6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]

0
Tipy na nákup softwaru pro rok 2017
Tipy na nákup softwaru pro rok 2017

Minimálně je zřejmé, že nelze namíchat softwarový koktejl tak, aby se vždycky zavděčil všem. Mnohé navržené aplikace pro vás budou nerelevantní, nebo vám budou připadat předražené, nehezké a vůbec celkově podivné. Největší potíž bude ale zřejmě právě v nerelevanci. Tento rok jsme se snažili vyhnout dlouhodobě provařeným tipům.

Vypíchli jsme nováčky, které si to zaslouží – to se týká dvojice skvělých editorů fotografií, které dorazily na Windows. Zabrousili jsme do kategorií produktů, jež jsou podle nás důležité. Znáte někoho, kdo používá slabá hesla? Představte mu správce a generátor hesel v jednom. Zatímco každý ví, že e-mail je základní služba, bez níž se člověk zcela neobejde. Méně známé jsou však metody, jak si ulehčit učení nebo práci. Slyšeli jste o myšlenkových mapách? I ty mají v našem přehledu místo.

Luminar 2018

Ve druhé polovině tohoto roku vyšel povedený nástroj na úpravu fotografií pro Windows – do té doby byl dostupný jen pro jablečný macOS. Luminar si neklade za cíl nahradit komplexní nástroje jako Photoshop. Nabízí dost možností, ani zdaleka však podobně obsáhlou paletu nástrojů. Konkuruje spíše Adobe Lightroomu. Je z něj cítit jiný přístup k problematice.

I začátečník zvládne s programem pracovat na základní úrovni a vykouzlit tak ze svých fotografií lepší snímky pomocí připravených filtrů. Někdy je změna velmi výrazná. Luminar dokáže snímky efektivně analyzovat a podle toho aplikuje požadované efekty. Slibuje vyřešit nedokonalosti způsobené fotoaparátem a rychlou prací se snímky RAW. Jestliže uvádíme, že se s Luminarem naučí pracovat začátečník, dodáváme, že ani pokročilejší jedince zrovna neurazí.

Cena: 69 eur  (asi 1 800 Kč)

Affinity Photo

Zatímco výše zmíněný Adobe Lightroom – loni také český Zoner Photo Studio – přešel na model předplatného, Luminar nabízí samostatnou licenci. Druhý mladý nástroj podobného ranku, jenž svou pověst buduje na tom, že není poskytován na bázi předplatného, se nazývá Affinity Photo. I ten byl původně dostupný pro macOS, od konce loňského roku ho však spustíte také ve Windows.

Na rozdíl od výše uvedeného nástroje je Affinity Photo konkurencí spíše pro plnohodnotný Photoshop. Ten je velmi drahý, čerstvá krev však za zlomek ceny nabízí rovněž širokou paletu nástrojů. Vracejte se až o 8 000 kroků zpět, zpracovávejte fotky hromadně, pracujte s formátem PSD, vyvolávejte snímky RAW, spojujte stejné záběry s různou expozicí do jednoho obrázku, využijte velmi přesné označování objektů apod. Pro náročnější představuje Affinity Photo dobrou volbu.

Cena: 1 490 Kč

Sticky Password

Zabezpečení bychom v době obří globální sítě neměli podceňovat. Tradičním slabým místem jsou hesla, jež si volíme pro přístup k uživatelským účtům. K obecným zásadám platí, že čím důležitější účet, tím by mělo být heslo silnější – ideálně vždy náhodně generované. Každý účet by měl mít svoje heslo. Jenže to není nízký požadavek – kdo si má všechna hesla pamatovat? Z toho důvodu většinou vítězí laxnost a lenost. Sticky Password patří k nejlepším nástrojům na správu hesel.

