případě Eco80+ nám Enermax zaslal 500wattovou verzi svého Modu87+. Ve stejné řadě se nachází ještě zdroje s výkonem 600 a 700 W, přičemž rozdíly spočívají nejen ve výkonu, ale také v počtu konektorů (typicky pro grafické karty) a samozřejmě i v trochu jiných vnitřnostech (kapacita kondenzátorů). Na valnou část obrovského výčtu marketingovými názvy umně zastřených technologií jsme se už podívali právě v recenzi Eco80+, přesto je jich u Modu87+ ještě pár navíc.

 • 87PLUS ready!
  Enermax u zdroje získal certifikaci 80Plus Gold, tudíž musí splňovat účinnost alespoň 87 % při 20% a 100% zatížení a 90 % při 50% výkonu.

  Rozdíl v účinnosti zdrojů na sítích 115 VAC (Amerika) a 230 VAC (Evropa) reflektují i přísnější požadavky na Gold v Evropě a existence 80Plus Platinum pro 230 VAC:
 • SpeedGuard
  14cm (či 139mm, jste-li puntíčkáři) ventilátor Enermax Twister se dokáže rozběhnout už na 330 ot./min a dokonce tak s velkou částí PC bude v alespoň v idle fungovat (výkon do zhruba 250 W). Maximem větráku je 1000 rpm, graf Enermaxu však hovoří o 900 rpm při výkonu zdroje 500 W.
 • Dynamic Hybrid Transformer Topology
  Údajně revoluční topologie pole transformátorů zaručuje stabilní výkon při jakékoli zátěži.
 • Hybrid Capacitor Array
  Zdroj kombinuje solid state kondezátory s klasickými (s elektrolytem)
 • C6 & Hybrid Ready
  Podpora stavu C6 a hybridních technologií podle mě není až tak záležitostí zdroje.
 • Twister fan inside!
  Ložiska Twister mají mít dvojnásobnou životnost oproti 2-ball, takže Enermax udává 100 000 h MTBF.
 • Future ready!
  Mám pocit, že než současné šestipiny a osmipiny nahradí hrůzostrašnější konektory budoucnosti, tak už spíše budete koupovat jiné zdroje než nové kabely do svého Modu87+.
 • DXXI ready!
  Oba konektory pro grafické karty jsou 6+2 piny (8P, splňují tedy požadavky PCI Express 2.0), to je vše.
 • 24/7 @ 50 °C ready!
  Nepřetržitý provoz při 50 °C (teplota okolí).
 • GAMING ready!
  Úsměvnou vlastností je Gaming Ready!, což obnáší kompatibilitu s Core 2, Core i7, Athlony a Phenomy. Nekompatibilita zdroje typu ATX s procesory by byla přinejmenším raritou.
 • World Ready!
  Marketingová perla nám chce sdělit, že zdroj pracuje v rozsahu 100 až 240 VAC a má aktivní PFC.
 • HeatGuard
  Tento strážce tepla není nic jiného než provoz ventilátoru 30 až 60 sekund po vypnutí zdroje (znáte například už déle od zdrojů be quiet!). Je hezké, že když zdroj vypnete ze sítě a poté zase zapnete přívod proudu (tedy ne ještě PC), nějaký čip si to pamatuje a větrák ještě pro dochlazení roztočí.
 • SafeGuard
  Pod názvem SafeGuard se skrývá běžná sada ochran proti přehřátí, příliš vysokému napětí, proudu apod. (OCP, OVP, AC UVP, DC UVP, OPP, OTP, SCP & SIP)
 • CordGuard
  Úžasný držák síťového kabelu uplatníte především v kancelářích s hrajícími si dětmi. Video od Enermaxu má na YouTube díky podobné režii jako hongkongské kung-fu filmy velký úspěch.

Tradiční slovníček    Účiník (power factor) a jeho korekce (correction, celá zkratka tedy PFC) je často nesprávně zaměňována za účinnost (efficiency). Co je účinnost, to určitě víte (nejjednodušeji, poměr mezi výkonem a příkonem), účiník je zase poměr mezi skutečným (ve wattech, W) a zdánlivým (ve voltampérech, VA) příkonem. Při korekci účiníku jde o to, aby se pro příkon zařízení tvářilo jako odpor (rezistor), tedy s účiníkem 1. PFC (korekce účiníku) má za úkol snížit emise harmonických složek snižujících účiník.
    Pasivní PFC je typicky realizováno pomocí cívky, aktivní PFC pak dvěma výkonnovými MOSFET tranzistory a řídící jednotkou (dioda, tranzistory). PFC se účastní i kondenzátor(y) a termistor. Ty vstupní proud upravují tak, že se jedná o téměř dokonalou sinusovku. Aktivní PFC je účinnější než pasivní, ale vzniká další vysokofrekvenční rušení, jež bývá ale zpravidla odrušeno.
   Pokud se někdo z vás náhodou ptá, co je to „Power Good signal“, tak vězte, že se je to signál, kterým zdroj počítači říká, že už je připraven a schopen napájet normálně (což není zcela okamžitě po zapnutí, ale typicky po desetině až polovině vteřiny). Power_Good (či Power_OK) tak chrání počítač proti práci s nesprávným napětí. Dříve se našlo pár výrobců, co i na tomto při výrobě zdroji šetřili, dnes už se snad jedná o samozřejmost.

Vnější provedení, balení, příslušenství

V prostorné krabici najdete kromě samotného zdroje také dva svazky kabelů, kabel síťový, „CordGuard“, dva suché zipy, manuál a sáček se suchým zipem (pro nepoužité odpojitelné kabely). Štítek zdroje potom prozrazuje, že EMG500AWT disponuje třemi 12V větvemi se zatižitelností až 25 A, dohromady můžete ale zdroj na 12 V dodávat 41 A.

 
 
 

Kabely

Velmi hezky mají zpracován přehled a délku kabelů na AnandTechu (zvlášť přo 500, 600 i 700wattovou verzi Modu87+), stručně to vypadá zhruba takto:

1× ATX 24-pin (58 cm) 1× EPS 12V (či 2× ATX12V, 61 cm)

  2× PCIe 2.0 (55 cm)    1× FDD (105 cm)

  6× SATA (max. 90 cm)    6× Molex (max. 90 cm)

  Je možná škoda, že nejdelší kabel padl na FDD konektor, ale u Molexu ani SATA problém asi nebudou mít ani majitelé big towerů vláčející kabely bůhvíkudy. To už napájení desky či grafiky vedené od zdroje naspodu skříně někudy za zadní stěnou by mohlo na limit v délce narazit, ale stále je to lepší než třeba u Eco80+. A oproti minulé generaci Modu se nemusíte zase bát, že byste měli jeden kabel jen se samými Molex a druhý jen ze SATA.

 

Vnitřní provedení, hlučnost, chlazení

 

Vnitřní provedení

Minulé Enermaxy vynikaly čistotou vnitřního provedení, tentokrát už to tak oku lahodící není. Sice tu stále nejsou kondenzátory vpleteny do klubka kabelů, ale i z laického pohledu je pájení místy dost divoké. U primárního kondenzátoru je Nippon Chemi-Con vystřídán taktéž japonským Rubyconem, Nippon Chemi-Con je zastoupen klasickými (elektrolyt Al2O3) kondenzátory na sekundárním okruhu. Malé solid state kondenzátory má na svědomí asi korejský Enesol. Transformátory Rong Chyuan jsou společným znakem všech Enermaxů.

Zábavnou formou pojal rozbor 700W Modu87+ web JohnyGuru, část zabývající se označením PCB (podpis iamcmf) vám musím prostě odcitovat: What the… what’s happening at Enermax HQ? First our dear Anita Chiu gets replaced by Lora Lo, and now this. Who is Iamcmf? What is Iamcmf? People, I worry that our friends in the engineering department over at Enermax are slowly being replaced by aliens.

 

Hlučnost, chlazení

Čtrnácticentimetrový větrák ve zdrojích většinou zárukou ticha zrovna nebývá, jelikož už při 1000 rpm způsobuje často dost velký aerodynamický hluk. Tak účinná zdroj jako Modu87+ ale zase tolik chladit nepotřebuje, a tak při běžných zátěžích do 250 W se ventilátor sotva líně otáčí.

Jelikož si Enermax dává hodně záležet na kvalitě ložisek (řadu ventilátorů s Twister bearing prodává i samostatně, navíc třeba Magma v Eco80+ byla přinejmenším stejně tichá jako ventilátory v Modu a Pro82+), s takovýmto profilem otáček pro různé zátěže:

nelze chod zdroje hodnotit jinak než jako ve všech běžných případech neslyšný.

Zda nízké otáčky stačí na ochlazení zdroje jsem ověřoval jak v idle, tak při zátěžích infračerveným bezdotykovým teploměrem, ale i při zamíření na pasivy či kondenzátor nenaměříte při teplotě okolí kolem 22 stupňů Celsia nic, co by se nedalo označit za vlažné teploty.

 

Zátěžové testy a účinnost

 

Pro zcela přesný test zdrojů nejsme vybaveni, proto v této kapitole zatím pravidelně uvidíte takový spíše uživatelský test. Díky stále stejné sestavě a snahy nastavit na sledovaných komponentech také pokud možno stejné teploty se snažíme vytvořit určité hladiny reálné zátěže. Odběr sledujeme na wattmetru, je v něm tedy zahrnuta i účinnost zdroje. Sledujeme také stabilitu jednotlivých hladin napětí, přičemž zdroj ovlivňuje ponejvíce právě pět a dvanáct voltů. Hladinu 12 V jsme také schopni nejvíce zatížit.

Testovací sestava

 • základní deska Gigabyte GA-X58A-UD5 (Intel X58)
  • Load-Line Calibration zapnuta
 • procesor Intel Core i7-920 (Bloomfield, D0)
  • 20× 133 = 2660 MHz
  • 20× 200 = 4000 MHz
 • paměti Kingston 2× 2 GB Kingston DDR3-1800 (KHX14400)
  • 1066 MHz, 7-7-7-20-2T, 1,64 V
  • 1200 MHz, 7-7-7-20-2T, 1,64 V
 • grafická karta Nvidia GeForce GTX 280, 1024 MB
  • 3D takty nastaveny na: 602/1296/2214 MHz (GPU/SP/mem)
 • chladič procesoru Scythe Mugen 2
 • pevný disk Western Digital Caviar SE16 500 GB (WD5000KS)
 • optická mechanika Toshiba SD-H802A
 • operační systém Windows Vista Ultimate 64-bit
 • ovladače grafické karty Nvidia GeForce 180.43
 • zátěžový program Prime95 25.9
  • In-place large FFTs, 4-8 threads
 • zátěžový program Furmark 1.6.0
  • Xtreme Burning Test, 1920 × 1200 px, 4× MSAA, full-screen

Pro porovnání výkonu zdrojů a jejich efektivity jsme si zvolili referenční zdroj, který představuje Corsair CMPSU-650TX. Pro zatížení jsem zvolil celkem šest hladin, reprezentující stav bez zátěže (idle), zatížení pouze procesoru a pamětí (Prime95 25.6, In-place Large FFTs, čtyři vlákna), zatížení pouze grafiky (Furmark Xtreme Burning Test) a ještě jednou vše v přetaktovaném stavu.

Absolutní (a ne jen komparativní) měření účinnosti zdroje udělalo sdružení 80plus, jehož prací jsou grafy v této kapitole. Nutno dodat, že měření probíhala na americké síti (115 VAC). V našich podmínkách (230 voltů) se efektivita zdroje obecně přibližně ještě o další dvě procenta zvedá. Napětí na 5V a 12V větvi při různých hladinách zátěže jsem u některých zdrojů kontroloval i multimetrem:

Enermax Modu87+, 500 W (EMG500AWT) v měření 80Plus.org

Corsair CMPSU-650TX (referenční zdroj)

 

Další recenzované zdroje:

(měření na jiné sestavě, pojítkem je jen Corsair 650TX nebo právě měření na 80Plus.org)

Enermax Eco80+, 500 W

Eco80+ příjemně překvapil účinností kolem odběrů do 200 W, v tomto ohledu předčil o něco i Pro82+ (nejednalo se o verzi II s 80Plus Bronze). Směrem k vyššímu zatížení účinnost potom klesá a při nejvyšší hladině zátěže je horší než u „pouze“ 425wattového Modu82+. Na druhou stranu je pořád lepší než u levného Arctic Cooling Fusion 550R (vyroben Seasonicem).

