6× All-in-One: vše v dotykovém monitoru (test)

0

Úvod

All-In-One neznamená jen integrování počítačových komponent do jednoho šasi s dotykovým displejem. Součástí sestavy jsou i reproduktory, webová kamera a často také televizní tuner. Jediné, co dnes zůstává mimo tělo počítače, je klávesnice s myší.

(ilustrační obrázek sloužící k získání pozornosti)

Tento koncept není pro každého. Výkon srovnatelný s lepším notebookem znamená, že si řada lidí pořídí raději laptop. Náročnější uživatelé a hráči zase sáhnou po desktopu, jelikož si na takovém stroji lépe zahrají. Srovnatelným prvkem je snad jen dostatečně výkonný procesor, jelikož All-In-One počítače nemohou mít extrémně silnou grafiku (kvůli chlazení/prostoru) a až na naprosté drahé výjimky nemají ani rychlé SSD. Kategorie počítačů AIO nemá ani jednotný název, můžeme jim česky říkat třeba Olin.

Přes všechny nedostatky a kompromisy jsou počítače v monitoru na vzestupu, neboť kdo by nechtěl mít na stole krásné designové zařízení bez kabelů a velké bedny pod stolem. V budoucnu si však takový počítač jen těžko vylepšíte a kromě operační paměti (u které to zrovna tolik potřeba není) toho na něm mnoho nevyměníte. Vyplatí se dobře vybírat, ale k ideálu se stejně nedopracujete – žádný totiž není a vždy jde o kompromis.

Kompromisy v praxi

U displeje je dnes standardem rozlišení 1 920 × 1 080 px a menší ani nechtějte. Záleží na něm víc, než na úhlopříčce – Full HD najdete na malém 21″ i velkém 27″ displeji, přičemž u 21″ stačí mít dobré oči, zatímco na 27″ by se už hodilo vyšší rozlišení. Slušných 2 560 × 1 440 px mají bohužel jen drahé modely a 1 920 × 1 200 px pro změnu v této kategorii neexistuje.

Druhým důležitým parametrem u displeje je typ panelu. Nejvhodnější je samozřejmě IPS, který poskytne pěkné barvy i neomezené pozorovací úhly. Dá se zvyknout i na panel typu VA, většinou se však setkáte jen s TN, který by už ve drahých počítačích neměl co dělat – stačí se podívat na displej mírně zespodu a už se barvy invertují. Jelikož mají displeje dotykovou vrstvu, jsou většinou velmi lesklé. Čím více antireflexní úprava se však výrobci povedla a čím méně se v displeji uvidíte jako v zrcátku, tím lépe.

Hardware uvnitř je někdy notebookový, jindy najdete rychlejší desktopové komponenty. U pamětí je to jedno, u procesoru dnes téměř taky, ale rozdíl poznáte hlavně u pevného disku. Desktopové SSD výrobci All-In-One počítačů jako by neznali (přitom by stačilo 64 GB), setkáte se tak s pomalými 2,5″ disky i rychlejšími 3,5″ se 7 200 otáčkami a občas i s malým SSD pro zrychlení systému (cache). Grafická karta má také velká omezení, ale běžé hry si zahrajete si i na integrovaném čipu HD 4000, některé stroje nabízejí i něco lepšího.

Konektorová výbava už vždy zahrnuje rychlé rozhraní USB 3.0 a hodí se i drátová gigabitová síť, přestože rychlé Wi-Fi nesmí chybět. Mezi méně využívané rozhraní lze zahrnout Bluetooth, naopak digitální televizní tuner vám poskytne na rozdíl od internetového vysílání nepřerušované hokejové (a jiné) mistrovství. V některých All-In-Onech již optická mechanika chybí, jiní vsadili místo DVD na Blu-ray, ale je rok 2013 a větší hodnotu má čtečka SD karet.

 

Klávesnice a myši přibalované výrobci jsou většinou zvláštní směsí pokusů o multimediální zařízení, výsledkem je často mizerná ergonomie. Není sice velký problém právě tyto periferie vyměnit, přesto může nahuštěná rádoby designová klávesnice pokazit půl dne. Periferie v testu však většinou příjemně překvapily. Do testu se dostalo šest počítačů, čtyři z nich v ceně do 30 000 Kč a dva se dokonce dostaly pod 25 000 Kč. Všechny mají dotykový 23″ Full HD displej a procesor Core i3, nebo Core i5. Standardem je již Windows 8 a dotyková obrazovka pro deset prstů.

