9500 GT si snižuje spotřebu

0

Redaktor serveru Expreview zjistil při testování nové karty GeForce 9500 GT zajímavou funkci pro snižování spotřeby energie při nečinnosti. Podobná technologie ATI Powerplay už byla použita u nejnovějších desktopových karet ATI HD 3800.

ATI Powerplay dokáže rozpoznat, kdy není třeba tolik výkonu a automaticky tak sníží frekvenci jádra, čímž dojde ke snížení spotřeby i zahřívání (tím i nižším otáčkám ventilátoru a tichu). Na mobilních verzích grafických karet se s tím setkáváme už delší dobu u obou táborů. Nvidia tuto funkci nazývá PowerMizer. U desktopových karet se s ní setkáme poprvé. Zvláštní přitom je, že tuto funkci ještě nikde neprezentovala, oficiální název tedy ještě není znám.

V idle režimu klesá frekvence jádra až k 200 MHz. Testováno na ovladačích 174.74

Zdroj: Expreview

 

9500 GT si snižuje spotřebu

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. ATI konečně došlo, že 16TMU je málo a karta se pak všude nějak divně propadá. S 480SP také dlouho počítám a beru je jako skvělý parametr.

    800SP – no nevím, jestli si na NordicHardware dělají legraci, nebo si to skutečně myslí, ale je to naprostý nesmysl. Tak možná za dva tři roky, ale teď, krátce po vydání karet s 320SP skok na 800SP? Na 55nm čipu? Hloupost.

    Jinak se na řadu HD4000 skutečně těším, myslím si, že ATI konečně vyladila slušný koncept R600, aby byl i použitelný. Zdvojnásobený počet TMU odstraní spoustu výkonových propadů tu a tam a celkově stabilizuje a o pár procent zvýší výkon karet. A na velký hrubý výkonový nárůst tu máme o polovinu zvýšený počet hlavních výpočetních jenotek. Paměti GDDR5 zajistí, že sběrnice 256bit bude dostačující pro jakékoliv detaily, rozlišení a optimalizace (bohužel první polovina karet bude vybavena pouze GDDR3). Připočítejte si k tomu vylepšenou technologii Powerplay – fanastickou spotřebu v idle – tedy po většinu času a vyjde vám, stejně jako mně, konečně schopný konkurent pro nVidiu.

  2. Zdvojnásobením počtu TMU by tyto karty mohly být použitelné i při zapnutém AA+AF, což pro současné HD38x0 bohužel neplatí (ano, je to tak, nVidia podává v 4xAA+16xAF lepší výkony).

    Vypadá to doopravdy zajímavě – cena určitě nebude vysoká, protože AMD potřebuje vydělávat, a výkon by mohl být velice slušný. Jsem zvědav, jak si tato kartička povede v herních testech, nemoci R600 (málo TMU, poměrně nízká frekvence, málo SP) se zdají býti vyřešeny a nezbývá, než držet AMD palce :-).

  3. nieee, vysavac znova nieeee. pre boha, kedy im to napadlo? podla rebrovania sa nezda ze by to malo piect nejak moc, ale ten fan… skoro to vyzera ako nejaky pokusny chladic, navrh, alebo nieco podobne. ako final dufam nie.