Pokud by vás zajímala účinnost zdroje při zátěžích pod 100 wattů, prohlédněte si velkou tabulku v recenzi na SilentPCreview.

80Plus.org měřilo starší verzi zdroje (či testovací vzorek) ještě bez větráku Twister Magma, účinnost (i pro 230 VAC) uvádí na svých stránkách i Enermax. Pozor jen na mohutně posunutou nulu pro osu y (účinnost) a nutno říct, že naše měření odpovídala spíše grafu z 80Plus (při vysokém zatížení je účinnost už tak tak na hranici 80 % a naopak při nízkém spíše lepší).

be quiet! Straight Power 550W (E6)

V našich vlastních testech předvedl Straight Power E6-550W jen lehce horší účinnost než třeba otestované zdroje Arctic Cooling Fusion 550R (elektricky údajně shodný s Corsairem VX450 a Antecem Earthwatts 500W, což jsou zase pro změnu OEM Seasonic podobné řadě S12-II) či Enermax Pro82+ 525 W. Na rozdíl od prvního jmenovaného ale neodpadl při nejvyšší zátěži a bude to možná také tím, že be quiet! naštěstí nepoužívá stejný marketing jako Arctic Cooling (označení jednotky špičkovým namísto trvalým výkonem). Nutno podoktnout, že opětovným přeměřováním zdroje Corsair TX650 jsem zjistil, že chyba mezi jednotlivými od sebe i týdny vzdálenými měřeními je zhruba dva watty.

Stabilita 3,3 a 5voltové větve je velmi dobrá, u 12V je to podobné jako třeba u Fusion 550R. Enermax Pro82+ (nebo samozřejmě silnější Corsair TX650) je na tom lépe.

Arctic Cooling Fusion 550R

Jelikož nemáme k dispozici zátěžovou sestavu, se kterou bychom byli schopni odebírat nějaké přesné hodnoty, musíme se spolehnout na relativní poměřování účinnosti zdrojů (viz výše zmíněná tabulka) a pak nezávislá měření sdružení 80Plus.org. Na webu 80Plus najdete otestovány už tři zdroje Arctic Cooling a tyto tři tedy získaly certifikaci 80Plus (AX-550T, Fusion 550RF a 550F). Testovaný 550R není určen pro jiné než 200–240V sítě a jelikož testování probíhá v Knoxville v americkém Tennesee, není mezi naměřenými. Nicméně věřím, že vnitřnosti zdroje ovlivňující účinnost jsou stejné a výsledky z 80Plus tedy i v tomto případě použitelné. Nakonec i naše měření potvrdila, že u zátěže blížící se maximálnímu výkonu zdroje (500 W) je účinnost už jen těsně nad 80 %.

Typická účinnost (při 50% zatížení) Fusion 550RF je dle 80Plus přesně 84,61 %, prrůměrná pak 82,74 %. Při příkonu 122 W a výkonu 101 W je to konkrétně 82,67 %. To je také odběr průměrného dnešního herního PC v idle. Znovu připomenu, že na naší české síti (230 VAC) bude oproti té americké (či japonské) účinnost o několik procent vyšší. To platí pro všechna čísla u všech zdrojů na 80Plus.org.

Enermax Modu82+ 525 W

 

 

OCZ ModXStream-Pro 600W 

600wattový ModXStream mě velmi mile překvapil účinností při nízké zátěži (hodnota 129 wattů je druhá nejlepší po Enermaxu Pro82+, který to měl ale s max. výkonem 425 W výrazně jednodušší), při vyšší zátěžích je ModXStream-Pro 600W účinnější než Arctic Cooling Fusion 550R (alias Antec Earthwatts 500W), ale trochu méně účinný než Enermax Modu82+ 525W a výrazně slabší než Corsair CMPSU-650TX (Seasonic).

Stabilita 3,3 a 5V byla zcela v pořádku (tyto také zátěžová sestava až tolik neprověří), rozptyl na 12V větvi už byl dost velký (tu naopak prověřujeme docela mohutně). Skálopevnosti 12V větve 650W Corsairu (jediná větev pro až 52 A) tento zdroj ani omylem nedosahuje.

