9 tipů na nejlepší chytré hodinky a náramky [Vánoce 2017]

0
Chytré hodinky
Ilustrační foto (zdroj: Pexels / Pixabay)

S tzv. wearables se to má podobně jako s tablety. Ne všichni je opravdu potřebují. Ale ti, kdo je mají, na ně nedají dopustit. Jsou prodlouženou rukou mobilu a mají tu výhodu, že je máme stále na sobě. Různé nositelnosti mají různou míru autonomie. Některé jsou na mobilu zcela závislé, jiné mohou fungovat i bez nich.

Nejdříve si musíte rozhodnout, k čemu je chcete používat a k jakému mobilu je připojíte. Platí, že s cenou roste kvalita. V našem přehledu ale doporučíme i levnější tipy. V Číně můžete koupit i superlevné hodinky s Androidem, které umí i telefonovat, ale takové vám s čistým svědomím poradit nemůžeme.

https://www.youtube.com/watch?v=lMojtkew69Y

Hranice mezi hodinkami a náramky není ostrá. Za náramky považujeme primárně fitness měřiče, které ale často umí zobrazovat čas, kalendář apod. Hodí se hlavně pro rekreační účely. Sporttestery jsou specializované hodinky na sport, které se již také umí propojit s mobilem. Naopak univerzální chytré hodinky zase mohou sloužit i ke sportu. Některé jsou k tomu přímo určené, jiné zase sázejí na společenský vzhled a sportovní funkce mají jako bonus.

Co musí umět

Základem všech hodinek jsou pohybové senzory, které měří denní a noční aktivitu (ušlé kroky, kvalita spánku). Z pohybu odhadují spálené kalorie. Nastavit si můžete denní cíle, o jejichž plnění vás budou průběžně informovat. A průběžně také motivovat, pokud budete dlouho sedět.

Kromě toho umí na displeji nebo pomocí vibrací upozornit na příchozí hovor, zprávu či jinou událost. Komunikují přes Bluetooth. Všechny by také měly být prachu- a voděodolné. Bonusovou výbavou je měřič srdečního tepu, výškoměr a GPS. Ty nejchytřejší mají mikrofon a sluchátku, pomocí nichž můžete telefonovat jako James Bond (s mobilem v kapse). Především běžci pak ocení integrovaný hudební přehrávač.

Platformy

Tak jako u počítačů, mobilů nebo tabletů je jedním z nejdůležitější parametrů to, jaký systém hodinky či náramek nabízejí a s jakým spolupracují. U fitness náramků na softwaru příliš nezáleží, jde o jednoúčelová zařízení. Totéž platí u sporttesterů známých značek (Garmin, Polar, Suunto…), které veškerá kouzla provádějí samy a s mobilem jen synchronizují data.

Od univerzálních hodinek se ale očekává i možnost doinstalování aplikací pro různé účely nebo možnost měnit ciferníky dle nálady. Největší výhodu v tom mají Apple Watch, které se také jako jediné umí opravdu těsně propojit s iPhonem. Široký katalog aplikací nabízí i Android Wear. O poznání hůře je na tom Tizen.

U univerzálních hodinek můžete očekávat nejlepší spolupráci s mobilem. Notifikace z aplikací umí nejen přijímat, ale také na ně z prostředí hodinek odpovídat. Android Wear, Apple Watch i Samsung Tizen nabízejí klávesnici (žádné velké romány na malým displeji nenapíšete) a také hlasové rozpoznávání. U prvních dvou systémů funguje i v češtině, takže zprávy můžete diktovat.

Apple Watch Series 3

Jediné hodinky, které mají s iPhonem smysl. Apple sám sobě nadělil nejlepší možnosti, jak obě zařízení propojit. Watch Series 3 z roku 2017 mají i ve třetí generaci stejný design. Oproti dvojce, kterou ještě v obchodech najdete za podobnou cenu, jsou rychlejší, více odolné (i ponor do 50 metrů), mají úspornější i rychlejší propojení s mobilem a dostaly též barometr pro měření nadmořské výšky. Stále budete nabíjet každý den. V nabídce můžete najít i Series 1 za 7000 Kč, ale ty už jsou pomalé, bez voděodolnosti a GPS.

Cena od: 9800 Kč

Kompatibilita: iOS

Apple Watch Series 3
Apple Watch Series 3

Samsung Gear Fit 2

Korejský náramek má zaoblený a protáhlý Super AMOLED, měřič tepu, GPS, barometr a je i voděodolný. Na jedno nabití vydrží dva až tři dny, přesný tracking s GPS ale akumulátor vybije za pár hodin. O záznam aktivit se stará služba S Health, do Tizenu můžete doinstalovat i Runkeeper či Endomondo. Nechybí hudební přehrávač (uvnitř je 4GB úložiště), který umí poslat hudbu do bezdrátových sluchátek. S aktuální cenou je Gear Fit 2 výbornou volbou. V roce 2017 Samsung uvedl i verzi Pro s vyšší odolností (5 ATM) a měřením plaveckých výkonů, je však o 2000 Kč dražší.

