Procesory Intel Core i3 v příští generaci Comet Lake už budou mít HT a osm vláken

86

Skoro se to nechce věřit, ale ještě dost nedávno byly desktopové procesory Intel Core i3 obyčejná dvoujádra s HT, dokonce bez turba. S Core i3-8100 se vyšvihly na čtyři jádra a letos Core i3-9100 a podobné dokonce dostaly turbo boost, díky tomu, že je Intel pod větším tlakem procesorů AMD. A vypadá to, že v následující generaci CPU, chystané na příští rok, to půjde ještě dál.

 

Core i3 budou čtyřjádra s HT/osmi vlákny

Příští rok by Intel měl na desktopu uvést novou platformu (socket LGA 1200) s procesory Comet Lake-S, o níž už máme určité informace. Například se ví, že nejvyšší modely budou až desetijádrové se 125W TDP, ale patrně jde stále o 14nm CPU s jádry z rodiny Skylake, nikoliv s novou architekturou. Ovšem jak to bude vypadat na levnějším konci nabídky?

V databázi benchmarku SiSoft Sandra se teď objevil procesor označený Core i3-10100, tedy následník právě levných modelů i3-8100 a i3-9100. A záznam ukazuje docela dost z parametrů, ale hlavně to, že už nejde o čtyřjádro osekané o HT (Hyper Threading) a zpracovávající jen čtyři vlákna. Tentokrát už to je plnohodnotné čtyřjádro s osmi vlákny neboli „4C8T“. Tímto by se měl výkon ve vícevláknových úlohách značně zlepšit. Částečně by se tak Core i3 mohlo dostat tam, kde byly od roku 2009 do roku 2017 modely Core i7.

Core i3 10100 Comet Lake S SiSoft Sandra
Core i3-10100 (Comet Lake-S) v databázi SiSoft Sandra

Přítomnost turba zatím není jasná

Ovšem zatím je tu otázka, zda Intel zapne i Turbo Boost, nebo o něj tato CPU zase přijdou. Sandra totiž na třech různých místech uvádí frekvenci 3,6 GHz, jako by jí měl procesor nejen jako základní takt, ale běžel na ní i po celou dobu testu. Toto trochu naznačuje, že daný procesor opravdu měl turbo vypnuté, ale je zde asi i možnost, že to bylo udělané ručním zásahem a samotný procesor ve finále turbo postrádat nebude. Šance je tu asi poměrně dobrá, protože jinak by frekvence 3,6 GHz asi byla dost nízká. Jednovláknový výkon by nebyl zlepšen proti i3-8100 z roku 2017 a proti i3-9100 by se propadl. Je otázka, zda by chybějící turbo vlastně nevymazalo přínos HT.

Kromě tohoto Sandra ukazuje, že Core i3-10100 má v jádrech stále 256 KB L2 cache dle očekávání (jádra Skylake používají 256KB L2, zatímco 10nm Sunny Cove v procesorech Ice Lake už 512KB). L3 cache je pak 6 MB. Je tedy částečně ořezaná z 2 MB na jádro na 1,5 MB na jádro. Toto dělá Intel poměrně často, dříve to odlišovalo Core i5 od Core i7, nyní má například i7-9700K (12 MB) také ořezanou L3 proti i9-9900K (16 MB). Ovšem zde je asi možnost, že zatímco Core i3-10100 ji bude mít osekanou, u vyššího modelu i3-10300 (například) by mohla mít L3 vyšší kapacitu.

Tentokrát všechny modely s HT?

Samozřejmě nemůžeme vědět úplně jistě, zda tu nejde o nějaké falzum. Ale pokud jde o reálný únik, pak by zřejmě nabídka desktopových Core 10. generace (Comet Lake-S) vypadala tak, že Core i3 bude čtyřjádro s HT, Core i5 by mohlo být šestijádro s HT, Core i7 osmijádro s HT a Core i9 by pak dostalo nový desejijádrový křemík v plné palbě a samozřejmě 20 vlákny. HT by tedy tentokrát mohlo být aktivní všude, i když to samozřejmě teprv uvidíme. Také těžko říct, zda se třeba posunou i Celerony a Pentia (že by na 2C4T a 4C/4T?).

Výbava a parametry procesorů Intel Comet Lake a platformy LGA 1200 (Zdroj: XFastest)

Uvedení bude asi až v H1 2020

Tento únik by zřejmě měl ukazovat finální model Core i3-10100 s definitivními specifikacemi, nikoliv nějaký vzorek. Ač se to zdá trošku brzo, když procesory Comet Lake-S a socket LGA 1200 mají přijít až v první polovině roku 2020 (mohlo by to dokonce opět být až na jaře například v dubnu), vysvětlení by se nabízelo. Intel by patrně opět mohl procesory Comet Lake-S vyrábět jako úplně nový křemík jenom u vyšších modelů. Teoreticky by dokonce nový čip mohlo být jenom desetijádro a osmi, šestijádra by byla pokrytá čipy, které už Intel má z generace Coffee Lake Refresh. A u čtyřjádra by dokonce teoreticky mohlo jít třeba ještě o Kaby Lake – nebo o nějaký jejich respin opravující bezpečnostní chyby. A tím pádem by tyto levnější modely mohly být připraveny poměrně dlouho dopředu, přestože uniklé roadmapy ukazují, že Comet Lake-S by se mělo do výroby prý dostat až na přelomu roku – to ale možná mluví právě jenom o onom desetijádru.

Roadmapa pro procesory Intel Comet Lake, červenec 2019 (Zdroj: XFastest)

Galerie: Uniklé informace k platformě Intel LGA 1200 a procesorům Comet Lake/Rocket Lake

Procesory Intel Core i3 v příští generaci Comet Lake už budou mít HT a osm vláken
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.5%) 8 hlasů

86 KOMENTÁŘE

 1. No vida jak to jde 🙂 Z předraženého mnohaletého HiEndu je najednou základ 🙂 A vše co k tomu bylo zapotřebí je jen konkurence. Paráda 🙂 Doufám že i AMD to dá jako základ. No a budou se dát skládat levné a i celkem výkonné nejen herní počítače. Za mě palec nahoru 🙂

  PS: tohodle by se skalní odpůrci AMD nikdy nedočkali… Dodnes by to byl Intel Hiend… No možná, ale jen opravdu možná by přišel Intel sám od sebe s 6/12… za patřičnou sumičku.

  • No, ale tak nejak neskoro. Už som po rokoch u Intelu prešiel k AMD s R5 2600 a to dokonca v mITX formáte, ktorý by bol u AMD pred pár rokmi ešte nemysliteľný.

   Nvidia ma tiež začína pekne srat s tými cenami a výkonom a preto som radšej siahol po RX570 aj za cenu vyššej teploty v skrinke.

   Netreba čakať na Intel a dávať mu tak zase šancu byt sprostým. Načo aj, keď je tu rovnaká ponuka už dávno.

   • Śanca pre Intel ? To o čom točíš, však Intel vyrába na plné obrátky i tak nestíha pokryť dopyt. S príchodom 10.gen desktop CPU to bude tak zaujímavá ponuka výkon/cena, len taký rachot.
    A platforma HEDT – AMD ešte obyčajný desktopový 3950X ani nevydalo a už je zostrelený novým Cascade Lake cena/výkon.

   • @unreall
    ..je fakt s podivem, ze Intel zareagoval az tak pozde, a to jeste zatim jen na papire. Kdo vi, kdy tahle uz marketingove nezkriplena CPU budouu pristi rok v obchodech. Utece jim nejspis dalsi vanocni sezona a AMD v domacnostech opet posili, mozna i vic, nez v dobach pred bulldozerem.
    Jinak AMD ti nejspis dekuje, protoze bez tvoji pomoci by se tezko vracelo zpatky do hry 😉 😉

    • z Intelu si nejspíš akcionáři udělali dojnou krávu… Konkurence sotva dýchala tak se soustředili jen na vydělávání. Ikdyž to po Ivy Bridge bylo čím dál trapnější, ale peníze tekly proudem dál tak neřešili.

