7× systémový disk: test 2,5″ SSD s kapacitou 240 až 256 GB

0

Úvod

Standardem je kapacita 256 GB, která často pojme kompletní potřeby diskového prostoru nenáročného uživatele. Ti náročnější si klasický disk nechají jako druhý, pro data. Ve stolním počítači je to jednoduché, v notebooku lze mít dva disky jen v některých modelech.

SSD ve formátu 2,5″ s připojením přes rozhraní SATA 6 Gb/s už naráží na své možnosti. Více než lehce přes 500 MB/s to nejde. Dalším evolučním krokem jsou proto SSD formátu M.2, nástupce mSATA, které je připojené přímo na rozhraní PCIe.

Pokud máte možnost dát si do počítače SSD ve formátu M.2, jděte do toho. V opačném případě je tu pro vás náš test. Současné 2,5″ SSD jsou už výhradně s tloušťkou 7 mm vhodnou i do tenkých ultrabooků, v balení je většinou i rámeček pro zvýšení na 9 mm.

Klonování systémového disku po nákupu SSD vám značně ulehčí Starter Kit od Samsungu. Licenci na Acronis dostanete se značkami Crucial a Adata, zatímco Transcend a Samsung mají vlastní klonovací software.

Výrobců SSD je mnoho, většina z nich ale nemají vlastní čipy či řadiče a nakupují u ostatních. SSD je také investice do budoucna, proto třeba WD kupuje Sandisk a OCZ už dříve koupila Toshiba. Vlastní čipy má třeba Samsung.

Tip: Samsung dominuje trhu SSD, v roce 2015 prodal polovinu celkové kapacity

Otestoval jsem i několik SSD v cenách okolo 1 900 Kč, nicméně ty jsou hlavně v zápisu a při práci s malými soubory významně pomalejší. Opravdu dobré SSD pořídíte od 2 300 Kč výše, ale podle ceny vítěze testu je vidět, že je trochu zbytečné dávat víc než 2 600 Kč.

Sekvenční výkon všech 2,5″ SSD je podobný, maximálně některé zaostávají v zápisu. Přestože jsem naměřil podstatné rozdíly, i s těmi pomalejšími rozdíl při reálném provozu poznáte jen těžko. Některé úlohy ale při rychlejší práci s malými soubory přece jen poznáte.

Zrychlení zápisu pomocí různých technik využívají hlavně Samsung a Crucial. V podstatě jde o to, že data zapisují do části paměti, kterou využívají, jako by šlo o typ SLC, případně obsahují přímo malou paměť tohoto typu. Tato výhoda trvá po nějakou dobu kopírování a po využití celé kapacity dojde ke zpomalení, což ukáže benchmark HD Tune. V praxi je to ale výhodné. Když se SSD zaplní, dochází k jeho zpomalení. Každý výrobce to má trochu jinak, ale vyplatí se nevyužívat jej do posledního gigabajtu.

Tip: Statistika selhání SSD: věk je větší riziko než přepisy, běžné jsou vadné bloky

Je tu ještě otázka bezpečnosti – při výpadku proudu se některá data mohou ztratit, čemuž mají zabránit ochranné kondenzátory. Díky nim stihne SSD uložit právě přenášená data, či spíše alespoň tabulku s informacemi o datech. Dříve šlo o nadstandardní výbavu, dnes už je najdete i v dostupných discích, i když kondenzátory, které umožní uložit všechna data, jsou stále výsadou drahých SSD. Výrobci se tím z nějakého důvodu nechlubí, je potřeba studovat specifikace.

 

1. Samsung SSD 850 EVO (250 GB)

Samsung má v nabídce SSD až do kapacity 2 TB a orientuje se na dvě řady. SSD 850 EVO pro běžné smrtelníky a profesionálnější SSD 850 Pro. Ta stejná kapacita v provedení Pro stojí ale už 3 700 Kč. Rozdíl je v typu čipů, záruce i udávané životnosti, oboje má 850 Pro dvojnásobné. Ale i 5 let garance pro 850 EVO je velmi nadstandardní nabídka.

Za verzi Starter Kit si připlatíte 500 Kč, ale dostanete opravdu užitečné příslušenství. V krabičce najdete krátký kabel pro připojení SATA na USB 3.0, který využijete i v budoucnu.

Samsung si všechny součásti SSD dělá sám, takže má perfektně odladěný produkt. 850 EVO využívá vlastní řadič MGX a paměti typu TLC označené jako 3D V-NAND. Řadič buňky vrství na sebe, tranzistory jsou sice větší, ale výkon taky. Část kapacity využívá, jako by šlo o typ SLC (TurboWrite). Dá se to poznat podle záznamu z HD Tune, kdy rychlost po čase poklesne, ale i tak jde o velmi dobré hodnoty.

Samsung SSD 850 EVO (250 GB) 
výkon
PCMark 8 storage
 
AS SSD (MB/s)
 
AS SSD (iops)
 
Crystal Disk Mark
 
HD Tune čtení
 
HD Tune zápis
 
spotřeba
příkon v klidu 0,3 W
příkon při čtení 2,17 W
příkon při zápisu 2,17 W

 


 
 Utilita Samsung
 

 

Naměřený výkon 850 EVO je famózní. V PCMarku dosahuje průměru přes 300 MB/s, lehce slabší je jen v průměrném zápisu, ale čtení i zápis 4kB bloků zvládá opět velmi rychle. Na špici je i v nízké latenci a má nízkou spotřebu v průměru 1,55 W.


 Samsung SSD 850 EVO: řadič Samsung MGX
 

Pokud se nebojíte výpadku napájení, technologie Rapid umožňuje vyhradit až čtvrtinu vaší RAM jako další cache pro SSD. Nastavíte ji v dodané aplikaci Magician, kde se dozvíte také o zdraví disku, počet zapsaných dat, aktivujete přes ni případné šifrování (AES 256b nebo TCG OPAL) a upgradujete zde novější firmware. Ve druhé utilitě Data Migration lze disk naklonovat, Samsung si tak zcela vystačí se svými zdroji a nepotřebuje ani Acronis.

 

Samsung SSD 850 EVO (250 GB) 
zapůjčil
odkaz www.samsung.cz
zahájení prodeje červen 2015
parametry
formát 2,5″ / 7 mm
kapacita 250 GB
skutečná kapacita 232 GB
řadič Samsung MGX
typ NAND pamětí 2× 128 Gb 3D V-NAND 40 nm TLC
DRAM cache 256 MB DDR3
udávaná životnost zápisu 75 TB
ochranné kondenzátory ne
software Samsung Magician, Samsung Data Migration
podpora DevSleep ano
podpora HW šifrování AES 256b, TCG OPAL 2.0, IEEE-1667
příslušenství
záruka 5 let
cena za gigabajt kapacity 10,7 Kč
cena za každý MB/s (PCM8) 8,2 Kč
cena 2490 Kč
Graf ceny produktu SAMSUNG 850 EVO 250GB, SSD, SATA, MZ-75E250RW poskytuje server Heureka.cz

 

 

2. Crucial MX200 (250 GB)

Společnost Micron má pro své SSD značku Crucial. Ta vlastně plně vystihuje SSD jako takové, jelikož jde opravdu o kruciální součást počítače. V nabídce má nejlevnější model BX200 za cenu 1 859 Kč, který prý má nahradit starší, výkonnější a výrazně dražší BX100 za 2 699 Kč. Oba ale v testech zastínil Crucial MX200, který již obsahuje i ochranné kondenzátory. Se všemi Crucialy dostanete licenci na Acronis True Image.

BX100 s řadičem Silicon Motion SM2246EN má vysoký průměrný výkon a propustnost 239 MB/s. Čtení překračuje 500 MB/s a zápis je téměř na 400 MB/s. Velmi rychlý je při práci s malými soubory, má nízkou latenci i spotřebu. BX200 má být nástupcem a místo MLC používá levnější čipy TLC. Průměrný výkon je ale pouze 186 MB/s a vázne hlavně u pomalého zápisu v rámci celé kapacity. Stejnou brzdou je i zápis malých souborů.

Crucial MX200 (250 GB)  
výkon
PCMark 8 storage
 
AS SSD (MB/s)
 
AS SSD (iops)
 
Crystal Disk Mark
 
HD Tune čtení
 
HD Tune zápis
 
spotřeba
příkon v klidu 1,01 W
příkon při čtení 2,61 W
příkon při zápisu 3,01 W

 


 Utilita Crucial
 

MX200 s řadičem Marvell 88SS9189 je však za nižší cenu proti BX100 ještě lepší jak v sekvenčních rychlostech, tak při kopírování malých souborů. O něco vyšší spotřeba u něj vůbec nevadí. Obsahuje 3 GB rychlejších SLC buněk, přesto má v HD Tune zcela vyrovnanou rychlost zápisu.

MX200 má podporu šifrování, kontrolu teploty, funkci Dynamic Write Acceleration, při kterých zapisuje do části paměti, kde jsou buňky SLC. Podobně jako u Samsungu také umí i využívat čtvrtinu RAM, samozřejmě pokud onu funkci zapnete a nejlépe máte záložní zdroj napájení.

Utilita Crucial Storage Executive funguje jen v prohlížeči, nabídne upgrade firmwaru či informace o zdraví disku. Crucial byl v SSD pojmem vždy a pokud se v jeho modelech zorientujete a vyberete si MX200, neuděláte chybu.

 

Crucial MX200 (250 GB) 
zapůjčil
odkaz www.alza.cz
zahájení prodeje leden 2015
parametry
formát 2,5″ / 7 mm
kapacita 250 GB
skutečná kapacita 232 GB
řadič Marvell 88SS9189
typ NAND pamětí 128 Gb
Micron 16nm MLC
DRAM cache 256 MB DDR3
udávaná životnost zápisu 80 TB
ochranné kondenzátory ano
software Crucial Storage Execution
podpora DevSleep ano
podpora HW šifrování AES 256b, TCG OPAL 2.0, IEEE-1667
příslušenství licence na Acronis True Image
záruka 3 roky
cena za gigabajt kapacity 10 Kč
cena za každý MB/s (PCM8) 7,9 Kč
cena 2329 Kč
Graf ceny produktu CRUCIAL MX200, 250GB, CT250MX200SSD1 poskytuje server Heureka.cz

 

 

 

3. Transcend SSD370S (256 GB)

Od Transcendu jsem otestoval jeho hlavní SSD označené jako SSD370S a také novinku SSD360S, která jej měla nahradit. Cenově se však téměř neliší a 360S je výrazně pomalejší. Transcend buď příliš zlevnil starší model, nebo spíše nasadil cenu novinky přehnaně vysoko. Tak či tak je jasnou volbou starší 370S.

Oba mají řadič Transcend, což u 370S znamená přeznačený Silicon Motion s přidanou funkcí šifrování a u 360S všechny zdroje mlčí. Vedle čipů obsahuje 370S i ochranné kondenzátory proti výpadku napájení, alespoň ve své základní formě. Velké kondenzátory, které jsou schopné zachránit všechna data, mají až enterprise disky.

Transcend SSD370S (256 GB)  
výkon
PCMark 8 storage
 
AS SSD (MB/s)
 
AS SSD (iops)
 
Crystal Disk Mark
 
HD Tune čtení
 
HD Tune zápis
 
spotřeba
příkon v klidu 0,45 W
příkon při čtení 2,02 W
příkon při zápisu 2,66 W

 


 Utilita Transcend
 

Transcend 370S má po Samsungu a Crucialu třetí nejvyšší průměrný výkon a nadprůměrné výsledky ve všech disciplínách. U malých souborů drží vyrovnané rychlosti kolem 70 000 iops. Protože zřejmě neobsahuje žádné urychlení zápisu formou vyhrazení určité kapacity buňkám SLC, je jeho výkon vyrovnaný i při dlouhodobé práci. To jej řadí spolu s Crucialem MX200 na špici.


 Transcend SSD370S: řadič Transcend TS6500 (přeznačený Silicon Motion SM2246EN)
 

Transcend uvádí životnost zápisu 280 TB, což je mnohem více než ostatní značky, současně má ale jen běžnou tříletou záruku ve srovnání s pěti lety u Samsungu, Intelu a Adaty. V balení dostanete 3,5″ rámeček pro snadnější namontování do starších stolních počítačů. SSD370S by s udávanou životností klidně mohl mít pětiletou záruku a stále byste mohli zapsat přes 150 GB denně.

Utilita SSD Scope zobrazí hodnoty SMART, indikátor opotřebení, obsahuje vestavěný benchmark pro změření sekvenční rychlosti, lze přes ni upgradovat firmware a umožní jednoduché klonování disku. V SSD jsou dnes sice na špici disky od Samsungu a při rozhodování je to často volba mezí ním a Crucialem, ale náš test ukázal, že stejně dobrý je i SSD370S od Transcendu. Výběr nového výkonného SSD je už záležitostí tří značek.

 

Transcend SSD370S (256 GB) 
zapůjčil
odkaz www.transcend-info.com
zahájení prodeje červen 2014
parametry
formát 2,5″ / 7 mm
kapacita 256 GB
skutečná kapacita 238 GB
řadič Transcend TS6500
(přeznačený Silicon Motion
SM2246EN)
typ NAND pamětí 2× SanDisk 128 Gb MLC
DRAM cache Samsung 512 MB
udávaná životnost zápisu 280 TB
ochranné kondenzátory ano
software SSD Scope
podpora DevSleep ano
podpora HW šifrování AES 256b, TCG OPAL 2.0
příslušenství 3,5″ rámeček
záruka 3 roky
cena za gigabajt kapacity 10,1 Kč
cena za každý MB/s (PCM8) 9,4 Kč
cena 2397 Kč
Graf ceny produktu Transcend SSD370 256GB, TS256GSSD370 poskytuje server Heureka.cz

 

 

4. Adata SX930 XPG (240 GB)

Adata má v prodeji hodně různých modelů. Levné SSD Premier SP550 za 1 989 Kč, poté čtyři modely (SP600, SP610, SP900 a SP920) za ceny okolo 2500 Kč a prémiovou řadu, kterou zastupuje SX930 XPG.

Otestoval jsem modely SP550 (řadič Silicon Motion), SP920 (Marvell) a SX930 XPG (JMicron) a jejich průměrný výkon je téměř shodný. PCMark 8 Storage ukázal hodnoty mezi 220 a 230 MB/s. SP920 ztrácí v sekvenčním zápisu, což ale ve specifikacích přiznává. SP550 má naopak slabý průměrný zápis přes celou kapacitu disku. Čtení a zápis malých souborů mají všechny modely také vyrovnaný až na malé škobrtnutí SP550 při zápisu. SP920 má výrazně vyšší spotřebu, průměrně 2,62 W.

Adata SX930 XPG (240 GB) 
výkon
PCMark 8 storage
AS SSD (MB/s)
 
AS SSD (iops)
 
Crystal Disk Mark
 
HD Tune čtení
 
HD Tune zápis
 
spotřeba
příkon v klidu 0,3 W
příkon při čtení 1,47 W
příkon při zápisu 3,02 W

 


 Utilita Adata
 

Bez zaváhání ve všech testech obstál jen SX930 XPG, který je výrobcem označován jako herní SSD. Všechny modely obsahují licenci na Acronis True Image. Na krabičkách s SP920 a SX930 XPG je navíc nápis Desktop pack, v rámci kterého dostanete 3,5″ rámeček do stolního počítače. Aplikace od Adaty pod názvem SSD Toolbox zobrazí počet celkově zapsaných dat, zdraví disku i předpokládanou životnost.


