7-Zip 18.05 zlepšuje jednovláknový výkon a dekomprimuje ve více vláknech

Zlepšení se samozřejmě netýká všech podporovaných formátů, resp. algoritmů. Domácí 7Z si však tentokrát přišel na své.

0
7-Zip

Na další verzi 7-Zipu jsme nečekali tak dlouho. Po zhruba čtvrt roce vývoje přitom přináší nikoli nezajímavé změny. 7-Zip 18.05 především zlepšuje výkon, byť se to týká jen LZMA/LZMA2.

To jsou algoritmy, jež ke komprimaci primárně používá domácí formát 7Z.

Lepší výkon

V případě 64bitové varianty byl jednovláknový výkon dekomprese algoritmy LZMA/LZMA2 zvýšen o 30 %, u 32bitové varianty aplikace se jedná o mrzké zkrácení procesu v podobě 3 %. Zrychlení můžeme pozorovat také při komprimaci.

Při práci s archivy 7Z aspoň někdy zaznamenáte lepší výkon
Při práci s archivy 7Z aspoň někdy zaznamenáte lepší výkon

Tam si algoritmy LZMA/LZMA2 polepšily o 8 %, když zvolíte rychlou nebo nejrychlejší kompresi. Normální a maximální komprese pak proběhne také rychleji, ale jen o zhruba 3 %. Malé zlepšení je ovšem lepší než žádné, což platí zejména pro práci s velkými archivy.

Využití více jader

Ke zlepšení došlo také v souvislosti s využitím vícejádrových procesorů. 7-Zip totiž konečně dovede do více vláken rozdělit rozbalování archivů 7Z (metodou LZMA2), pokud se v archivu nachází více nezávislých datových bloků. Ve více vláknech probíhá rovněž rozbalování archivů XZ, opět ale jen tehdy, nachází-li se v archivu více bloků.

Nový 7-Zip obsahuje rovněž záplatu díry spojené s RARem
Nový 7-Zip obsahuje rovněž záplatu díry spojené s RARem

V 7-Zipu 18.05 najdeme ještě pár drobností. Autor uvádí, že byl zlepšen kód pro archivy ZIP, HFS a DMG. Dále vyřešil nestabilitu ve starších vydáních Windows 10 a odladil pár dalších chyb. Pokud vás novinky k instalaci nové verze nepřesvědčily, vězte, že nová verze aplikace dále obsahuje záplatu pro díru spojenou s formátem RAR.

Tip: Připomeňte si novinky v 7-Zipu 18.01

Pro stažení komprimačního nástroje navštivte oficiální stránku www.7-zip.org.

7-Zip 18.05 zlepšuje jednovláknový výkon a dekomprimuje ve více vláknech
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů