64jádrový procesor od Tilery

0

Když vám řeknu, že na trhu existuje procesor, který má 64 jader a integrované řadiče DDR2 pamětí, PCI Express a gigabitového Ethernetu, zřejmě mi nebudete příliš věřit. Ale vězte, že od jeho uvedení na trh už uplynulo třináct měsíců. Nyní jeho tvůrci, malá společnost jménem Tilera, představila nástupce procesoru TILE64: TILEPro64 a TILEPro36.

Procesory od Tilery samozřejmě nepoužívají instrukční sadu x86, vlastně ani nevykonávají funkci CPU (i když Linux na nich běží). Jejich primárním určením jsou výkonné řadiče Ethernetu (Tilera například nabízí kartu do slotu PCIe x4 s procesorem TILE64 a šesti nebo dvanácti GbE porty) a zpracování videa (může se hodit pro bezpečnostní terminály, profesionální střižny…). Na procesorech od Tilery můžete vlastně počítat téměř cokoliv, pokud si to ovšem sami naprogramujete. Kompilátor si poradí s programovací jazyky C podle normy ANSI a C++.

Teď už ale k novinkám, kterými jsou procesory TILEPro. Tilera se chlubí, že verze s 64 i 36 jádry jsou pinově kompatibilní se starším TILE64; samozřejmostí je, že software napsaný pro TILE64 bude fungovat i na nových procesorech. TILEPro64 se ve srovnání s TILE64 chlubí vyšším výkonem s minimálním navýšením spotřeby; v nabídce jsou verze s taktem 700 a 866 MHz. TILEPro36 se zaměřuje hlavně na příznivější cenu, jeho frekvence je 500 MHz, maximální spotřeba je 16 W.

Rodina TILEPro dostala do vínku nové instrukce, díky kterým je výkonnější při DSP (digital signal processing) nasazení, tedy při práci s audiem/videem. Tilera se chvástá, že TILEPro64 zde poskytuje 35× lepší poměr výkon/watt oproti čtyřjádrovému Xeonu a 15× vyšší výkon oproti DSP procesoru DaVinci DM6467.

Tilera začne svým zákazníkům dodávat vzorky TILEPro64 a TILEPro36 v průběhu čtvrtého kvartálu roku 2008.

Zdroj: TechConnect Magazine

Ohodnoťte tento článek!