64b čtyřjádro pro mobily má i Marvell, nese GPU Vivante GC5000 a LTE [MWC]

0

Marvell nepatří k nejvýznamnějším dodavatelům čipsetů pro mobilní telefony, na konferenci Mobile World Congress ale nezůstal pozadu a stejně jako jeho konkurenti představil SoC s 64bitovými jádry ARM Cortex-A53. Jeho název je Armada PXA1928. Kromě čtveřice procesorových jader s taktem 1,5 GHz obsahuje také modem s podporou Cat4 LTE v pěti frekvenčních pásmech a grafické jádro od firmy Vivante.

Vivante je malý nezávislý dodavatel mobilních grafických akcelerátorů. V podílu na trhu se s ARM Holdings nebo Imagination Technologies nedokáže měřit, je však úspěšnější než Nvidia, jejíž architekturu Kepler si k dnešnímu dni licencovalo přesně nula zákazníků. „Výrobky“ Vivante jsme zatím mohli vidět v čipsetech od Freescale a čínského HiSiliconu (Huawei). Marvell zvolil konkrétně jádro GC5000, které nepatří k nejnovějším výstřelkům techniky – informací je pomálu, avšak oznámení, že si tento obvod licencovala firma Freescale, pochází z prosince roku 2011.

Armada XP MV78460

V samotném čipu Armada PXA1928 bychom jen těžko hledali konkurenční výhodu Marvellu oproti levným čínským dodavatelům. Ta spočívá spíše v jeho nabídce doplňujících komponent. Marvell je schopen společně s procesorem dodat například čip Avastar 88W8887, který zajistí konektivitu protokoly Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0 a navíc umí přijímat FM rádio, nebo přijímač satelitní navigace Marvell 88L2000, který určuje polohu pomocí družic GPS, Glonass i BeiDou a umí si vypomoct i Wi-Fi hotspoty a vysílači mobilních sítí. Vedle toho Marvell dodává i RF transceivery, řadiče eMMC nebo zvukové kodeky.

 

Společnost neprozradila, kdy přesně budou čipy Armada PXA1928 dostupné. Získá-li Marvell pro svou novinku nějaké „design wins“, hotové telefony přijdou na trh někdy v průběhu roku 2015.

Zdroj: Marvell

Ohodnoťte tento článek!