Samsung, Panasonic, TCL a HiSense budou certifikovat 8K televizory. Vymysleli kvůli tomu nové logo

2
8K Association Certified
8K Association Certified

Samsung jako jeden z členů 8K asociace (8KA) oznámil, že došlo k vytvoření certifikačního programu pro 8K televizory a jiná zařízení podporující toto rozlišení.  Asociace vznikla loni v září a kromě Samsungu sdružuje z výrobců televizorů ještě Panasonic, TCL, HiSense a další společnosti vyrábějící například displeje. Z výrobců ale chybí Sony, LG a také Philips, který zatím 8K rozlišení nepovažuje za aktuální.

Už dříve asociace zveřejnila, co mají 8K televizory splňovat. V tomto ohledu nepřináší oznámení nic nového. V zásadě jde o dodržení nějakého minimálního jasu, snímkové frekvence, barevnosti, HDR, podporu formátu HEVC a rozhraní HDMI 2.1. Možná jde o více parametrů, ty už ale nejsou veřejné. A navíc stále nejsou kompletní, což potvrdil i šéf asociace Chris Chinnock.

Tip: Co by měl umět 8K televizor? Samsung a spol. další zakládají novou asociaci

Při certifikaci/přezkoušení bude televizor ve filmovém módu, kdy poskytuje nejlepší barvy. Mohou se ale objevit televizory, které kromě čtyřnásobného rozlišení nebudou podporovat zbytek. Asociace tak chce oddělit zrno od plev. Nový certifikační program umožní označení televizorů a dalších zařízení splňující výše uvedené novým logem. Právo používat uvedené logo nebude zatížené licencí, ale výrobce bude muset být členem asociace.

Nové 8K televizory se představí již za pár dnů na CESu a očekává se větší rozšíření. Pokud jde o obsah, tak ten zatím stále pokulhává a teprve se objevují první televizní stanice v 4K.

8KA není jediná asociace, je zde například ještě Consumer Technology Association se svým vlastním logem a verifikací 8K televizorů. CTA má podobné parametry a například ještě uvádí 10bitovou barevnou hloubku, podporu HDCP 2.2.

Samsung, Panasonic, TCL a HiSense budou certifikovat 8K televizory. Vymysleli kvůli tomu nové logo
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE