7 tipů a doporučení, jak optimalizovat Chrome, aby běžel rychleji

2

Nejpoužívanějším internetovým prohlížečem je Chrome. Zatím jej používá globálně na různých typech zařízení 55 % lidí a jeho podíl používanosti stále roste. Současně si často někteří stěžují, že je Chrome pomalý. Jako vždycky platí, žádný zázračný všelék neexistuje. Snad jedině výkonnější hardware mohu označit za jistou záruku lepšího výkonu. V dnešní době jde především o úložiště typu SSD.

To dokáže významně zlepšit výkon i na starším počítači či na stroji s levným či pomalým hardwarem. Na rozdávání hardwarových rad tu nicméně máme jiné specialisty. Teď se podíváme na to, jak můžete výkon Chromu ovlivnit ihned a bez dokupování čehokoli, jen pár dobře mířenými zásahy myší.

1. Odinstalujte nepoužívané doplňky a aplikace

Zní to jako klišé, ale je to tak, že každý nainstalovaný doplněk má režii. I když nikde nebrouzdáte a máte před sebou jen stránku s rychlým přístupem, v operační paměti je každý doplněk načtený, a to v samostatném procesu. Pokud tedy máte málo paměti, můžete počítači ulehčit snížením počtu nainstalovaných a aktivních doplňků.

Odeberte nepoužívané doplňky

Vaše první kroky by měly vést do hlavní nabídky, kde klepněte na Další nástroje | Rozšíření. (Nebo do adresního řádku zadejte chrome://extensions.) Dobře si rozmyslete, které doplňky si necháte. Odeberte klepnutím na symboly koše a pak vždy na tlačítko Odebrat ty doplňky, které nepoužíváte vůbec. Ideálně pak také ty, které používáte velmi málo, např. jen párkrát do roka.

Malý tip. Klávesovou zkratkou Shift+Esc vyvoláte správce úloh, kde uvidíte, kolik paměti či procesorového času konzumují doplňky, stránky a hlavní procesy prohlížeče.

Správce úloh pro Chrome

2. Pryč se zásuvnými moduly

V rámci optimalizací je dobré zbavit se softwarů, které jsou na prohlížeč nabalené. Kromě doplňků jde také o zásuvné moduly. V dnešní době se bez nich naštěstí již většinou obejdeme a sám Google již moduly vytlačil na samý okraj. V Chromu prakticky běží jen Flash Player, jenž je integrován v prohlížeči. Myslím ale, že se i bez něj dnes dá obejít, takže když se ho bojí vypnout Google, udělejte to sami.

Vypněte nepoužívané zásuvné moduly (i když jich tedy už moc nezbylo)

Přejděte na adresu chrome://plugins. Vypněte všechny moduly, které nepoužíváte, klepnutím na Deaktivovat. Kdybyste nakonec zjistili, že bez nich žít nemůžete, tak je zase snadno zapnete. Pakliže z nabízených modulů hodláte vypnout jen Flash Player, stačí v Nastavení klepnout na Zobrazit rozšířená nastavení | Nastavení obsahu. Na stránce, kde se dříve nacházely předvolby pro ovládání modulů, zůstal jen Flash. Označte předvolbu Blokovat spouštění obsahu Flash na webech.

Zablokujte flashový obsah. Dnes už se bez něj až na výjimky obejdete

3. Zastavte předpovídání

Na pomalém počítači vás může zpomalovat snaha Chromu předpovědět, kam půjdete příště. Stránky pak na pozadí přednačítá, což dále zatěžuje internetovou linku, ačkoli si nemyslím, že by to dnes v běžných případech bylo významným faktorem. Přestože se nebude jednat o zásadní skok, můžete na dýchavičných strojích vypnout předvolbu Používat službu předpovídání k rychlejšímu načítání stránek. Najdete ji v Nastavení v oddílu Ochrana soukromí.

Druhým dechem dodávám, že zvlášť na pomalejším připojení můžete po vypnutí této funkce logicky pocítit, že je prohlížení pomalejší. Pokud jste funkci používali a Chrome dokázal dobře odhadoval, kam zamíříte, prohlížení bylo skutečně rychlejší díky přednačítání. Vypnutí funkce proto zvažte, protože efekt ve vašem konkrétním případě může být opačný, než tento článek zamýšlel.

Načítání stránek na pozadí může ujídat výkon

4. Snižte počet otevřených stránek

Možností, jak přímo ovlivnit chod prohlížeče, není mnoho, k výjimkám patří naše vlastní prohlížecí návyky. Každý otevřený web zabírá místo v paměti, a pokud budete mít v prohlížeči webů desítky, může se to už na výkonu počítače negativně podepsat. Rada pro vás zní, abyste nenechávali na pozadí zbytečně otevřené stránky. S desítkami stránek najednou patrně stejně pracovat nebudete.

Chrome se proslavil svou paměťovou náročností. Střídmé prohlížení na méně výkonných strojích minimálně pomůže právě se spotřebou paměti a v menší míře procesorového času. Je také možné obrátit se na doplňky jako The Great Suspender nebo Tab Suspender, jež vám se zvládnutím prohlížecích návyků pomohou. Jejich úloha spočívá v uvolňování systémových prostředků uspáním otevřených stránek na pozadí, s nimiž nepracujete.

Stránky byla uspána, takže aktuálně nezatěžuje počítač

Prohlížeč tak sice bude konzumovat méně systémových prostředků, zaplatíte za to ovšem daň. Když se na panel přepnete, stránka se musí znovu načíst. Což může chvilku trvat, navíc kdybyste byli bez připojení, máte v tuto chvíli smůlu. Stránky můžete uspávat ručně, stejně tak lze sestavit seznam webů, které nebudou automaticky uspány nikdy. To platí pro oba doplňky.

Správa otevřených stránek

U správy otevřených stránek ještě chvilku zůstaneme. Kdybyste měli pocit, že vás otevřené weby často zahlcují, oceníte doplněk TooManyTabs. Pomůže vám zorientovat se ve spleti panelů tím, že zobrazí náhledy na velké porci obrazovky. Jedna z jeho funkcí je právě odkládání stránek pro pozdější práci. Musíte to udělat ručně, odložená stránka ale v tu chvíli nezatěžuje počítač.

Pro jednorázovou pomoc byl stvořen OneTab. Ten zase všechny otevřené stránky na jedno klepnutí vtlačí do jednoho panelu. Jak to dělá? Jednoduše v něm pouze zobrazí odkazy na weby, které byly otevřené. I tak můžete okamžitě uvolnit paměť. Najděte řešení, které bude vyhovovat vašim potřebám.

5. Šetřete stažená data

Tato rada nesouvisí se šetřením systémových prostředků, zato může zrychlit načítání stránek. Opět ale záleží na lokálních podmínkách. Doplněk Spořič dat od Googlu komprimuje data přenášená při každé návštěvě nějaké stránky. To se hodí na pomalém a omezeném připojení, kde vám operátor hrozí nízkým stropem FUP. Komprese tak má určitý dopad na to, jak weby vypadají, především uvidíte obrázky v nižší kvalitě.

Nižší objem přenesených dat ale na pomalém připojení znamená svižnější načtení. Mějte na paměti, že na rychlém připojení vám komprese moc nepomůže, spíše naopak. To, že data projdou nejdříve přes severy Googlu, kvůli delší odezvě znamená, že bude načtení pravděpodobnější pomalejší, než kdybyste stahovali sice plnou dávku, ale přímo. Podotýkám, že stránky načtené v anonymním režimu a stránky používající protokol HTTPS komprimovány nejsou.

Na tomto počítači nebyl spořič využíván, aby bylo jasno

6. Zbavte Chrome spywaru

Google uvolnil nástroj, který prověří vaši instalaci prohlížeče. Hledat v ní bude software, který do chromu nepatří. Pakliže váš je prohlížeč napaden spywarem či jiným nevyžádaným typem softwaru, tento nástroj by měl všechny nezvané hosty najít a zlikvidovat. Není snad třeba dodávat, že právě spyware a další mohou být zodpovědní za pomalejší chod Chromu.

Nástroj Chrome Cleanup Tool jen spusťte, do díla se pustí sám. Jen pozor, na závěr spustí Chrome a v něm navrhne resetovat uživatelský profil. Pokud nechcete nic měnit a přijít o svá data, výzvu nepřijímejte. Někdy je ale reset profilu nutný, aby všechno fungovalo, jak má.

Vyčistěte Chrome od spywaru a dalšího nepořádku

7. Pročistěte uživatelská data

V databázi prohlížeče se shromažďují záznamy o stránkách, které jste pošli. Pokud máte nasbírány údaje za několik let, pročištění teoreticky může pomoct prohlížeči, aby rychleji reagoval na vaše dotazy. Dále pokud potřebujete uvolnit místo na disku, odstranění vyrovnávací paměti může nabídnout stovky megabajtů získaného prostoru.

Nelze tvrdit, že pročištění uživatelských dat prohlížeče je zaručeným lékem, ale v rámci optimalizačního procesu se jedná o doporučenou zastávku. Zároveň bych se chtěl ohradit proti tomu, abyste např. historii prohlížení mazali často, prohlížeč by pak neplnil svou funkci, kterou napovídání stránek určitě je. Uživatelská data promažete v dialogu vyvolaném kombinací kláves Ctrl+Shift+Delete.

Vyčištění uživatelských dat patří k základní údržbě prohlížeče

Označte Historii prohlížení, Historii stahování, Soubor cookies a Obrázky a soubory v mezipaměti. V horní nabídce Zlikvidovat následující položky vyberte od počátku věků a potvrďte klepnutím na Vymazat údaje o prohlížení.

7 tipů a doporučení, jak optimalizovat Chrome, aby běžel rychleji

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE