9 tipů na chytré hodinky a náramky [Vánoce 2016]

1

Rekordní výdrž, levné GPS a hračka pro geeky

S tzv. wearables se to má podobně jako s tablety. Ne všichni je opravdu potřebují. Ale ti, kdo je mají, na ně nedají dopustit. Jsou prodlouženou rukou mobilu a mají tu výhodu, že je máme stále na sobě. Různé nositelnosti mají různou míru autonomie. Některé jsou na mobilu zcela závislé, jiné mohou fungovat i bez nich.

Nejdříve si musíte rozhodnout, k čemu je chcete používat a k jakému mobilu je připojíte. Platí, že s cenou roste kvalita. V našem přehledu ale doporučíme i levnější tipy. V Číně můžete koupit i superlevné hodinky s Androidem, které umí i telefonovat, ale takové vám s čistým svědomím poradit nemůžeme. Zůstaneme u osvědčených značek s jistou softwarovou podporou. O ni jde u chytrých produktů především.

 

Hranice mezi hodinkami a náramky není ostrá. Za náramky považujeme primárně fitness měřiče, které ale často umí zobrazovat čas, kalendář apod. Naopak hodinky zase mohou sloužit i ke sportu. Některé jsou k tomu přímo určené, jiné zase sázejí na společenský vzhled.

Outdoorové hodinky s Androidem Wear už dnes vyrábí i Casio. Stejný systém zase zkrotil švýcarský Tag Heuer v luxusních hodinkách vycházejících z jeho legendárního řady Carrera. Vybere si každý, ale my přece jen zůstaneme v tom „počítačovém a nesnobském“ světě.

Co musí umět

Základem všech hodinek jsou pohybové senzory, které měří denní a noční aktivitu (ušlé kroky, kvalita spánku). Z pohybu odhadují spálené kalorie. Nastavit si můžete denní cíle, o jejichž plnění vás budou průběžně informovat.

Kromě toho umí na displeji nebo pomocí vibrací upozornit na příchozí hovor, zprávu či jinou událost. Komunikují přes Bluetooth. Všechny by také měly být prachu- a voděodolné. Bonusovou výbavou je měřič srdečního tepu, výškoměr a GPS. Nakonec je ale stejně nejvíce ovlivní systém, tělo a použitý systém.

Xiaomi Mi Band 2 – kdo nechce moc utrácet

Druhá generace populárního náramku od Xiaomi zlepšila přesnost měření pohybu. Navíc přibyl drobný OLED displej, který umí zobrazit čas, ušlé kroky nebo srdeční tep. Ano, náramek má vespod měřič pulzu. I s ním Mi Band 2 vydrží nadstandardních 20 dní bez nabíjení. Pak se modul vyjde ze silikonového pásku a zapojí do zvláštní USB kolébky.

Xiaomi Mi Band 2
Xiaomi Mi Band 2    

Xiaomi má oficiální aplikace pro Android (ta je i česky) a iOS. Existují i různé neoficiální aplikace, které mají více funkcí nebo slouží ke spojení s jinými systému (především Windows 10 Mobile). Mi Band je navíc lehký, takže o něm prakticky nevíte.

Cena: od 1000 Kč

Pebble 2 – největší geek ze všech

Hit z Kickstarteru má nevelkou, zato však věrnou a hlasitou komunitu. Vždyť Společnost Pebble už vydala několik hodinek a letošní „základní dvojka“ je ideálním modelem, jak si značku zamilovat. Tvůrci lákají na 13 000 aplikací, těsné propojení s Androidem a iOS a nový fitness měřič. Pozor na to, že systém není v češtině (oficiálně).

Pebble 2
Pebble 2

Pebble 2 si zachovávají černobílý nedotykový displej, díky němu ale vydrží i týden bez nabíječky. Oproti jedničce jej chrání Gorilla Glass 3, přibyl rychlejší procesor, mikrofon a snímač srdečního tepu. Potěší i menší a lehčí tělo. To ale stále vypadá jako hračka pro geeky. Kdo chce serióznější vzhled, ten ať si koupí kruhové Pebble Round nebo si počká na Pebble Time 2, které dorazí začátkem roku 2017.

Cena: od 3200 Kč

Polar M400 HR – základ pro běžce

Tradiční sportovní značka vytvořila hodinky určené primárně pro běžce. Jejich největší předností je GPS přijímač, ten v tak levných hodinkách bývá zřídkakdy. Přesnost záznamu pohybu je ale pouze technická záležitost. Druhou předností je tréninkový software, které sleduje výkony v čase, ukazuje různé statistiky a motivuje k dalšímu cvičení.

Polar M400 HR
Polar M400 HR

K hodinkách je dodáván i hrudního pásu Polar H7 pro měření tepu. Přes webového správce Polar Flow je možné jednotlivá cvičení exportovat ve formátech TCX nebo GPX a importovat do jiných fitness služeb. S populární Stravou se ale spojí přímo a data synchronizuje automaticky. Hodinky také zobrazí notifikace z mobilu. S aktivním využitím GPS vydrží až 8 hodin, bez něj až 30 dní. Čeština opět bohužel chybí.

Cena: od 3200 Kč

Withings Activité Steel – chytrá klasika

Firma, kterou letos koupila Nokia, vyrábí různé propojené zdravotnické pomůcky. Do celého ekosystému zapadají i hodinky Activité Steel, které měří spánek, chůzi, během a plavání a k tomu radí s vhodným stravováním. A především jsou krásné. Jde o ručičkovou klasiku, u níž žádné „počítače“ nejsou vidět. Přesto je uvnitř akcelerometr, vibrační motorek a Bluetooth, který hodinky propojí s Androidem a iOS.

Withings Activité Steel
Withings Activité Steel

Activité Steel mají vyšší odolnost, než je u chytré elektroniky zvykem (50 ATM). Skvělá je též výdrž. Chybějící displej a úsporný denní/noční monitoring znamenají, že v hodinkách budete měnit baterku jen jednou za osm měsíců. Ani zde není aplikace počeštěná. V prodeji je i mnohem dražší verze s koženým páskem a safírovým sklem. Brzy se začne prodávat také varianta Steel HR s měřičem tepu s malým displejem.

Cena: od 4000 Kč

Všestranný sportovec, všeuměl a to nej pro jablíčkáře

Samsung Galaxy Gear Fit 2 – do fitka i divadla

Samsung vyrobil sportovní náramek, který neudělá ostudu ani ve společnosti. Celé zařízení včetně displeje má zahnutý tvar, který kopíruje zápěstí. Obrazovka je dotyková, krásně jemná a díky AMOLEDu i dokonale černá. Gear Fit 2 obsahuje 4GB úložiště, což se bude hodit pro aplikace (pro systém Tizen jich jsou stovky) i hudbu. Pokud náramek spárujete s Bluetooth sluchátky, bude se chovat jako přehrávač.

Samsung Galaxy Gear Fit 2
Samsung Galaxy Gear Fit 2   

Ten přijde vhod při běhání. Běžci určitě ocení i integrovaný přijímač GPS nebo měřič tepu. Veškerá naměřená data se sdružují v centru S Health. Gear Fit 2 se umí spojit s libovolným Androidem 4.4+, který má alespoň 1,5 GB RAM. Z mobilu pak zobrazí i notifikace. Systém je plně v češtině. Náramek vydrží až 4 dny.

Cena: od 4500 Kč

Garmin VivoActive Optic – pro všechny sportovce

Pokud spíš než univerzálnímu Samsungu dáte přednost výrobci ryze sportovních potřeb, pak můžete zkusit náramek VivoActive Optic. Garmin jej vytvořil s ohledem na běžce, cyklisty, lyžaře i plavce. Displej není tak jemný jako u Samsungu, ale zato by náramek měl vydržet až osm dní. O přesné měření pohybu se stará GPS, nadmořskou výšku počítá barometr a nechybí snímač srdečního tepu.

Garmin VivoActive Optic
Garmin VivoActive Optic

Z připojeného mobilu zobrazí notifikace, ale může fungovat také jako ovladač hudby. Páruje se s výbornou aplikací Garmin Connect, která je dostupná pro Android, iOS i Windows Phone. Aplikace i prostředí náramku jsou v češtině.

Cena: od 7000 Kč

 

Huawei Watch W1 – krasavec s Androidem

Dodnes zřejmě nejhezčí z cenově dostupných hodinek postavených na systému Android Wear. Mají jemný kruhový AMOLED displej chráněný safírovým sklem, bytelné ocelové tělo a na boku užitečnou korunku. Na spodní straně se pak nachází měřič tepu.

Huawei Watch W1
Huawei Watch W1

Na GPS bohužel v Huawei zapomněli. Android Wear si dokonale rozumí s Androidem v mobilu, v omezené míře podporuje i iPhony. K dispozici jsou tisíce aplikací pro organizaci času, sportovní využití, případně hromada různých ciferníků. Google u nás systém zatím nepodporuje, takže není dostupný v češtině. Zájemci také musí počítat se slabší výdrží. Více než dva dny nečekejte.

Cena: od 7000 Kč

Samsung Galaxy Gear S3 – když chcete to nej

Možná nejlepší chytré hodinky na trhu vyrobil Samsung. Gear S3 mají všechno, na co si vzpomenete. Kromě počeštěného Tizenu se stovkami aplikací dostanete nádherné tělo s kruhovým displejem chráněným sklem Gorilla Glass SR+ s vlastnostmi safíru. Hodinky se ovládají pomocí dotyků, bočních tlačítek a především návykové otočné lunetě.

Samsung Galaxy Gear S3
Samsung Galaxy Gear S3

Uvnitř je GPS, barometr, Wi-Fi i NFC, pomocí něhož bude možné platit v obchodech stejně jako kartou. Zatím bohužel ne u nás. Díky mikrofonu a reproduktoru lze z hodinek rovnou zavolat. Gear S3 přijdou v listopadu do obchodů v jednodušší variantě Classic a outdoorové Frontier. Samsung vyrobil i verzi s LTE modemem a eSIM, takže se hodinky úplně obejdou bez mobilu. Není však jasné, jestli se budou prodávat také u nás.

Cena: od 11 000 Kč

Apple Watch Series 2 – nejlepší volba pro iPhone

Pokud máte iPhone, žádný jiný náramek a hodinky vám toho nenabídnou více. Apple oba produkty těsně propojil, takže Watch jsou onou pomyslnou prodlouženou rukou mobilu. S novým systémem se navíc pohodlněji ovládají a umí spouštět i nativní aplikace bez asistence telefonu. Pokud máte i mac, budete se s hodinkami moci přihlašovat i bez hesla.

Apple Watch Series 2
Apple Watch Series 2

Watch Series 2 mají nejjasnější displej ze všech hodinek, takže půjdou vidět i na ostrém slunci. Tělo je konečně prachu- a voděodolné, zvýšil se výkon užitečný pro aplikace a přibylo GPS. Pro watchOS, který je i v češtině, jsou k dispozici tisíce aplikací pro kancelářské, sportovní i jiné volnočasové aktivity. Jediným výrazným negativem zůstává jednodenní výdrž.

Cena: od 11 300 Kč

9 tipů na chytré hodinky a náramky [Vánoce 2016]

Ohodnoťte tento článek!