7 tipů na nejlepší herní konzole a univerzální přehrávače [Vánoce 2016]

7

Přehrávače a multimediální centra

Evolveo Omega T2 – levně na DVB-T2

Multimediální krabička od Evolvea je sama o sobě univerzálním přehrávačem čehokoliv, ale zároveň jde o jeden z nejdostupnějších set-top boxů pro nadcházející televizní normu DVB-T2. Ta se už v Česku testuje a v roce 2021 bude po vypnutí stávající DVB-T jedinou možností pozemního příjmu. Kdo je v blízkosti testovacích vysílačů, ten může nové stanice naladit i bez výměny televizoru. Omega T2 funguje i jako rekordér. Na připojený USB disk nebo flashku umí televizní vysílání nahrávat.

Evolveo Omega T2
Evolveo Omega T2

Z připojeného úložiště pak také přehraje skoro vše, co mu předhodíte. Problém mu nedělají formáty HEVC, H.264, MPEG-4 ASP (DivX) ani MPEG-2. Poradí si se všemi hlavní kontejnery i českými titulky (zvlášť jako SRT nebo uvnitř MKV). Vzhledem k ceně je pochopitelná podpora pouze rozlišení 1080p.

Cena: od 950 Kč

Xtreamer Whizz – přehraje cokoliv

Whizz je možná nejuniverzálnější přehrávač široko daleko. Je postaven na výkonné platformě AMLogic S905H, takže si poradí i s 4K videem o 60 snímcích za sekundu (včetně H.265 10b). Podporuje všechny myslitelné formáty videa, audia i titulků. Obsah do něj můžete sypat lokálně pomocí SD karty nebo dvojice USB 2.0. Whizz je ale výborně připraven i na streaming a přehrávání z domácí sítě.

Xtreamer Whizz
Xtreamer Whizz

K internetu se připojí přes Wi-Fi 802.11ac, ale nechybí ani gigabitový Ethernet. Hlavním operačním systémem je Android TV ve verzi 5.1.1 s plným přístupem k Play Storu a tedy i tisícům zvláštních přehrávačů a multimediálních aplikací. Volitelně podporuje i OpenElec s centrem Kodi nebo nově navíc také „desktopový“ Android s názvem Remix OS.

Cena: od 2800 Kč

Chromecast 2 – jen si tak trochu streamnout

Streamovadlo Googlu samo o sobě nic nepřehraje, je pouze prostředníkem mezi vaším televizorem a mobilem, tabletem či počítačem. Chromecast udělá z hloupé televize chytrou. Můžete do ní pustit některé hry, ale nejvíce mu sedí videoaplikace. Na mobilu si například pustíte klip na YouTubu a jedním tlačítkem jej pošlete do televizoru. Mobil pak slouží jako dálkový ovladač. Nebo jej pak můžete používat k jiným činnostem, video poběží nepřerušeně dál.

Google Chromecast 2
Google Chromecast 2

Chromecast se hodí i pro prezentaci fotografií nebo zobrazení webových stránek z počítače. S Androidem 4.4.2+ pak můžete také zrcadlit obraz z mobilu či tabletu. Na velké obrazovce uvidíte totéž co na malém displeji. Chromecast 2 už konečně podporuje i rychlejší a odolnější Wi-Fi 802.11ac a přes USB adaptér jej můžete připojit k internetu také pomocí Ethernetu.

Cena: od 1200 Kč

 

Apple TV – centrum domácnosti pro jablíčkáře

Pokud spíš než Googlu holdujete Applu, měli byste vyzkoušet jeho televizní krabičku. Ta funguje obdobně jako Android TV. Slouží jako multimediální centrum s hromadou aplikací, ale zároveň může zabavit jako jednoduchá herní konzole. Apple TV se ovládá jednoduchou „dálkou“, gamepadem nebo iPhonem. Obraz z iPhonu také můžete zrcadlit na televizoru.

Apple TV 4. generace
Apple TV 4. generace

V App Storu pro tvOS už najdete i VLC, takže Apple TV může sloužit jako univerzální přehrávač čehokoliv, co mu podstrčíte pomocí domácí sítě. Jen si dejte pozor, abyste si koupili krabičku 4. generace. Ve výprodejích je k dostání ještě starší 3. generace, ale ta je funkčně hodně osekaná.