Cena od: 3800 Kč

Kompatibilita: Android, iOS

Samsung Gear Fit 2
Samsung Gear Fit 2

Samsung Gear S3 Classic/Frontier

Všechny vychytávky z Gear Fitu 2 najdete i zde. Gear S3 ale mají tvar klasických hodinek. Nabízejí kruhový dotykový displej a výbornou otočnou lunetu, která usnadňuje ovládání. Navíc přibyl reproduktor a mikrofon, takže lze hodinkami rovnou přijmout hovor. Verze Classic má spíš manažerský design, Frontier pak outdoorový. Gear S3 podporují i klasické kožené pásky a tahy.

Cena od: 9000 Kč

Kompatibilita: Android, iOS

Samsung Gear S3
Samsung Gear S3

Huawei Watch 2 Sport

Výborně vybavené hodinky čínského výrobce mají jemný kruhový AMOLED, GPS, barometr, voděodolnost i měřič tepu. Běží na systému Android Wear 2 se všemi jeho (ne)výhodami. Jako jedny z mála hodinek mají Watch 2 od Huawei slot pro SIM kartu. Díky tomu mohou hodinky fungovat i bez mobilu, zavoláte si s nimi, ale výdrž půjde rychle do kopru. I bez GPS a LTE ale počítejte s každodenním nabíjením.

Cena od: 8000 Kč

Kompatibilita: Android, iOS

Huawei Watch 2 Sport
Huawei Watch 2 Sport

Garmin Fénix 3

Vyznat se v desítkách různých modelů a variant hodinek či náramků od Garminu není snadné. Výrobce prodává některé specializované přístroje pro určité druhy sportů. Fénix 3 jsou ale univerzální hodinky pro všechno. Mají GPS, barometr, jsou voděodolné do 100 metrů, slibují až měsíční výdrž v závislosti na používání a umí měřit běh, kolo, lyže i plavání. Data shromažďuje Garmin Connect, který se umí synchronizovat s dalšími službami. Základní verzi chybí měřič tepu, přes Bluetooth a ANT+ se ale hodinky spojí s hrudním monitorem. Případně můžete koupit dražší verzi Optics s integrovaným zápěstním (recenze Garmin Fénix 3).

Cena od: 8000 Kč

Kompatibilita: Android, iOS

Garmin Fénix 3
Garmin Fénix 3

Fitbit Ionic

Fitbit začínal s fitness náramky, ale postupně se vypracoval k hodinkám. Ionic jsou zatím ty nejlepší. Nabízí GPS, kontinuální měření tepu, hudební přehrávač, voděodolnost do 50 metrů a analýzu cvičení i tréninkové funkce pro běžce, cyklisty, plavce i bouchače v posilovně. App store je dostupný, ale kromě Stravy a AccuWeatheru zatím neobsahuje nic zajímavého. Na jedno nabití vydrží až čtyři dny, s GPS nanejvýš 10 hodin. Od příštího roku s nimi prý díky integrovanému NFC mělo jít platit.

Cena od: 9400 Kč

Kompatibilita: Android, iOS

Fitbit Ionic
Fitbit Ionic

Xiaomi Mi Band 2

Nejlevnější zařízení v přehledu. Existuje spousta levnějších i dražších alternativ, ale Mi Band 2 je nejspíš nejlépe vyváženým náramkem co do funkcí i softwarové podpory. Druhé generaci Mi Bandu přibyl maličký displej ukazující hodiny a ušlé kroky. Vespod zase přibyl snímač tepu. Náramek sleduje denní pohyb, monitoruje spánek a vibracemi dokáže upozornit na příchozí hovor nebo zprávu. Je lehký, takže o něm ani nevíte. Nebojí se vody. A nabitý vydrží měsíc.

Cena od: 750 Kč

Kompatibilita: Android, iOS

Xiaomi Mi Band 2
Xiaomi Mi Band 2

Nokia Steel HR

Nástupce hodinek Withings Steel, kterou Nokia koupila, na trh teprve přijde (v prosinci 2017). Stejně jako předchůdce jde o klasické ručičkové hodinky s jednoduchým (avšak hezkým) designem, které jen tak náhodou mají pár chytrých funkcí. Měří denní i noční aktivitu, na ciferníku ukazují stanový cíl v počtu kroků i naměřený tep. Vibracemi probudí, upozorní na hovor i textovku. Tělo je nerezové a vodotěsné. Nokia Steel HR vydrží nabité až měsíc.

Cena od: 5000 Kč

Kompatibilita: Android, iOS

Nokia Steel HR
Nokia Steel HR

Polar M400 HR

Jedny z nejlevnějších hodinek s GPS. Určeny jsou především pro běžce. Hlavní předností je tréninkový software, který sleduje výkony v čase, ukazuje různé statistiky a motivuje k dalšímu cvičení. K hodinkám je dodáván i hrudní pás Polar H7 pro měření tepu. Přes webového správce Polar Flow je možné jednotlivá cvičení exportovat ve formátech TCX nebo GPX a importovat do jiných fitness služeb. S populární Stravou se spojí přímo a data synchronizuje automaticky. Hodinky také zobrazí notifikace z mobilu. S aktivním využitím GPS vydrží až 8 hodin, bez něj až 30 dní. Verze bez hrudního pásu je o tisícovku levnější.

Cena od: 5000 Kč

Kompatibilita: Android, iOS

Polar M400
Polar M400
Ohodnoťte tento článek!