5,25″ adaptér od Asusu vyvádí USB 3.1 C ze SATA Expressu, umí 100W nabíjení

0

Před nedávnem jsme tu měli poněkud bizarní kus hardwaru, který byla al zároveň dobrým nápadem: čelní panel s porty USB 3.1 typu C od ASRocku, který suploval jejich absenci ve skříních, a zároveň využíval prázdnotou zející porty SATA Express na deskách. Toto poněkud bizarní řešení dává smysl i proto, že desky obvykle ani vývody pro čelní porty USB 3.1 nemají, byť tato nová drobná varianta portu USB vepředu skříně dává smysl pro připojení telefonů, tabletů, externích disků a podobně. Dobrá zpráva je, že tento panel nezůstane jen výsadou majitelů desek ASRock. Podobný doplněk teď odhalil i Asus, navíc v jeho případě bude adaptér ještě o něco univerzálnější.

Adaptér Asus USB 3.1 UPD Panel pro vyvedení USB 3.1 na čelo skříně má formu boxu do 5,25″ pozice na optickou mechaniku (nebo před dvaceti lety pro disketovku na 5,25″ disky, které ještě nebyly pružné jen jménem). Na jejím čele jsou vyvedené dva 10Gb/s porty USB 3.1 typu C, což je nová verze s možností oboustranného zasunutí a některými dalšími novinkami. Mezi nimi je i podpora nabíjení nebo napájení periférií vysokým příkonem: zařízení, která to přímo podporují, mohou z portu dostat až 100 W. Panel od Asusu bude tuto specifikaci splňovat, i když takto silné nabíjení bude umět jen jeden (levý) z obou portů. Proud si panel bere ze dvou konektorů molex, které je třeba připojit zevnitř skříně, ideálně ze dvou nezávislých větví zdroje.

Asus USB 3.1 UPD Panel
Asus USB 3.1 UPD Panel

Stejně jako analogický hardware od ASRocku se tento box k základní desce připojuje kabelem pomocí rozhraní SATA Express, které je momentálně zoufale nevyužité, i když první SSD se pro něj ale už chystají. Uvnitř má USB 3.1 UPD Panel svůj vlastní řadič, komunikující s čipovou sadou po sběrnici PCI Express (pravděpodobně 2.0 ×2, jde-li o obvyklý čip ASMedia), takže představuje plnohodnotný způsob, jak nové USB 3.1 dostat do staršího počítače.

 

Řešení od Asusu se navíc na rozdíl od toho od ASRocku dá použít, i když je vaše skříň tak progresivní, že už ani 5,25″ pozici nemá. Uvnitř boxu se totiž schovává kompletní rozšiřující karta do PCI Express, kterou v případě potřeby můžete vyšroubovat a osadit do slotu na desce. V takovém ovšem nebudete mít porty na čele skříně, ale vzadu na záslepce. Bohužel to vypadá, že i tehdy vyžaduje připojení kabelu SATA Express (alespoň to tak vypadá podle manuálu), takže například majitelům sestav s procesory AMD nebo obecně starších či levnějších desek bude k ničemu.

Asus USB 3.1 UPD Panel

Asus USB 3.1 UPD Panel Asus USB 3.1 UPD Panel Asus USB 3.1 UPD Panel Asus USB 3.1 UPD Panel

Kolik bude USB 3.1 UPD Panel stát, zatím není známo, stejně jako kdy by ho Asus chtěl začít prodávat. Podle fotografií PCB je zřejmé, že hardware je komplexnější, a tedy dražší než panel od ASRocku, ostatně musí být robustnější kvůli 100W USB Power Delivery. V situaci, kdy není mnoho standardních adaptérů pro přidání USB 3.1 do staršího PC, by se při slušné ceně mohlo jednat o žádané zboží. Časem se snad dostatečně rozmůžou i zcela univerzální rozšiřující karty a také záslepky či panely na čelo skříně nebudou nějakou těžko sehnatelnou nebo drahou záležitostí.

Zdroje: The Tech Report, Tom‘s Hardware, Asus

Ohodnoťte tento článek!