All-in-One se nekupuje kvůli výkonu, který měl na hodnocení vliv vahou 25 %. Důležitější je kromě svižného systému i jeho multimediální výbava, kvalitní displej a zvuk. Přesto není k zahození ani možnost připojení druhého monitoru, lepších reproduktorů a časem možnost výměny nevyhovujících komponent. Jde stále o dražší počítače a ušetřené místo na stole by nemělo být vykoupeno horší ergonomií.

 

HP Envy 23-d100ec

1. HP Envy 23-d100ec

Tenký All-In-One od HP je posazen na kovovém kloubu připevněném na pěkném podstavci z broušeného hliníku, díky tomu je zajištěna velmi snadná polohovatelnost. Kromě kvalitní konstrukce vyniká ve zvukovém projevu: pod displejem má širokou mřížku zakrývající reproduktory, které nejenže hrají velmi nahlas, ale nevynechávají ani basovou složku.

Přestože se nedají srovnávat s lepšími stolními reproduktory, v porovnání s ostatními All-In-One hrají velmi pěkně. Navíc můžete zapojit vedle sluchátek i vlastní stereo a subwoofer. Logo Beats Audio berte s rezervou, ale HP má opravdu mnohem kvalitnější zvuk, než všichni ostatní dohromady.


 

Na levém boku se nachází dvojice USB 3.0, čtečka SD karet. U čtečky karet ještě bliká indikace činnosti disku a vzadu jsou již jen čtyři USB 2.0, z nichž jeden zabírá USB vysílač pro myš a klávesnici. Chybí bohužel možnost připojit k Envy druhý monitor.

Netradiční zapínací tlačítko umístěné na horní hraně displeje se povedlo nejen v tomto příjemném detailu nad ostatními trochu vyniká. U webkamery s pěkným obrazem (lepší má jen Acer) jsou umístěny dva integrované mikrofony, displej samotný je bohužel jen typu TN. Teplotu barev displeje lze měnit pro režimy film či web na ploše v kontextové nabídce. )Automatické přepínání zvládají podle našich zkušeností jen notebooky Samsung).

Cena 28 590 Kč
Zapůjčil HP
displej 23″, 1 920 × 1 080 px, TN, lesklý
Plusy / mínusy
  nejlepší zvuk
  kvalitní proveden
  tuner a povedené DO
  cena
  nemá HDMI výstup
  jen TN displej
Hodnocení
aplikační výkon 88 %
herní výkon 83 %
obraz a zvuk 88 %
spotřeba 81 %
výbava 60 %
celkem 82 %
procesor  Intel Core i5-3330S (4× 2,7 GHz)
paměť 8 GB (DDR3)
pevný disk 2 TB Seagate (3,5″)
grafický čip
Nvidia GeForce GT 630M
grafické konektory
zvukové konektory 2× audio, stereo a subwoofer
boční konektory 2× USB 3.0, čtečka SD
zadní USB 4× USB 2.0
konektivita Wi-Fi (2,4 GHz), LAN 1 Gb/s
optická mechanika Blu-ray čtečka, DVD vypalovačka
webkamera ano
periferie bezdrátová myš a klávesnice, dálkové ovládání
TV tuner AVerMedia H335C MiniCard DVB-T
napájení externí zdroj, 180 W
operační systém Windows 8
rozměry / hmotnost 58 × 45 × 21 cm / 11,4 kg

 

Envy je díky procesoru Core i5-3330S a grafice GeForce GT 630M celkem výkonné i pro herní využití a navíc má v sobě rychlý 2TB disk. Ten bohužel není rozdělen na oddíl pro systém, ani k němu není do páru SSD, přesto celkovému výkonu dost pomáhá. Navíc ostatní mají maximálně jeden terabajt.