  • jj třeba by letos slavnostně vydal šestijádro s HT za nějakých 700-800 USD. Ještě že se konkurence trochu vzmohla a začla přitápět pod kotel. Teď ještě VIA aby přišla včas s novou generací. Tři výrobci už by byla pěkná soutěž. Vypadá to že i čínani začli s grafikama, otázka je zda je budou chtít prodávat i mimo domovinu. Pak by k tradičním AMD/ATi s NV přibyl nejen jeden – Intel ale ještě další. To už by šlo a bylo by z čeho vybírat.

   • Jsme rád a fandím Intelu, že se pokouší o samostatné grafiky. 3 hráči na GPU poli jsopu lepší jak 2. No VIA jako taky bych jim to přál a to nejen kvůli Tralalákovi, ale platí to samé co u GPU.

 2. Je někde k dispozici CPUID čipu? Totiž je sice hezké, že Intel zvyšuje počty jader v low-endu (obzvlášť, když u modelů s podporou ECC je to jen i3 nebo dražší Xeon, navíc Xeon jen s vysokým TDP), ale pokud stále neuvedou novou verzi čipu, která bude mít v hardware opravený Meltdown, není co řešit. Výkon diskových a síťových operací s Meltdown jde úplně do kytek. Doposud i velká část Xeonů je jen recyklací Kaby Lake.

     • Ono jde o to, jestli všechny ty Comet Lake budou mít nový křemík (jako to Cascade Lake), nebo jenom některé.

      Třeba v generaci 9000 je nový křemík jenom v některých CPU a zrovna všechna čtyřjádra (dvoujádra taky) jsou asi ještě založená buď na čipu Kaby Lake nebo třeba Skylake, podle toho, že ten steping nemá opravený Meltdown (je to asi to stejné, na čem byly založené nižší modely Coffee Lake, které už tehdy asi byly přeznačené, zatímco nové byly jenom šestijádra). A šestijádra jsou asi většinou zase převzatá z původní generace 8000/Coffee Lake, takže zase bez opravy.

      https://www.cnews.cz/intel-diry-meltdown-foreshadow-ktere-procesory-9-generace-maji-bezpecnostni-opravy

      Takže bude záležet na tom, jestli Intel udělá nějaký respin nebo to bude nový křemík kvůli tomu, že je to nový socket, nebo budou šetřit a nové bude jenom 10jádro (a 8jádro převzaté z Coffee Lake Refresh, takže už s opravami).

      • on to zase tak úplně stejný křemík není … těch 14+++ neznamená, že je die lépe vyleštěné …

      • No ale ono to 14+++ právě vždycky může být jenom u toho nového křemíku který dělal tu špičku nabídky (u Coffee šestijádro, u refreshe osmjádro). Když u těch nižších modelů byl stejný stepping jako o generaci předtím, tak to IMHO prostě mohlo být přeznačené. Ty nižší modely měly typicky i nižší takty, takže to ničemu nevadilo, dokud nepřišla ta potřeba opravit Meltdown…

       Ono je teda možné, že můžou stejný starý stepping překlopit beze změn na novější verzi procesu s dalším pluskem/vyššími dosažitelnými frekvencemi, pokud je to kompatibilní, ale to netuším.

      • Vladar, to chce i ty clanky cist a nedivat se jen na tabulky a nesmyslne trollit o AMD 😉 Clanek celkem jasne pise, ze udaj o vyrobnim procesu je dobre brat s rezervou, stejne jako dalsi veci v te tabulce..
       „Außerdem spricht Intel nur noch ungern von den Lithografiestufen in der 14-nm-Fertigung. Diese als „14+++“ zu bewerben, steht im direkten Gegensatz zu den zuletzt getätigten Veröffentlichungen, in der die Thematik am liebsten gar nicht angesprochen werden sollte und nur auf explizite Anfrage ein Ergebnis kam.“

      • @tombomino, musíš byť dôslednejší pri čítaní príspevkov, napísal som “ by mali disponovať “ nie “ budú disponovať „.
       Až ofiko predstavenie vylúči/potvrdí fake.

      • Logika ti asi nic nerika co?
       Pokud se odkazuji na zdrojovy clanek, ktery uz sam popira informaci, kterou v nem komentuje, tak se nemuzu na nej odkazovat „meli by“, protoze presne tohle „meli by“ ten clanek rozporuje.
       Chce to Vladko trosku taky obcas myslet a ty komentare si k tomu clanku precist..

      • tombomino, ty sa chlape o co snažíš ? Ak máš dôkaz, že je to 100% fake, tak ho nalinkuj, inak sú to len tvoje fantasmagorie ako AMD virtual machine…

      • Takze logika nula, placani 100%. Aspon jsi v souladu sam se sebou Vladarko.

      • @tombomino, to chceš zase zahnojit diskusiu vzájomným osočovaním ? Končím, maj sa ako chceš, čau !

      • „Vladar, to chce i ty clanky cist a nedivat se jen na tabulky a nesmyslne trollit o AMD“.
       😉

      • @Mvladar, podívej se do toho článku co sem odkazoval.

       Kromě toho, že nesedí styl prezentace (je okopčený z launchové prezentace 9. generace, ale u takhle raného leaku z interních prezentací by byl jiný styl), tak nesedí TDP, nesedí název socketu a jsou tam i další zvláštnosti. Ten únik Hardware Battle co byl chvíli na to je skoro určitě legitimní a tuhle tabulku v podstatě úplně vylučuje.

      • Když je to jednou fake, tak je všechen obsah vymyšlený… čili v tom není žádná nová informace, o které by se dalo bavit, ten tvůrce měl k dispozici jenom už předtím známé věci (10 jader) a svoje spekulace.
       Z toho je nesmysl zkoušet něco vytěžit.

      • tys napsal „Výkon diskových a síťových operací s Meltdown jde úplně do kytek. Doposud i velká část Xeonů je jen recyklací Kaby Lake.“ … o jaké činnosti konkrétně píšeš, když ti jde výkon „do kytek“?

      • Cokoli, co hrabe na disk nebo do networku. Problém s Meltdown je přepínání z aplikační úrovně do úrovně kernelu. Když se postižený procesor použije pro jednu aplikaci, rozdíl ve výkonu je velmi malý, když se ale použije pro multitasking (např. hraní hry, kdy na pozadí běží defrag, vícevláknové stahování ze sítě, šifrování disku, checksumy souborů nebo něco podobného), jde výkon dolů tak rapidně, že to vnímám i jako uživatel. Když budu chtít procesor pro domácí server, kde diskové a síťové úlohy převažují, jsou dnešní modely s chybami oproti těm bez chyb zásadně pomalejší.

       Bohužel všechny i3 jsou postižené a založené ještě na Kaby Lake, ze Xeonů mají plně opravený křemík jen dva nejdražší 8-jádrové modely a specialitka E-2278GEL, kterou reálně nejde koupit – všechno pod tím má nějakou formu postižení, přinejlepším na úrovni 6-jádrového Coffee Lake, někdy i na úrovni Kaby Lake. V této situaci moc nevidím důvod, proč pro home server volit Intel.

       Mimochodem, HT má také bezpečnostní chyby, takže výhoda proti non-HT je veskrze žádná.

      • a teď … co ti brání jít do Ryzenu, nebo čehokoliv od AMD místo toho naříkání a nadávání na Intel? Ještě mi napiš něco o tom“defrag“ …to mě zajímá … a pak tady popiš, který procesor od konkurence všechny tyto úlohy zvládá naprosto bravurně bez podstatné ztráty výkonu … to jen pro informaci, aby dementní fandové Intelu věděli, do čeho jdou …

      • Koupit AMD brání tři věci:
       1) AMD nenabízí veřejně procesory s 35W TDP as oficiální podporou ECC RAM. Dají se sehnat jen na Alíkovi.
       2) Desky s AMD mívají problémy se spolehlivostí RAIDu.
       3) Znám jedinou desku pro Ryzen, která je pro účely home serveru použitelná – tj. má oficiální podporu ECC RAM a má IPMI.

       Momentálně tedy není na trhu jediný produkt vyjma nesehnatelného drahého E-2278GEL, který by vyhověl.

 3. Sakra koupil jsem si i7, pak mi toho udelali vykonem i5 a pristi rok budu mit vykon jak i3. To zamrzi. 🙂

  Dobra vec pro lidi je ta, ze i tuhle „i3-6700“ 🙂 mi furt nedokaze vytizit moje GTX1080, takze si pristi rok koupim RTX3070 a furt nebudu muset upgradovat cely PC, parada. Lidi proste usetri anebo ty penize, co jim zbydou budou moct narvat do drazsi grafiky, snad to Huang neprezene a neda RTX3070 za vic jak dvacku, to uz by mi usetrene penize ze zamysleneho upgradu PC nepokrylo.

  • no … nevím jak tobě, mě 6700k šlape čtvrtým rokem pořád stejně i se všemi záplatami 😀 Já bych to tak neprožíval … ta karta je taky nějaká „vydejchaná“ … podle bottleneck i7 na ni ztrácí cca 12%

   • Ale ano, slape to stejne, jen novejsi i5 ma stejny vykon a ted bude nove i3 se stejnym vykonem. „Proto mel jsem i7, mam i5, budu mit i3.“ 🙂
    Softwarove zaplaty integrovane ve Windows sami o sobe vykon nesnizili, minimalne cast by jich nemela byt funkcni, dokud se neupdatuje procesor respektive mikrokod a ja nejsem blbej, abych si nechaval dobrovolne snizovat vykon updatem mikrokodu, takze jsem od te doby BIOS neaktualizoval. (Mam navic dva PC – Skylake (update BIOSu je k dispozici, ale ja na nej prdim) a Haswell (zadny update BIOSu teda mikrokodu nikdy nevysel), tudiz stejne bych to mel minimalne na jednom PC furt zranitelne, takze nezajem.

    • Mikrokód se do Windows nahrává pomocí kernel driveru:
     https://support.microsoft.com/en-in/help/4093836/summary-of-intel-microcode-updates

     Tady je nejnovější mikrokód pro Windows 10 v1903:
     https://support.microsoft.com/en-in/help/4497165/kb4497165-intel-microcode-updates

     Vždycky jsou to volitelné aktualizace, v rámci pololetních upgradů je ale počítače dostávají jako součást nové verze OS. Jediná cesta, jak zamezit ztrátě výkonu, je vypnout opravy přes registry.

     • Ted jsem cetl prispevek nahore:
      „když se ale použije pro multitasking (např. hraní hry, kdy na pozadí běží defrag, vícevláknové stahování ze sítě, šifrování disku, checksumy souborů“

      Vis ze jo, prijde mi pomale oproti drivejsku, kdyz chci rozbalit vic ZIPu zaroven. Naucil jsem se misto toho si je nahazet do ulohy za sebou jeden za druhych, coz je ve vysledku rychlejsi. Tak asi ty opravy vazne mam a takhle se ty chyby projevuji, nicmene naucil jsem se s tim zit, ani jsem nevedel, ze je to Melta. 🙂

      • Jo, rozbalování souborů ze ZIPu je dalším příkladem. Na pracovním Skylake i přes nastavení priority na idle je počítač při rozbalování velkého množství malých souborů tak neresponzivní, že je téměř nepoužitelný. To se dřív nedělo.

      • Skontroluj si odparkovanie jadier, to, čo píšeš mi nerobil 7700K ani 8700K a nerobí to ani 7960X.
       Najlepšie bude, ak niekde zavesíš sreen činnosť procesora pri dekompresii HWInfo/CoreTemp a podobne.

      • Vyraz „odparkovani jader“ slysim prvne, co to prosim te je? Jinak vsechno mam OK, pocitam, ze to bude tema opravama na Meltu, ono to proste vykonove nasledky mit musi, na tom neni nic zvlastniho. Nicmene fakt je, ze u domacich cinnosti to temer nevadi, na hry a multimedia to vykon nebere.

      • kdo chce psa být, klacek si vymyslí … to jsem teď vymyslel a platí to na 100% … 😀

      • @Redmarx – metoda odparkovania procesorových jadier sa používa pri mnohojadrových procesoroch ako vyšší stupeň manažovania CPU. V prípade 7-zip je to jednoduché určenie počtu aktívnych jadier, výber sa robí v nastavení programu. Dôležité je aj odsledovanie vyťaženosti aktívnych vlákien pri dekompresii, dát. tok a v prípade spustenia na pozadí i možný zásah šetriacich režimov.