Zdroj: 80Plus.org (PDF)

Enermax Pro82+ 425 W

 

 

 

Verdikt

 

Je účinnost zdroje nad 89 % důvodem pro výměnu stávajících zdrojů jako Corsairy TX, HX, Seasonicy S a M anebo předchozích řad Enermax Modu a Pro (82+)? Myslím, že odpověď jste našli hned na začátku minulé kapitoly: Corsair TX650 (ještě bez certifikace 80Plus) i se svým výkon 650 wattů zaostával v účinnosti napříč všemi zátěžemi (tedy od 120 W) zhruba o 4 % za Modu87+ (500 W).

Přesněji řečeno, jeho účinnost dosahovala 96 % účinnosti testované novinky od Enermaxu. To vám v praxi ušetří pár wattů a troufám si tvrdit, že to nebude hybnou silou koupě. Majitelé solidních zdrojů předchozí generace mohou tedy zůstat klidní, nové 87+ od Enermaxu jsou zajímavé do nových PC. A spíš herních či výkonnějších (pro jiný účel), neboť výkony začínají na 500 wattech.

Lákadlem bude nesporně velice tichý chod: s velkými ventilátory nemám úplně dobrou zkušenost, ale něco přes 300 otáček za minutu s kvalitními ložisky je zárukou skutečně neslyšného chodu zlatě obarveného větráku. Navíc i při zátěži kolem 400 W zůstává zdroj díky použití účinných komponent hodně chladný. Stabilita 12V větve je pak doslova příkladná.

Není ale mnoho krásných věcí, který by byly levné. A Enermax se do menšiny nedaří. V řadě svých zdrojů si třeba namátkou v ceníku Czech Computeru stojí takto (Eco80+ a Pro82+ II nemají modulární kabeláž):

 •     Enermax Eco80+ 500W                2100 Kč
 •     Enermax Liberty Eco II 500W        2700 Kč
 •     Enermax Pro82+ II 525W             2500 Kč
 •     Enermax Modu82+ 525W             2850 Kč
 •     Enermax Modu87+ 500W             3200 Kč

Už v minulé recenzi jsem zmínil, že 500wattové zdroje s odpojitelnými kabely od Corsairu (CMPSU-520HX) či Seasonicu (M12II-500) stojí o dost méně (2100, resp. 2650 Kč), jsou to ale zdroje, jež se účinností mohou měřit spíše s řadou 82+ od Enermaxu.

Příplatek za absolutní špičku tu vždycky byl a bude a i když v tomto případě podle mého názoru není honba za každým wattem úplně opodstatněná (skutečně úsporná PC se staví s jiným odběrem v idle než 100 W, tedy 20% zátěž 500W zdroje), není proč nad cenou lamentovat. Raději zvažte, zda nepotřebujete za stejné peníze spíše výkonnější zdroj a jestli vám stačí nabízená délka a počet kabelů Modu87+. Mimochodem, u opletení kabelů se Enermax zlepšil a sahá blíže ke konektorům. CordGuard je taková blbůstka, ale třeba ji doma oceníte.

Vadou na kráse, která však nemá dopad na prakticky zaměřené hodnocení v plusech a minusech je podle mě trochu kolotočový vzhled (lesklý povrch, zlatý větrák, modré pasivy), ale po vložení do skříně budete vidět spíše jen elegantní bok zdroje anebo ani to ne. Na rozdíl od Eco80+ s oranžovým ventilátorem už alespoň Enermax zase vypadá jako Enermax a ne jako Nexus.

Myslím, že majitelé skříní jako třeba Corsair Obsidian nebo Cooler Master Cosmos by klidně ocenili delší kabely pro napájení základní desky a grafických karet, možná by se Enermax mohl inspirovat v „short cable setu“ SilverStonu. Mouchy se na jednom z nejlepších zdrojů současnosti hledají kromě touto pozicí omluvitelné ceny hledají těžko, i zahraniční recenze s dokonalejší a přesnější metodikou tento status v podstatě jednohlasně potvrzují.

Enermax Modu87+, 500 W

+ velmi tichý až do takřka stoprocentní zátěže
+ vysoká účinnost (potvrzená 80Plus Gold)
+ odpojitelné opletené kabely, konektory 6+2 pro grafiky
+ velmi nízké zahřívání
+ stabilní napěťové větve
– vysoká cena
– některé kabely by mohly být delší

Ohodnoťte tento článek!