 

K vestavěnému televiznímu tuneru s podporou HD kanálů (MPEG4) dostanete hodně povedené dálkové ovládání. Je sice větší, ale dobře se používá a není vůbec směrové. Můžete jím při ovládání televize mířit, kam chcete. Tuner podporuje i rádio, pro které má v přehrávací aplikaci samostatnou ikonku; ostatní tunery v testu jsou již bez rádia.


 

Klávesnice se standardním rozlišením má nad numerickým blokem ovládání hlasitosti a i s myší se nepracuje špatně, ač je lesklá. Envy je druhý nejvýkonnější počítač v testu a přestože nepodporuje připojení druhého monitoru a má jen průměrný displej, svou výbavou, kvalitním zvukem a celkovým provedením se stal těsným vítězem.

 

 

Lenovo IdeaCentre B540p

2. Lenovo IdeaCentre B540p

Lenovo svůj model B540p mírně inovovalo, ale v podstatě jen přidalo dvojnásobek paměti a vyměnilo původní 2TB disk za poloviční. IdeaCentre se opírá o velkou výsuvnou nohu ze zadní části a stojí na dvou plastových výstupcích vepředu. Displej je překrytý ochranným sklem až po okraje šasi, v jeho horní části se nachází webová kamera a na spodní několik podsvětlených prvků – vlevo jsou to indikátory činnosti disku, Wi-Fi, Bluetooth a tuneru, které usnadňují používání celého počítače.


 

Vpravo umístilo Lenovo designově stejné prvky, ovšem tentokrát jde o senzorová tlačítka. Slouží pro změnu hlasitosti, jasu, teploty barev displeje, vstupu signálu (externí přes HDMI) a vypnutí displeje. Jejich dotykovost je spíše nevýhodou, jelikož se jen velice těžko dá strefit prstem „na první dobrou“. Také vlastně nevidíte, kam máte mířit, tlačítka mají aktivní podsvícení až po stisku.


 

Na levém panelu nabídne IdeaCentre dvojici USB 2.0 a čtečku karet. Zde je trochu zklamáním nepřítomnost USB 3.0, které najdete jen vzadu – tím pádem hůře přístupné. Na rozdíl od HP má ovšem Lenovo HDMI pro vstup i výstup, takže k němu můžete připojit druhý monitor.


 

IdeaCentre B540p je ve všech oblastech nejvýkonnějším počítačem v testu. Může za to rychlý procesor Intel Core i5-3350P i disk se 7 200 otáčkami, ale také nejlepší grafický čip GeForce GT 650M, který při hraní skutečně poznáte (samozřejmě při srovnání počítačů All-In-One). Výhodou je i interní zdroj, což vám ušetří složitější kabeláž pod stolem.

Cena 29 999 Kč
Zapůjčil Lenovo
displej 23″, 1 920 × 1 080 px, TN, lesklý
Plusy / mínusy
  aplikační i herní výkon
  přístup k hardware
  špatně dostupné USB 3.0
  senzorová tlačítka
Hodnocení
aplikační výkon 96 %
herní výkon 100 %
obraz a zvuk 69 %
spotřeba 70 %
výbava 82 %
celkem 81 %
procesor  Intel Core i5-3350P (4× 3,1 GHz)
paměť 16 GB (DDR3)
pevný disk 1 TB Seagate (3,5″)
grafický čip
Nvidia GeForce GT 650M
grafické konektory HDMI vstup a výstup
zvukové konektory 2× audio
boční konektory 2× USB 2.0, čtečka SD
zadní USB 2× USB 3.0, 4× USB 2.0
konektivita Wi-Fi (2,4 GHz), LAN 1 Gb/s, Bluetooth
optická mechanika Blu-ray čtečka, DVD vypalovačka
webkamera ano
periferie bezdrátová myš a klávesnice, dálkové ovládání
TV tuner AVerMedia H339 Hybrid Analog/DVB-T
napájení interní zdroj
operační systém Windows 8
rozměry / hmotnost 58 × 41 × 11 cm / 9,2 kg

Výhodou B540p je možnost uživatelské výměny několika komponent. Zadní kryt se dá velmi jednoduše sundat, čímž se dostanete k pamětem (čtyři moduly), pevnému disku i optické mechanice. Ti šikovnější si třeba mohou vyměnit DVD za SSD, případně vložit druhý disk. Ostatní All-In-One jsou až na výjimky uživatelsky nepřístupné.

Kvalita zvuku je průměrná, ale umí hrát hodně nahlas. Hybridní tuner má zbytečně navíc analogovou TV, ale umí i HD kanály. Drobné dálkové ovládání zcela postačuje, ovšem je směrové. Dodávaná klávesnice své zhuštěné rozložení kláves napravuje nejen numerickým blokem, ale hlavně výbornou kvalitou, jak je u lenováckých klávesnic standardem. Součástí počítače jsou v balení i dvoje polarizační brýle pro pasivní sledování 3D filmů.

 

Acer Aspire Z5600U

3. Acer Aspire Z5600U

Zdaleka nejtenčí All-In-One s pouhými 35 mm zabere na stole nejméně místa. Aceru se povedlo integrovat komponenty do opravdu tenkého těla s výklopnou zadní nohou. Přesto má Z5600U slušný výkon a ten herní překvapil ještě více. GeForce GT 630M nabídne druhý nejvyšší herní výkon v testu. Nevýhodou je vyšší zahřívání a složitější přístup ke třem zadním USB 2.0.


 

Aspire v podstatě brzdí jen malý notebookový disk. Ten má sice k ruce 20GB SSD pro cache, což mu však pomáhá jen srovnat výkon s velkými disky. Na pořádné velké SSD to nestačí, ale zase je Acer jediný, kdo alespoň nějaké SSD použil. Disk je také rozdělen na systém a data. Sice ne úplně v optimálním poměru (2× 456 GB), ale i to se cení. Současně je Aspire úsporný a v klidu si řekne jen o 40 W, v čemž jej překonává pouze Dell a Fujitsu.


 

Kvalita zvuku je průměrná, což zapříčiňuje mj. umístění reproduktorů nad displej. Spodní strana by rozhodně byla vhodnější a dojem z poslechu přirozenější. Můžete připojit externí repro přes S/PDIF, běžné repro přes sluchátkový konektor.


 

Aspire má velmi pohodlný přístup k bočním USB 3.0 i čtečce karet. A velmi chytře schovaný vysílač pro bezdrátovou myš a klávesnici ve skrytém USB portu. Nezabírá tak běžný port – zde výrobce opravdu přemýšlel. Aspire má také HDMI výstup na připojení druhého monitoru.

Cena 27 990 Kč
Zapůjčil Acer
displej 23″, 1 920 × 1 080 px, TN, lesklý
Plusy / mínusy
  velmi tenký
  SSD pro cache
  Wi-Fi na 5 GHz
  přístup k hardware
  cena
  slabší zvuk
Hodnocení
aplikační výkon 78 %
herní výkon 84 %
obraz a zvuk 66 %
spotřeba 88 %
výbava 88 %
celkem 78 %
procesor  Intel Core i5-3230M (2× 2,6 GHz)
paměť 8 GB (DDR3)
pevný disk 1 TB Seagate (2,5″, 456GB a 457GB),  20 GB SSD pro cache
grafický čip
Nvidia GeForce GT 630M + Intel HD4000
grafické konektory HDMI vstup a výstup
zvukové konektory 2× audio, optický S/PDIF
boční konektory 2× USB 3.0, čtečka SD
zadní USB 3× USB 2.0
konektivita Wi-Fi (2,4 a 5 GHz), LAN 1 Gb/s, Bluetooth
optická mechanika DVD vypalovačka
webkamera ano
periferie bezdrátová myš a klávesnice, dálkové ovládání
TV tuner AVerMedia AV373 MiniCard Dual DVB-T
napájení externí zdroj, 135 W
operační systém Windows 8
rozměry / hmotnost 57 × 42 × 3,5 cm / – kg

Vypínací tlačítko na boku najdete pohodlně – navádí vás k němu indikační dioda. Na boční straně najdete ještě tlačítka pro změnu jasu či vstupu videosignálu. Dodávaná bezdrátová klávesnice je příliš nahuštěná, spíše designová, ale pokud si zvyknete na jiný tvar šipek, dá se na ní psát pohodlně. Myš je také spíše na krásu, ovšem v jejím případě se s ní pracuje stejně dobře, jako s jinými. Televizní tuner zvládá i HD kanály a pohodlné dálkové ovládání má z druhé strany navíc qwerty klávesnici.

   

Acer hodně překvapil Wi-Fi kartou Atheros AR5B22 s podporou 5 GHz, což nikdo jiný nemá. Pokud preferujete domácí síť právě na této frekvenci (802.11a), je Acer vaší volbou. Také u Aceru se snadno dostanete k hardwaru. Lze vyměnit 2,5″ disk či paměti ve dvou slotech. Interní malé SATA je však schované lépe, nedostanete se k němu snadno, ale pořádné SSD by šlo namontovat místo DVD mechaniky. Z5600U je opravdu tenký, přesto srovnatelný s jinými All-In-Ony, jež měly na své komponenty mnohem více místa.

 

​​​

Fujitsu X913-T

4. Fujitsu X913-T

Spíše trochu byznysový model All-In-One vyniká displejem typu IPS, čímž nabídne mnohem lepší obraz, než všechny modely před ním. Bohužel však zaostává ve výkonu a výbavě. Notebookové komponenty a slabý grafický čip Intel HD 2500 se příliš nehodí na hry, spíše na kancelářskou práci, ve které naopak potěší velmi nízkou spotřebou pouze 30 W.


 

Fujitsu lze na kloubové noze polohovat až do úplného položení. Veškerý hardware se nachází v tenkém podstavci, a kdyby to šlo, vybízel by k výměně za lepší. V konektorové výbavě nabídne čtveřici USB 3.0, z toho dvě na boku. Ovšem úplně mu chybí čtečka SD karet a místo ní je tu čtečka SmartCard, kterou doma nevyužijete. Naopak chválím nepřítomnost optické mechaniky a výhodou je také interní zdroj. Fujitsu nemá kvůli svému určení ani TV tuner, který již chybí více.


 

Výbornému displeji bohužel nesekunduje zvuk, který je nevěrohodný a slabý – Fujitsu ovšem přímo k tomuto modelu nabízí externí soundsystém včetně subwooferu. Připojuje se přes sluchátkový jack a USB. Webová kamera se dodává jako externí modul, čímž působí trochu extravagantně. Čočku lze navíc mechanicky zakýt, takže na první pohled vidíte, jestli vás může snímat, a to je příjemnější řešení, než pouhá informační LED.


 

Notebookový pevný disk má pouze 500 GB a vzhledem k vyšší ceně počítače lze za málo považovat i procesor Core i3. Ke komponentům se navíc nedá ani jednoduše dostat, X913-T je uzavřený celek. Fujitsu v posledních týdnech o něco podražilo, což vysvětluje mírně překročení našeho cenového limitu.

Cena 30 800 Kč
Zapůjčil Fujitsu
displej 23″, 1 920 × 1 080 px, IPS, lesklý
Plusy / mínusy
  IPS displej
  nízká spotřeba
  externí webkamera
  nemá optickou mechaniku
  slabý výkon
  vyšší cena
  nemá čtečku karet
Hodnocení
aplikační výkon 73 %
herní výkon 71 %
obraz a zvuk 57 %
spotřeba 99 %
výbava 55 %
celkem 68 %
procesor  Intel Core i5-3470T (4× 2,9 GHz)
paměť 4 GB (DDR3)
pevný disk 500 GB Toshiba (2,5″)
grafický čip
Intel HD 2500
grafické konektory DVI výstup
zvukové konektory 2× audio
boční konektory 2× USB 3.0, Smartcard
zadní USB 2× USB 3.0, 2× USB 2.0
konektivita Wi-Fi (2,4 GHz), LAN 1 Gb/s, Bluetooth
optická mechanika
webkamera ano (krytka)
periferie bezdrátová myš a klávesnice
TV tuner
napájení interní zdroj
operační systém Windows 8 Pro
rozměry / hmotnost 53 × 22 × 4,5 cm / 8,6 kg

Druhý monitor lze připojit jen přes postarší DVI. HDMI nebo DisplayPort by se hodilo více, nicméně i DVI na monitorech stále najdete. Konektorová nabídka však mohla být pestřejší, hlavně čtečka karet bude chybět; dá se však dokoupit externí.

   

Díky Windows 8 Pro máte u Fujitsu automaticky licenci i na Windows 7 Pro. Fujitsu X913-T má svá omezení, ale výborný displej. Pro domácí kancelář oceníte i nízkou spotřebu a firemní zákazníci také technologii Intel vPro. Model X913-T se dá objednat i s mnohem kvalitnějším hardwarem, oficiálně však u nás seženete jen tuto konfiguraci.

 

 

Asus ET2300 IUTI

5. Asus ET230 IUTI (do 25 000 Kč)

Asus má jako jeden z mála pořádný IPS panel. To jej spolu s nízkou cenou řadí na špici, pokud pro vás ovšem není rozhodující výkon či výbava. Stejně jako u Fujitsu totiž ztrácí v jiných parametrech.


 

Těžká kovová základna je spíše rozměrnější. Na její levé straně se nachází dvojice USB 3.0 a dva jacky pro sluchátka a mikrofon. Vpravo potom další dva USB 3.0, čtečku SD karet a port eSATA společný s USB. Konektory doplňuje štěrbinová DVD mechanika. Vzadu najdete LAN a dvojici HDMI pro vstup a výstup – počítač může sloužit i jako samostatný IPS monitor.


 

Základna je opravdu masivní, broušená a nikde nenajdete přebytečné designové výstřelky. V její přední části jsou umístěny mřížky reproduktorů a indikátor činnosti pevného disku. První dojmy ze vzhledu a konstrukce jsou skutečně dobré.


 

Displej je osazen na mohutném kloubu a můžete jej polohovat až do úplného vodorovného položení. Na pravé straně má mechanické zapínací tlačítko, v horní části webkameru, mikrofon a senzor osvětlení. Indikace zapnutí v pravé dolní části svítí příjemným bílým světlem.


 

Zvukový projev má ET2300 trochu kontroverzní. Na jednu stranu hraje dostatečně hlasitě a kromě 4.1 reproduktorů SonicMaster (4× 1,5 W) obsahuje dokonce vestavěný subwoofer (3 W). Pro filmový zážitek to ovšem nestačí a zvuk je zastřený – externí reproduktory můžete připojit ke stereojacku a k počítači se dá ještě dokoupit externí 5W subwoofer přímo od Asusu.

Cena 24 600 Kč
Zapůjčil Asus
displej 23″, 1 920 × 1 080 px. IPS, lesklý
Plusy / mínusy
  IPS displej
  kvalitní provedení
  nízká cena
  slabší výkon disku a grafiky
Hodnocení
aplikační výkon 86 %
herní výkon 71 %
obraz a zvuk 59 %
spotřeba 84 %
výbava 71 %
celkem 72 %
procesor  Intel Core-i3 3220 (2× 3,3 GHz)
paměť 4 GB (DDR3)
pevný disk 1 TB Seagate (3,5″, 149 GB a 765 GB)
grafický čip
Intel HD 2500
grafické konektory HDMI vstup a výstup
zvukové konektory 2× audio, konektor na subwoofer Asus
boční konektory 4 × USB 3.0, USB/eSATA, čtečka SD
zadní USB
konektivita Wi-Fi (2,4 GHz), LAN 1 Gb/s
optická mechanika DVD vypalovačka
webkamera ano
periferie bezdrátová myš a klávesnice
TV tuner
napájení externí zdroj, 180 W
operační systém Windows 8 Pro
rozměry / hmotnost 57 × 27 × 45 cm / 11,6 kg

Uvnitř základny je klasický 3,5″ pevný disk Seagate rozdělený na systém 149 GB a data 765 GB. Podle Windows Indexu je nejslabší součástí grafická karta, aškoli ani pevný disk rekordy zrovna netrhá. Hodila by se možnost dokoupení SSD disku – podle BIOSu je Seagate osazen na jediném SATAIII portu, další dva jsou SATAII a jeden zabírá optická mechanika. Jenže základna není rozebírací, takže se nedá říct, kolik je uvnitř místa. Grafický čip HD2500 nakonec docela zklamal, na nové hry rozhodně není a i ty starší si zahrajete jen na nižších detailech.

V příslušenství dostanete periferie značky Asus. Klávesnice má horní stranu z broušeného plastu, standardní rozložení kláves a nízký zdvih. Také myš, ač je drobná, není vyloženě špatná a dá se používat i dlouhodoběji. V zahraničí se ET2300 prodává i s DVB-T tunerem.

 

 

Dell Inspiron One 2330 touch

6. Dell Inspiron One 2330 touch (do 25 000 Kč)

Vcelku levný All-In-One s profesionálně působícím designem a kvalitním provedením vypadá jako ideální kompaktní počítač, navíc má integrovaný zdroj. Po otestování se sice objevil nový model s Core i7, 2TB diskem a cenou 30 000 Kč, ale nic navíc již nepřináší. Inspiron přesto na výkonu proti dražším soupeřům mnoho neztrácí, jen s Radeonem jsou oproti GeForce v některých testech problémy se stabilitou ovladačů.


 

Integrovanou webovou kameru lze pomocí kolečka trochu naklápět a případně i úplně vypnout. Takovéto fyzické ovládání webkamery je vždy vítaným usnadněním i jistotou z hlediska soukromí. Kromě Fujitsu to u jiných modelů nenajdete.


 

Nad zapínacím tlačítkem na pravé straně svítí indikátor činnosti disku a dále tři ovládací prvky pro změnu jasu či vstupu videosignálu. Levý bok poskytuje standardní dvojici rychlých USB 3.0 a čtečku karet. Překvapila nás zadní konektorová výbava: zatímco HDMI je zde pouze pro vstup a Inspiron může sloužit jako monitor pro jiný počítač/kameru, tak připojení druhého monitoru k Inspironu je výletem do historie.


 

K dispozici je pouze VGA, takže si sice můžete připojit starý projektor, nicméně toto zpětná kompatibilita se má řešit přes redukce a s moderním druhým monitorem to budete mít těžší. Pro vstup kamery (či jiného zařízení je možné využít i kompozitní cinche).

 

Dell nabízí vzadu čtyři USB 2.0, z nichž jeden vám zabere vysílač pro bezdrátovou myš a klávesnici. S myší se pracuje dobře, klávesnice má však příliš měkký stisk. Zvukový projev Dellu při sledování filmu je lehce nadprůměrný, ale basy neočekávejte. Externí reproduktory bez problémů připojíte ke stereojacku.

Cena 24 750 Kč
Zapůjčil Dell
displej 23″, 1 920 × 1 080 px, TN, lesklý
Plusy / mínusy
  slušná cena
  otočná webkamera
  přístup k hardware
  výstup jen přes VGA
  slabší výkon
Hodnocení
aplikační výkon 85 %
herní výkon 78 %
obraz a zvuk 51 %
spotřeba 88 %
výbava 70 %
celkem 70 %
procesor  Intel Core-i3 3220 (2× 3,3 GHz)
paměť 4 GB (DDR3)
pevný disk 1TB WD (3,5″)
grafický čip
AMD Radeon  HD 7650A
grafické konektory HDMI vstup, VGA vstup a výstup, kompozitní výstup
zvukové konektory 2× audio, 2× kompozitní, optický S/PDIF, stereo
boční konektory 2× USB 3.0, čtečka SD
zadní USB 4× USB 2.0
konektivita Wi-Fi (2,4 GHz), LAN 1 Gb/s, Bluetooth
optická mechanika DVD vypalovačka
webkamera ano (naklápěcí)
periferie bezdrátová myš a klávesnice
TV tuner
napájení interní zdroj
operační systém Windows 8 Pro
rozměry / hmotnost 57 × 38 × 7,4 cm / 7,3 kg

Ani Dell nenabízí rychlé SSD, ovšem můžete si jej zvolit v konfigurátoru při koupi. Anebo přes pár šroubků sundat zadní kryt a získat přístup ke kompletnímu hardwaru, kde si vyměníte prakticky vše, což je vhodné spíše pro kutily a méně vhodné pro zachování záruky. Ale jde to snadno a to je hlavní.