  • Windows 10 v1903 mají optimalizace Retpoline (pro procesory starší než Skylake) a Import Optimization, které zmenšují dopad bezpečnostních oprav. Jenže jsou zapnuté jen v případě, že uživatel nemá zapnutou bezpečnostní funkci Core Isolation – Memory Integrity.

   Jediné procesory od Intelu, které jsou opravené na všechny zatím známé bezpečnostní chyby (vyjma HT), jsou Coffee Lake revize R0. Tj. povětšinou jenom osmijádra a ještě musí být vyrobena až od letošního jara.

   • a článek je o procesorech, které přijdou za pl roku … které ještě výrovní linku ani nevideli … vycucávat si z palce, co bude, nebude a na základě toho vyvolávat negativní nálady … nevím k čemu to je …

    • Říkám jen to, že jediné nové procesory Intelu od dob Kaby Lake jsou osmijádra a chybami postižená šestijádra. Všechno ostatní jsou preznačené historické kusy s bezpečnostními chybami a silně degradovaným výkonem v I/O.

      • Hele Gogo, pokud nekomu zalezi na IO operacich s diskem, tak to problem byt muze. Zvlast treba u takove HEDT platformy, kde uz ty naroky nekterych uzivatelu nebo aplikaci jsou jinde. Mne osobne je to treba celkem jedno, a u mne na notebooku s Kaby zadne dramata nepozoruji s tim jak jej pouzivam, ale verim, ze nekdo jiny, ktery mu na tom treba jede nejaka DB, atd, to muze mit jinak.

      • jasně, hlavně na tom „hedt“ nonstop hrát hry … mě to připadá jako jeden velký blábol … tohle je jako kdyby si majitel „s“kového Mercedesu stěžoval, že mu to pomalu bagruje …

      • Ty nejsi, podobne jako ja, cilova skupina takovych „problemu“ a o hrach se nikdo nebavil

      • ano, máš pravdu, nejsme, a ne, nemáš pravdu, přečti si, co pan napsal ((např. hraní hry, kdy na pozadí běží defrag, vícevláknové stahování ze sítě, šifrování disku, checksumy souborů nebo něco podobného), jde výkon dolů tak rapidně, že to vnímám i jako uživatel.))… jinak bych na to vůbec neregoval, protože ano, je smutné, že když si chceš postavit domácí server a nechceš do toho vrazit 100k, v podstatě nemáš na vybranou …

      • @gogo
       Podle toho co tam citujes, tak hold existuji lidi, kteri maji jiny scenar pouziti a vadi jim to i tak… Asi to tak je, nevim, co na to rict jinak. Jak jsem psal, ja nejsem cilovka a ty podle mne taky ne..

 4. Poslední bitva vzplála,
  dejme se na pochod.
  Internacionála
  je zítřka lidský rod.

  Doslova drastické zvesti pre AMD, Intel pravdepodobne chystá frontálny útok na červenú hviezdu. Podrobnosti naríklad na wccftech, adoredtv.

  • Jako nic proti Intelu, ja mu dam urcite prednost, pokud to bude realne, nicmene dneska je to tak, ze RyZen 3 ~ Core i3, RyZen 5 ~ Core i5, RyZen 7 ~ Core i7, RyZen 9 ~ Core i9. Na pristi rok AMD chysta Zen 3. Intel bude mit taky konecne novou platformu, takze:
   Core i3 4/8 – Ryzen 3 prida taky na 4/8
   Core i5 6/12 – Ryzen 5 ma 6/12
   Core i7 8/16 – Ryzen 7 ma 8/16
   Core i9 10/20 – Ryzen 9 je na tom lepe 12/24

   Je tu ale jeste jedna neznama – CENA. Pokud ty RyZeny budou furt o dost levnejsi, tak asi i ja tomu podlehnu, pro me je dulezitejsi grafika a obavam se, ze RTX 3070 bude stat majlant.

   • @Aznoh
    tak, ze Intel nevyda v podstate nic ‚zajimaveho‘ pro desktop ve smyslu nove architektury zalozene na novych jadrech a bude to nejak sudlat na 14nm az do 7nm, se proslycha uz dyl. Tohle je jen dalsi info, ktere to tak nejak ‚potvrzuje‘.

    • Porad stejna ohrana pisnicka o 14nm. Jenze 14nm neni vubec zadnej problem, Intel ma svy tovarny, kremik je levnej, zalezi jen na Intelu, jak si nastavi cenu. V tomto kontextu je jedinej za to zasadni problem. Intel v ocekavani 10nm zacal zavirat linky na 14nm a ono to nevyslo a 10nm neni a nebude. Jenze linky uz Intel zpatky nenahodi, proste jsou pryc a ted nestiha vyrabet, nedokaze uspokojit poptavku, pritom nema jak vydelat vic a pod tihou konkurence musi snizovat ceny.
     Jiste, situace je naprd a v podstate Intel chte nechte prenechava AMDecku retail trh, jenze nejvetsi odbery mel a ma stejne s OEM zakazniku a tam se situace vyrazne nemeni.
     Intel proda vsechno co vyrobi a zbytek proste musi nechat AMDecku nikoliv proto, ze by bylo AMD tak skvely, ale proto ze si Intel nevydanym 10nm produktem a zavrenim casti 14nm vyroby sam zpackal situaci a ted plati, dobre jim tak.

     • Nebudu komnetovat to o tech 14nm, protoze to je samo o sobe problem a nemam zajem se do takove diskuse s tebou postet.
      Nicmene jedno slovo.. efektivita, neboli vykon/watt je neco, co je jeden z parametru a Intel tady hraje uz dneska druhe housle, protoze pokud chce vykon,j de mu efektivita min v desktopu, HEDT a serverech do kopru. Az vyda AMD mobilni 7nm, da se predpokladat, ze bude mit problem i tady. To ze tedbe to nezajima je jedna vec, ale je spousta dalsich a firem, ktere takove veci samzorejme zajimaji a ma to svoji vahu.

  • Zajímavé, že když je tu konečně konkurence, která Intel donutila snížit ceny, tak popis intelího frontálního útoku podbarvíš písní, která reprezentuje nejvyšší stupeň monopolního kapitalismu, komunismus 😉

  • A nebo zase prostě adoredtv vymejšslí senzace kvůli views na youtube.
   Dokud Intel nemá problémy prodat všechno za současné ceny a netíhá vyrábět, tak mu tak nebude vadit, že dostává čočku v retailu a nebude dělat brutální slevy. Kdyby chtěl obětovat ty tři miliardy čistého zisku, tak co za to dostane?

   Kdyby si marži snížil hodně brutálně, tak mu to nevykompenzuje, ani kdyby tím získal velkou část tržního podílu AMD, protože zisk = množství * marže na jednom kusu.
   Takže spíš čekejte něco uměřenějšího.

   • Iste, tie čísla sú uletené, na druhej strane všetko nasvedčuje tomu, že Intel to ide rozbalit s plnou parádou. Ceny nových HEDT procesorov sú začiatok, kto by to len veril. Desktopové Comet Lake môžu kopírovat ceny Ryzenov a je to vybavené.
    Ako sa hovorí – bez vetríka sa ani lístoček nepohne….

   • ono to bude asi složitější, ohlasy z trhů, setrvačnost funguje i opačným směrem, pokud se AMD rozjede v serverech, ani bůh je nezastaví … Intelu trvalo 12 let, než se dostal z 50 na 80 a asi by to nechtěl zažívat znovu, takže žádná obět není dost velká, aby zvrátil ten trend …nějaké 3 miliardy nárazově přežije i Intel i akcionáři … pokud to pomůže … marže půjdou dolů, dokud nenaběhne 7nm proces, s tím se Intel musí smířit …

   • Pokud ta suma neni vycucana z prstu, tak stejne nikdo nevi, co to za prachy je. Mohli to byt penize, ktere mel Intel treba vyclenene na „promo“ v ramci „marketingu“ dopredu a jsou to ruzne druhy ulib a slev treba pro OEM partnery. Nekomu se nahodou tohle cislo podarilo nekde vystourat a je halloo. Bavit se o takovych sumach, aniz nekdo vi nejake vetsi detaily je IMHO celkem zbytecne, vyjma snad toho, ze je to hooooodne penez 😉