Adata SX930 XPG: řadič JMicron JMF670H
 

Ač největší kapacitu 256 GB dostanete s modelem SP920, kvůli vyváženému výkonu a hlavně pětileté záruce se více vyplatí Adata SX930 XPG (240 GB). V prodeji je ještě v kapacitách 120 a 480 GB. Pokud chcete ušetřit, pak raději SP550, který se od SP920 kromě nižší ceny výkonem moc neliší.

Udávaná rychlost je 560/460 MB/s, reálná jen o něco nižší. SX930 XPG obsahuje 8 GB vyhrazených jako typ SLC pro zrychlení zápisu. Měření čtení a zápisu v HD Tune ukázalo nerovnoměrné, v průměru ale dobré výsledky.

 

Adata SX930 XPG (240 GB)
zapůjčil
odkaz www.adata.com
zahájení prodeje červenec 2015
parametry
formát 2,5″ / 7 mm
kapacita 240 GB
skutečná kapacita 223 GB
řadič JMicron JMF670H
typ NAND pamětí 8× Micron 16nm 128 Gb MLC
DRAM cache Nanya 128 MB DDR3
udávaná životnost zápisu nezjištěno
ochranné kondenzátory nezjištěno
software Adata SSD Toolbox
podpora DevSleep ano
podpora HW šifrování ne
příslušenství licence na Acronis True Image, 3,5″ rámeček
záruka 5 let
cena za gigabajt kapacity 11,9 Kč
cena za každý MB/s (PCM8) 11,4 Kč
cena 2659 Kč
Graf ceny produktu A-Data SX930 240GB, ASX930SS3-240G poskytuje server Heureka.cz

 

 

5. Kingston HyperX Savage (240 GB)

HyperX Savage patří k tomu nejlepšímu z dílny Kingstonu pro koncového zákazníka. Prodává se v kapacitách 120 až 960 GB, přičemž upgrade kit k 240GB modelu je jen o 200 Kč dražší. Tři roky záruky je běžný standard.

Savage nemá žádné technologické doplňky na zvyšování rychlosti, jen cache o velikosti 256 MB, a výkon by proto měl být konstantní. Výrobce udává 560 MB/s pro čtení a 530 MB/s pro zápis, já jsem naměřil 524 a 507 MB/s, přičemž po celé kapacitě má Kingston nerovnoměrné čtení oscilující mezi 140 a 430 MB/s, ale zato plynulý zápis. Čtení a zápis malých 4kB bloků dat má extrémně rychlý.

Kingston HyperX Savage (240 GB)  
výkon
PCMark 8 storage
 
AS SSD (MB/s)
 
AS SSD (iops)
 
Crystal Disk Mark
HD Tune čtení
HD Tune zápis
spotřeba
příkon v klidu 0,51 W
příkon při čtení 2,71 W
příkon při zápisu 4,82 W

 

Savage má při zápisu příkon 4,82 W, což je na SSD hodně. Čtení je mnohem úspornější a v klidu si bere už jen půl wattu. Savage by měl zvládnout během své životnosti zapsat 306 TB dat, čemuž se při pohledu na údaje ostatních nechce moc věřit. Ochranné kondenzátory u něj nehledejte.

Savage má řadič Phison 10 a 19 nm MLC čipy od Toshiby a v případě Kingstonu jde o velký skok. Předchozí cenově výhodné modely V300 tak dobré nebyly. Jde o důstojného nástupce řady HyperX 3K.

