64bitový Firefox končí. Problémový vývoj výhody zatím neospravedlnil

0

Z našeho pohledu musíme říct, že je nešťastné, jaké překážky musí překonávat 64bitové prohlížeče. Dříve se praly s neexistujícími zásuvnými moduly, minimálně bez takového Flash Playeru to vážně nešlo. Dokonce ani Surface s Windows RT si nedovolil přijít na trh bez podpory Flashe. V omezené podobě je technologie podporována také zde, na platformě ARM. Požadované zásuvné moduly nicméně dnes k dostání jsou.

Nativní 64bitový prohlížeč by pak měl teoreticky vítězit ve výkonnostních srovnáních. 64bitový Internet Explorer existuje poměrně dlouho. Ve Windows 8 se nicméně přihodila zvláštní věc. Tato edice je umně skrytá a Microsoft uživatelům běžně nabízí jen 32bitovou edici. Tohle na vzestup 64bitových prohlížečů nevypadá, že?

Opera nějakou dobu vychází v 64bitové verzi, jenže výrobce opět nabízí ke stažení ve výchozím stavu 32bitovou. Je odzkoušená a stabilnější. Chrome o 64bitech patrně nikdy neslyšelo, což platí také pro Safari, a Mozilla se na jejich nástup chystala.

Bohužel nás ochladila studená sprcha. Vývoj 64bitového Firefoxu se chýlí ke konci. Kdybychom měli v kostce říct, co se stalo, vypadalo by to zhruba tak, že Mozilla nevidí smysl v investování prostředků do problémového vývoje, jenž by jí ani uživatelům nic extra pozitivního, co by ospravedlnilo táhnoucí se vývoj, nepřinesl. Budeme proto muset vydržet u běžné 32bitové edice.

 

Podle vývojáře z Mozilly stále řada zásuvných modulů není k dispozici v 64bitové variantě. Ty, které již nějakou dobu existují, paradoxně v prohlížeči stejně nepracují správně, vinou chybějící implementace některých technologií ze strany Firefoxu. To prý vedlo k častému zamrzání aplikace a ke zvyšování odezvy. Celkově byl 64bitový Firefox i po měsících a letech práce nestabilní. Na seznamu nejvýraznějších chyb figurují na předních pozicích právě ty z 64bitové verze prohlížeče.

Vývojový tým ale tyto chyby příliš neřeší, neboť vysokou prioritu mají úplně jiné úlohy. Stávající uživatelé se proto mohli (oprávněně) cítit jako kazové zboží, kterého si nikdo nevšímá. Mozille tedy chybí prostředky a doplácí na to vytrvalí testeři. Nezisková organizace proto přinejmenším v první polovině příštího roku nevyprodukuje žádné 64bitové zkušební sestavení. Nebudou se ani opravovat chyby, týkající se těchto sestavení.

S tímto patrně končí projekty jako Waterfox, které se snažily přiblížit 64bitový Firefox běžným uživatelům. Waterfox konkrétně sliboval opravdu vysoký výkon. Mimochodem, celá polovina testerů, používajících noční sestavení, zkoušela právě 64bitový prohlížeč. Protestující uživatelé poukazují na případy, kdy se 32bitový Firefox dostává na samou hranici z hlediska využitelné paměti.

64bitový program může konzumovat daleko více. Běžně nicméně s limitem vystačíme, ne každý má otevřeno několik desátek panelů a nainstalováno mnoho doplňků.

Zdroj: Mozilla via The Next Web

Ohodnoťte tento článek!