64bitová Windows 10 Mobile jsou na cestě, říká první oficiální zmínka

0

Redaktoři na webech MSPoweruser a Windows Central souběžně objevili zmínku o 64bitovém mobilním operačním systému na webu Microsoftu, jež se nachází v několik dní starém článku věnovaném Davu Cutlerovi, 74letému inženýrovi, který se proslavil pracemi na Windows NT a dalších slavných projektech.

Cutler pomohl vyvinout 64bitové procesorové instrukce AMD64 ve spolupráci s AMD. Také se zasloužil o uvedení prvních dvou 64bitových Windows.

Zatímco na počítačích 64bitové operační systémy běžně používáme, na mobilech je to jinak. Tam 64bitové procesory pronikat začaly pozdě a nástup 64bitových systémů je ještě pomalejší. Apple uvedl 64bitový iPhone na podzim 2013, smartphony s Androidem začaly opatrně reagovat v nadcházejícím roce.

Dlaždicová zařízení mají k dispozici pouze 32bitovou variantu systému, ani Windows 10 Mobile s tím zatím nic neudělala. Některá zařízení ovšem pohání 64bitový procesor. Dá se tak říct, že software nevyužívá potenciál hardwaru. Již dříve jsme zaslechli, že by se situace mohla změnit s Redstonem. Nyní se zdá, že tomu opravdu to bude. Zmínka na uvedené stránce hovoří o tom, že Microsoft brzy nasadí 64bitový systém i na mobilech.

Windows 10 Mobile Insider Preview Build 14322Nastavení baterieNastavení baterie
Windows 10 Mobile build 14322 byla uvolněna k testování

Proč by to bylo dobré? Protože 64bitový systém zvládá pracovat s více než 3 GB operační paměti. Např. chystaný mobil od HP již bude mít 4 GB operační paměti, které tak vlastně zůstanou z části nevyužité. Protože chce Microsoft mobil proměnit v kapesní počítač, jenž připojíte k monitoru a pracujete, bude se možnost pracovat s většími objemy paměti hodit.

A kdyby se Microsoft rozhodl na mobilech emulovat desktopové aplikace napsané pro procesory architektury x86, přišlo by to teprve vhod. Výhod 64bitových platforem je ovšem více. Ať se to někomu líbí nebo ne, i na kapesních zařízeních nás nástup 64bitů čeká – pokud vás již nepotkal. Fanklub dlaždic se dočká patrně s tzv. Anniversary Updatem.

via MSPoweruser | Windows Central

64bitová Windows 10 Mobile jsou na cestě, říká první oficiální zmínka

Ohodnoťte tento článek!