64bitový Firefox se pomalu blíží. Opatrná distribuce začne zřejmě na jaře

0

Možná si pamatujete, že 64bitový Firefox to u Mozilly neměl jednoduché. Prostředků na vývoj organizace nemá tolik, takže jednu dobu vývoj dokonce zařízla úplně. Jakkoli důvody zněly logicky a byly pochopitelné, rozhodnutí by z dlouhodobého Firefox vytrhlo z evolučního řetězu. Nabídnout časem uživatelům nativní 64bitový prohlížeč se jeví jako přirozená věc.

Vývoj byl krátce po kontroverzním rozhodnutí obnoven a teď se zdá, že bychom se dokonce měli dočkat ostrého nasazení 64bitové edice Firefoxu. Jako první si užije skupina, která po 64bitových programech lační vědomě a nejvíc. Jedná se o nadšence, pokročilé uživatele nebo vývojáře. Volitelně si tito lidé stáhnou příslušný instalační program.

S nimi Mozilla získá základní uživatelskou základnu a bude mít na čem stavět. Výhody architektury jsou povětšinou neviditelné. Zvýšený zájem organizace cítí ze strany herních vývojářů, protože ti mohou adresovat hrám v prohlížeči více paměti. Jejich potřeba bude nasycena. Dalšími na řadě budou logicky lidé, kteří nepoužívají doplňky a zásuvné moduly.

 

Aspoň ne staré klasické doplňky. Naposledy budou na 64bitový Firefox budou postupně migrovány všechny instalace ve Windows s tím, že se vývojáři vynasnaží, aby nerozbili funkčnost stávajících doplňků a zásuvných modulů. Je jasné, že Flash Player nebo Silverlight patří k modulům, které fungovat jednoduše musí.

V návrzích ovšem stojí, že by se možná z Firefoxu měly vyštípat staré binární doplňky. Jestli k tomu dojde, se teprve uvidí. Počítá se s tím, že i když se vás Firefox dotáže na upgrade, budete si moct ponechat 32bitovou edici. Třífázová migrace by mohla začít s Firefoxem 37, jenž oficiálně vyjde 7. dubna 2015.

Podle interní statistiky Mozilly používá 64bitový operační systém asi 50 % uživatelů ohnivé lišky pod Windows. (Upřímně, čekal jsem víc.) 64bitový Internet Explorer je tu s námi již mnoho let a v tomto roce se odhodlal i Google. Mozilla se rovněž obává drbů, že Windows 10 by se nakonec na 32bitů mohla vykašlat. Osobně tomu nevěřím.

Zdroj: MozillaWiki

Ohodnoťte tento článek!