 

Kingston HyperX Savage (240 GB) 
zapůjčil
odkaz www.kingston.com
zahájení prodeje duben 2015
parametry
formát 2,5″ / 7 mm
kapacita 240 GB
skutečná kapacita 223 GB
řadič Phison S10
typ NAND pamětí 19nm Toshiba MLC
DRAM cache nezjištěno
udávaná životnost zápisu 306 TB
ochranné kondenzátory nezjištěno
software
podpora DevSleep
podpora HW šifrování
příslušenství
záruka 3 roky
cena za gigabajt kapacity 10,7 Kč
cena za každý MB/s (PCM8) 10,9 Kč
cena 2390 Kč
Graf ceny produktu Kingston HyperX 240GB, SHSS37A/240G poskytuje server Heureka.cz

 

6. SanDisk Ultra II (240 GB)

Budoucí značka SSD od Western Digitalu je zatím ještě částečně samostatná firma. V nabídce má základní model SSD Plus a rychlejší Ultra II. Profesionálnější Extreme Pro již stojí více než tři tisíce, porovnal jsem proto jen první dva.

Oba od sebe dělí pouze 300 Kč, jenže rozdíl ve výkonu je podstatný. SSD Plus s řadičem Marvell SS889175 jen 161 MB/s, zatímco Ultra II s řadičem Marvell 88SS9190 dosahuje průměrné rychlosti 231 MB/s. Je také výrazně rychlejší v zápisu a při práci s malými soubory je jen o malý kousek pod specifikací výrobce. Připočtěte k tomu rychlejší odezvu a víte, že lepší model se u SanDisku vyplatí. I tak je levnější než EVO od Samsungu.

SanDisk Ultra II (240 GB) 
výkon
PCMark 8 storage
AS SSD (MB/s)
AS SSD (iops)
Crystal Disk Mark
HD Tune čtení
HD Tune zápis
spotřeba
příkon v klidu 0,5 W
příkon při čtení 2,41 W
příkon při zápisu 2,86 W

 


Utilita pro SanDisk

Ultra II využívá 10 GB paměti typu SLC pro zrychlení zápisu. SanDisk tomu říká nCache 2.0. Už po zápisu 20 GB klesne výkon ze 400 MB/s na polovinu, ovšem stejně (ale ne tak drasticky) to má i Samsung.

Ochranné kondenzátory SanDisku chybějí, podle výrobce ale častěji vnitřně ukládá mapovací tabulku, o kterou právě během případného výpadku určitě nechcete přijít. Udávaná životnost buněk činí celkem vysokých 109 TB dat zápisu. Aplikace SSD Dashboard zobrazí zbývající životnost, umožňuje spustit TRIM i manuálně, nahrát nový firmware či bezpečně smazat celý disk.

 

SanDisk Ultra II (240 GB) 
zapůjčil
odkaz www.alza.cz
zahájení prodeje září 2014
parametry
formát 2,5″ / 7 mm
kapacita 240 GB
skutečná kapacita 223 GB
řadič Marvell 88SS9190
typ NAND pamětí SanDisk 2nd Gen 128Gbit 19nm TLC
DRAM cache nezjištěno
udávaná životnost zápisu 109 TB
ochranné kondenzátory ne
software SSD Dashboard
podpora DevSleep ano
podpora HW šifrování ne
příslušenství
záruka 3 roky
cena za gigabajt kapacity 10,7 Kč
cena za každý MB/s (PCM8) 10,3 Kč
cena 2390 Kč
Graf ceny produktu SanDisk Ultra II 240GB, 2,5″, SSD, SATAIII, SDSSDHII-240G-G25 poskytuje server Heureka.cz

 

 

7. Intel 535 (240 GB)

Intel má v nabídce většinou dražší SSD, na konkurenceschopnou cenu se dostanete právě modelem 535. Výkonnější série 730 už přijde téměř na 5 000 Kč. V balení v obyčejné kartonové krabici ale najdete poměrně těžký kus hliníku, Intel na zpracování rozhodně nešetřil.

