64bitová verze Chromu nastupuje. Je o 25 % rychlejší než 32bitová

0

Prohlížeče s 64bitovými operačními systémy nikdy pořádně nesplynuly. Vývoj 64bitového Firefoxu se nakonec zastavil, aby následně v pomalejším tempu pokračoval. Drtivá většina z nás ale používá 32bitový prohlížeč i v 64bitových systémech. Přínosy přechodu nebyly tak velké, aby v očích uživatele ospravedlnily většinu nefunkčních zásuvných modulů.

Instalace vám uživatelský profil nezničí, záložky, nastavení apod. vám zůstane. Nemusíte ani odebírat stávající instalaci prohlížeče, prostě jen stáhněte a instalujte nový 64bitový Chrome.

S těmi je to dnes podstatně lepší než před lety, 64bitový Flash Player nebo Javu seženete. V tuto chvíli jsou už moduly spíše uměle omezovány a postupně z prohlížečů odcházejí. Není tedy vhodný čas pro nástup 64bitových prohlížečů? Myslí si to Google, který v omezeném pilotním režimu uvolnil pro nadšence 64bitový Chrome.

Revoluce se zatím nekoná, neboť zájemci mohou používat již celé léta např. 64bitový Firefox. Ve Windows zase najdete 64bitový Internet Explorer, Microsoft byl dokonce svým způsobem průkopníkem a své úhlavní konkurenty přeběhl. Nemůžeme proto říct, že by byla vyloženě nouze. Oblíbenost Chromu nicméně může segmentu pomoci postavit se více na nohy.

Má to několik ale. V první řadě se 64bitové edice dočkaly pouze aktualizační kanály Dev a Canary. Jedná se tedy o dvě nejméně stabilní vývojové větve, z nichž první platí za něco jako alfaverze, zatímco druhá za čistokrevná noční sestavení. Tedy zdaleka nic pro běžné uživatele. Navíc musíte mít buď Windows 7, nebo Windows 8. 64bitový Chrome podle všeho není ani pro Vistu.

 

První odměnou za vyzkoušení bude vyšší rychlost. V průměru uvidíte stránky o 25 % rychleji, a to díky optimalizacím padnoucím 64bitovým procesorům na tělo. Zabezpečení se také zlepší, Chrome k tomu mj. využívá novinek ve Windows 8. Google se dušuje, že se o polovinu snížil počet pádů, čili posledním bodem je vyšší stabilita.

Jakmile bude prohlížeč dostatečně odzkoušený, uvolní jej Google pro uživatele bety a stabilního Chromu. Kdy to bude, nikdo netuší.

Zdroj: Chromium Blog

Ohodnoťte tento článek!