Cena: od 4600 Kč

Herní konzole a NAS

Synology DS216j – NAS nejen pro filmy

Máte více zařízení, na kterých chcete mít přístup ke všem datům (fotky, hudba, video, dokumenty…)? Nechcete-li mít stále zapnutý hlavní počítač a zároveň ani nemáte odvahu stavět vlastní domácí server, jsou NASy řešením pro vás. Malé souborové úložiště má jednoduché nastavení, miniaturní rozměry a také nízkou spotřebu. Je zasunete disk či disky o vhodné kapacitě a spustíte průvodce, se kterým nastavíte sdílení přes síť.

Synology DS216j
Synology DS216j

Moderní NAS už pak nemusí sloužit jen jako souborový server, ale může na něm běžet e-mail, dokáže suplovat Dropbox, fungovat jako webový nebo tiskový server, stahovat soubory z internetu, automaticky se starat o zálohy apod. Za nejlepší a nejlépe podporované produkty osobně považuji ty od Asustoru, Qnapu a Synology. Z dvoudiskových variant lze doporučit Synology DS216j, Asustor AS1002T nebo Qnap TS-231.

Cena: od 4000 Kč (Asustor), od 4300 Kč (Qnap), od 4700 Kč (Synology)

Xbox One S – letos hlavně pro fanoušky videa

Letošní aktualizace Xboxu nepřinesla očekávané navýšení výkonu (jen minimální nárůst), ale přesto se může One S hodit i některým majitelům původní konzole. Microsoft totiž zmenšil tělo o 40 %, integroval dovnitř napájecí zdroj a uvedl i 2TB model. Dodávaný gamepad je nově protiskluzový a slibuje dvojnásobný dosah.

Xbox One S
Xbox One S

Hlavní novinka se ale týká videa. Xbox One S podporuje rozlišení 4K a HDR u streamovaných filmů (zatím jen Netflix) a také Ultra HD Blu-ray. To z něj dělá i jeden z nejdostupnějších přehrávačů nové generace filmových nosičů. PS3 si dříve lidé kupovali jako levný Blu-ray přehrávač. Xbox One S může plnit podobnou úlohu. Komu o video nejde, ten by měl s nákupem počkat rok, to Microsoft uvede výkonnější Xbox „Scorpio“.

Cena: od 8000 Kč

 

PS4 Pro – pořádný výkon a také VR

U Sony nemusíte na výkonnější konzoli čekat rok, ale jen dva týdny. V polovině listopadu do obchodů zamíří PS4 Pro s 2,5× silnější grafikou, které už nebudou dělat problém hry v rozlišení 1080p. U některých méně náročných pak zvládne i 4K. Novinkou je podpora her v HDR. Ve stejné kvalitě (HDR a 4K) pak zvládne i streamované video, na rozdíl od Xboxu One S ale nepřehraje Ultra HD Blu-ray. Zato si poradí s virtuální realitou, budete však potřebovat zvláštní brýle PS VR za 10 000 Kč.

Sony PS4 Pro
Sony PS4 Pro

Konzole je dostupná jen v 1TB verzi. Oproti starší generace má nově Bluetooth 4.0 a především Wi-Fi 802.11ac. Kvůli lepší výbavě je však PS4 Pro nepatrně větší. Hráči se mohou těšit také na nový ovladač. Aktualizovaný DualShock 4 má světelný pruh i nad touchpadem. Ve hrách bude stejně jako dřívější proužek vepředu informovat o zdraví postavy.

Cena: od 10 500 Kč

7 tipů na nejlepší herní konzole a univerzální přehrávače [Vánoce 2016]

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte

7 KOMENTÁŘE

  1. Jen technická – Evolveo Omega T2 nemá (zatím) “certifikát” od ČRa na kompatibilitu s DVB-2 ( viz http://www.dvbt2overeno.cz/ ), takže se teoreticky může stát. že s tím mohou být problémy.
    Nicméně je nutné říct, že ta certifikace je sama o sobě trochu pochybná, protože je to jen vzájemná domluva jednotlivých stran, bez opory v zákoně.