5G internet od Nordic Telecom je realitou a může znamenat konec českého WiFistánu

5

Nordic Telecom by se jednou, po uvolnění frekvence 700 MHz, mohl stát plnohodnotným čtvrtým mobilním operátorem. Prozatím ale spouští jinou velkou věc: fixní 5G internet bez datových limitů v pásmu 3,7 GHz. Nehodlá konkurovat kabelovým operátorům ani xDSL sítím, ale bude cílit na rodinné domy, které dnes často využívají internet přes Wi-Fi. Současně se stane i konkurencí pro nabídky fixního LTE internetu od mobilních operátorů. Prvotní stavba sítě pro nějaké rozumné pokrytí potrvá asi dva roky a úspěch bude záviset i na tom, zda budou lidé ochotni přejít od poskytovatelů Wi-Fi, kteří mohou soupeřit cenou.

Podle ČTÚ je nyní trh s pevným připojením k internetu rozdělen tak, že necelou polovinu zajišťují kabeloví/xDSL operátoři, tedy hlavně UPC a síť Cetinu. Necelá pětina domácností je na optice, ale třicet procent stále využívá Wi-Fi. A právě na tyto domácnosti chce Nordic Telecom cílit a je to také důvod, proč skupuje menší lokální poskytovatele. Výhodou technologie 5G je vyhrazené spektrum o šířce pásma 80 MHz a dosah až pět kilometrů. Výkon vysílačů je potom stejný jako u mobilních sítí.

photo_2018-10-03_23-24-42

Po šesti měsících zkušebního provozu, kdy Nordic Telecom zadarmo testoval internet ve dvou obcích na 30 reálných domácnostech, nyní spouští ostrý provoz. Nabízí dva tarify 40/4 Mb/s (za 395 Kč měsíčně) a 100/10 Mb/s (za 555 Kč měsíčně). Slibuje, že kapacita sítě bude naddimenzovaná o 20 procent, aby i při vytížení dosáhl zákazník na plnou rychlost. V současnosti sice Nordic Telecom nabízí nejvyšší rychlost 100 Mb/s, ale šlo by i více. Během testovacího provozu byla průměrná rychlost na jednoho uživatele 195 Mb/s. Ve vyšším tarifu má být zdarma veřejná IP adresa.

Screenshot 2018-10-03 23.17.36

Je nebo není to 5G?

O tom, zda je správné tuto nabídku označovat jako 5G by se daly vést debaty. Rychlosti jsou jen o málo vyšší, než jaké nabízí LTE, ale použitá technologie už definici 5G prý odpovídá a po budoucích (hlavně softwarových) upgradech a dostavěné síti už by mělo jít o 5G takové, jaké od tohoto označení něj čekáme. Což znamená rychlosti blízké gigabitu. Nordic Telecom nebude aplikovat datový limit, ani nijak omezovat uživatele. Do budoucna ale nevyloučili, že by při nějakém extrémním vytěžování linky permanentním stahováním dat k nějakému omezení dospěli – dohodou s konkrétním uživatelem.

Nordic Telecom hodlá během prvních dvou let hodlá pokrýt 1,3 milionu a do pěti let 3,5 milionu domácností. Má ambice získat do tří let 300 000 uživatelů a stát se třetím největším poskytovatelem fixního internetu. Pokrytí se od testovacího provozu v Dobříši a Vinoři nyní bude postupně rozrůstat, nejprve ve středních Čechách. Již nyní má Nordic Telecom zmapované celé Česko a jednotlivé lokality mají přidělené priority. Jestli je služba dostupná i u vás se dozvíte na webu, kde je ale potřeba zadat i e-mailovou adresu. Prioritu své lokality se logicky nedozvíte, pouze jestli u vás služba je, nebo není dostupná.

Nordic Telecom bude během prvních dvou let budovat asi tisíc vysílačů, ve všech případech využije již existující stožáry (mobilních operátorů, radiokomunikací, lokálních providerů…). Využívá technologii Huawei a prozatím vysílá na polovině dostupného spektra 40 MHz. Více o tom psal v úvodním článku Lukáš.

Nordic Telecom si chce dát záležet také na zákaznické péči a slibuje i komunikativní šikovné techniky, kteří poradí i s připojením zbytku domácnosti. To typicky znamená třeba nastavení domácí Wi-Fi. Instalace spočívá v osazení venkovní jednotky (antény) a propojení s vnitřní jednotkou (značky Gemtek) a přijde jednorázově na 1850 Kč. V některých menších oblastech ale bude společnost provozovat i starší Wi-Fi sítě, typicky tam, kde koupí lokálního poskytovatele a zatím se nevyplatí přechod na 5G.

photo_2018-10-03_23-24-45

Nordic Telecom se chytře nehrne na místo čtvrtého operátora v současných technologiích. Stavět teď síť pro LTE by nedávalo ekonomický smysl. V 5G ale může mít náskok a po vydražení licencí na pásmo 700 MHz (v současnosti DVB-T) má v plánu začít nabízet i typické mobilní služby, tedy hlas a data pro smartphony. Nordic Telecom je přes severský název česká firma s českým majitelem, kterým je Tomáš Otruba. Dříve nabízel třeba data přes síť CDMA a je i jedním z poskytovatelů xDSL v síti Cetinu.

Současně bude Nordic Telecom nabízet i vlastní internetovou televizi, kterou pro ni technicky zajišťuje 4Net. V základní nabídce půjde o 80 stanic za 195 Kč, v rozšíření o 120 stanic za 495 Kč. HBO půjde přikoupit zvlášť.

5G internet od Nordic Telecom je realitou a může znamenat konec českého WiFistánu
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.58%) 19 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. S asymetrickými tarify to u mě nevyhrajou. 100/10 by teoreticky ještě šlo, ale už dnes mám lepší a symetrický tarif, který sice nedá 100 down, ale díky silnému upstreamu funguje za každých okolností.

  2. Úspěch bude záviset i na tom, zda budou lidé ochotni přejít od poskytovatelů Wi-Fi, kteří mohou soupeřit cenou.
    ——————————————————————————————————————————————————————

    Nejdůležitější a na Prvním místě, je vždy Cena služeb .
    Na druhém místě je ten zbytek, s rozumnými parametry .

    Takže z Uživatelského pohledu, není odůvodnění platit někomu více, za Stejné Služby, s různými technologiemi !