Dell poskytuje k záruce navíc zákrok technika druhý pracovní den od nahlášení problému. I přes kvalitní provedení zůstává Inspiron napůl pracovním strojem se slabším multimediálním využitím. Přestože vám na něm bude řada věcí chybět či přebývat, o jeho kvalitách nemáme pochyby.

 

 

Kompletní galerie a tabulka

Galerie

 

Naměřili jsme:

komplexní testy  Acer Aspire Z5600U  Fujitsu X913-T  HP Envy 23-d100ec  Lenovo IdeaCentre B540p  Asus ET2300 IUTI  Dell Inspiron One 2330
PCMark 8 (home) 2 855 bodů 2 809 bodů 2 889 bodů 3 582 bodů 3 072 bodů 2 714 bodů
PCMark 8 (creative) 2 592 bodů 2 423 bodů 2 410 bodů 3 309 bodů 2 588 bodů 2 346 bodů
PCMark 8 (work) 4 350 bodů 4 134 bodů 4 204 bodů 4 154 bodů 4 213 bodů 4 270 bodů
PCMark 7 (celkem) 2 888 bodů 2 736 bodů 3 231 bodů 3 692 bodů 3 429 bodů 2 501 bodů
Windows Index (nejslabší součást) 5,7 (2D grafika) 5,9 (2D grafika) 5,9 (disk) 5,9 (disk) 4,9 (2D grafika) 5,0 (2D grafika)
Cinebench R11.5 (xCPU/1CPU) 2,97 / 1,28 bodů 3,28 / 1,47 bodů 4,54 / 1,26 bodů 5,11 / 1,36 bodů 3,25 / 1,36 bodů 3,25 / 1,36
Převod videa H.264/AVC (dva průchody) 17 fps 19 fps 25 fps 27 fps 18 fps 18 fps
testy disku      
HDTune čtení průměr 83 MB/s 83 MB/s 156 MB/s 152 MB/s 110 MB/s 145 MB/s
CrystalDiskMark sekvenční čtení/zápis 100 / 94 MB/s 98 / 93 MB/s 195 / 177 MB/s 193 / 181 MB/s 122 / 121 MB/s 171/164 MB/s
CrystalDiskMark čtení/zápis 512K 30 / 33 MB/s 28 / 33 MB/s 47 / 80 MB/s 47 / 88 MB/s 43 / 84 MB/s 44/86 MB/s
CrystalDiskMark čtení/zápis 4K 0,3 / 0,8 MB/s 0,3 / 0,7 MB/s 0,5 / 1 MB/s 0,5 / 1,2 MB/s 0,5 / 1,4 MB/s 0,5 / 1,3 MB/s
AS SSD Benchmark 27 bodů 25 bodů 51 bodů 53 bodů 35 bodů 43 bodů
PCMark 8 (storage) 2 332 bodů 1 758 bodů 2 671 bodů 2 746 bodů 2 776 bodů 2 724 bodů
testy grafiky      
3DMark Vantage (celkem) 5 266 bodů 1 809 bodů 4 763 bodů 8 897 bodů 1 705 bodů 5 037 bodů
3DMark 11 (Performance) 1 277 bodů 423 bodů 1 109 bodů 2443 bodů 408 bodů 1 268 bodů
3DMark Cloudgate 4 980 bodů 2669 bodů 4 932 bodů 7707 bodů 2584 bodů 2 467 bodů
Crysis (1920 × 1080) max. detaily 8 fps 1 fps 7 fps 14 fps 2 fps 2 fps
World in Conflict (1920 × 1080) max. detaily 17 fps 5 fps 15 fps 24 fps 4 fps 11 fps
Stalker: Call of Pripyat (1920 × 1080) max. detaily 16 fps 1 fps 13 fps 30 fps 1 fps 13 fps
Trackmania (1920 × 1080) max. detaily 29 fps 17 fps 35 fps 57 fps 14 fps 11 fps
testy spotřeby      
Spotřeba idle/CPU/VGA 41 / 55 / 85 W 30 / 52 / 45 W 48 / 71 / 87 W 56 / 90 / 108 W 48 / 68 / 72 W 38 / 62 / 82 W

Ohodnoťte tento článek!