Databanku chrání jedno heslo hlavní. Používání nástroje navíc řeší fakt, že lidé běžně vlastní několik zařízení, z nichž chtějí přistupovat ke svým heslům. Vždy, když budete chtít, vloží nástroj přihlašovací údaje rovnou do prohlížeče či jiné aplikace. To už by leckoho mohlo motivovat k používání netriviálních hesel. Český Sticky Password navíc umí generovat nová silná hesla. Volitelně nabízí synchronizaci přes cloud, lze ale synchronizovat jen lokálně. Autorský tým, jenž se dříve podílel na vývoji AVG, slibuje navíc špičkové zabezpečení hesel. Podpora platforem je široká.

Cena: 690 Kč na rok | 2 390 Kč doživotně

eM Client Pro

E-mail je na ústupu minimálně na rovině osobní komunikace, těžko se ho však kdy zbavíme úplně. Minimálně ne v dohledné budoucnosti. E-mail nabízí univerzální komunikaci, ovšem podle vámi používaného řešení je nutné volit poštovního klienta. Thunderbird je dobrý na základní použití, ale nepodporuje např. protokol EAS od Microsoftu. Což platí také pro některé placené pošťáky. eM Client je druhý český produkt v dnešním přehledu, jenž v oboru patří ke špičce.

eM Client 7
eM Client 7

Základní řešení lze používat zdarma, ale garantovaná podpora, možnost používat aplikaci v komerčním prostředí a podpora vyššího počtu účtů jsou k dispozici jen v placené verzi. eM Client podporuje všechny důležité služby a protokoly, slouží jako řešení pro náročné, kteří se obrací na nástroje jako Outlook. eM Client obslouží e-maily, ale také přihazuje kalendář, chat (protokol XMPP), kontakty a úlohy. Čerstvě např. zvládá šifrování pomocí PGP.

Cena: 599 Kč za licenci aktuální verze | 1 199 Kč za doživotní licenci

Adobe Premiere Elements 2018

Práce s multimédii patří k oblíbeným činnostem na domácích počítačích. Přece jen, dnes je díky smartphonům mnohem snazší natočit video. Navíc nás stále méně omezují kapacity úložišť. Pro ty, kdo hledají profesionální nástroj na střih videa, také máme jeden tip. Premiere Elements patří k nástrojům, které lze nadále koupit samostatně – mnoho svých jiných aplikací již Adobe převedlo na model předplatného.

Řada Elements nabízí vždy jednodušší verzi nějakého komplexního nástroje od Adobe. Jmenovaná střižna videa tak míří na běžné uživatelky a uživatele, což odráží zjednodušené uživatelské prostředí. Premiere Elements vám umožní snadno upravovat obraz pomocí filtrů a efektů, vložíte do něj různé texty a vytvoříte profesionálně vypadající titulky. Nechybí ani přidávání zvukových efektů, redukce roztřesení obrazu, možnost přiostřit obraz apod. Za své peníze získáte přístupný, funkčně však stále bohatý editor videa.

Cena: 100 eur (asi 2 500 Kč)

XMind 8

Jak ulevit přeplněné hlavě, jak zpracovat a zpřehlednit své myšlenky? Myšlenkové mapy jsou velice užitečnou metodou, jak se učit nebo jak zvládnout nápor informací. S trochou nadsázky lze prohlásit, že uplatnění najdou skoro při každé lidské činnosti. Najít nástroj, který nabídne pěkné, ale zároveň přehledné a účelné prostředí, jež člověku při práci neklade do cesty překážky, není ve skutečnosti zase tak snadné.

K nejpoužívanějším oprávněně patří XMind 8. Nejzákladnější verze je k dispozici zdarma, ale pokročilejší funkce jsou součástí placené edice Plus či Pro. Cenový rozdíl mezi dvěma placenými edicemi (dnes) není zase tak velký, Pro však nabídne podstatně více funkcí včetně režimu pro prezentování, zvukové poznámky, galerii clip artů, ikony, export do různých formátů apod. Na ukázky vytvořených map se můžete podívat na oficiálním webu. Podporovány jsou počítače s Windows, macOS a Linuxem.

Cena: 69 eur za edici Plus | 89 eur za edici Pro

Ohodnoťte tento článek!