O práci se stará spolehlivý řadič SandForce 2281 a čipy přímo od Intelu. Intel 535 uvádí životnost zápisu 40 GB denně a má záruku 5 let, z toho se dá odvodit výdrž zápisu zhruba 71 TB. Výkon dosahuje nadprůměrných 220 MB/s podle PCMark 8, pomalejší je jen sekvenční čtení. Práce s malými soubory má Intel velmi dobrou, hodně však zaostává v přístupové době, která je o řád horší než u konkurence. I když se v jiných testech její nevýhoda neprojevila.

Intel 535 (240 GB) 
výkon
PCMark 8 storage
AS SSD (MB/s)
AS SSD (iops)
Crystal Disk Mark
HD Tune čtení
HD Tune zápis
spotřeba
příkon v klidu 0,35 W
příkon při čtení 2,31 W
příkon při zápisu 2,86 W

 


Utilita pro Intel

Srovnání s loňským Intelem 530 znamená výrazné zlepšení rychlosti zápisu, práce s malými soubory je dvakrát rychlejší, jen latence zůstává stále vyšší. Intel kromě možnosti hardwarového šifrování AES nikde neprezentuje další výhody typu ochranných kondenzátorů, které podle všeho obsahuje až dražší SSD série 730.

Spíše než na nejvyšší rychlosti se zaměřuje na spolehlivost, což podporuje jednak zvoleným řadičem SandForce 2281, a také pětiletou zárukou. Přestože v tabulce skončil Intel 535 spíše vzadu rozhodně není špatnou volbou a na rozdíl od minulé generace předraženého Intelu 530 bych ho klidně doporučil.

 

Intel 535 (240 GB) 
zapůjčil
odkaz www.alza.cz
zahájení prodeje duben 2015
parametry
formát 2,5″ / 7 mm
kapacita 240 GB
skutečná kapacita 223 GB
řadič LSI SandForce 2281
typ NAND pamětí Intel 16nm MLC
DRAM cache 256 MB DDR3
udávaná životnost zápisu 71 TB
ochranné kondenzátory nezjištěno
software Intel SSD Toolbox
podpora DevSleep ano
podpora HW šifrování AES 256b
příslušenství
záruka 5 let
cena za gigabajt kapacity 11,1 Kč
cena za každý MB/s (PCM8) 11,3 Kč
cena 2490 Kč
Graf ceny produktu Intel 535 240GB, SSD, SSDSC2BW240H601 poskytuje server Heureka.cz

 

 

PCMark 8, spotřeba a závěr

Výkon jsem měřil pomocí dlouhotrvajícího testu Storage v PCMarku 8, kde mě zajímala průměrná rychlost řady aplikačních a herních úloh. Syntetické rychlosti jsem měřil přes AS SSD a CrystalDiskMark a výsledky najdete u každého SSD v tabulce.

Výkon

Sekvenční čtení a zápis (AS SSD)

Čtení a zápis 4kB bloků (64thrd) (AS SSD)

 

Spotřeba

Pro zjištění přesného příkonu využívám bočník vlastní výroby, přes který multimetrem měřím proud na 5V větvi v klidu, při čtení a při zápisu.


 

Závěr

Nakonec je hodně důležitým prvkem výběru cena, respektive cena za jeden gigabajt, jelikož kapacity se liší podle velikosti jednotlivých čipů od 240 do 256 GB. Nyní se pohybuje okolo deseti korun za gigabajt. K tomu je důležitá záruka – když se SSD pokazí, dostanete nové třeba i po 4 letech a 11 měsících. Záruku pět let dává Samsung, Intel a Adata.

Nejlepší 2,5″ SSD současnosti (v této cenové hladině) je stále 850 EVO od Samsungu, jako dobré koupě se ukázaly ještě disky Crucial MX200, Transcend SSD370S a díky dlouhé záruce také Adata SX930 XPG.

Samsung SSD 850 EVO
Crucial MX200
Transcend SSD370S

7× systémový disk: test 2,5″ SSD s kapacitou 240 až 256 GB
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů