Aakash 2: levný tablet pro indické děti za 400 Kč

0

Indická vláda si objednala několik set milionů tabletů od kanadské společnosti Datawind. Jeden stojí při množstevní slevě jen 40 dolarů, ale v Indii se budou prodávat ještě levněji. Vláda bude jejich prodej dotovat a cena tak klesne ke 20 dolarům, zhruba 400 Kč.

Rozšíření má přispět ke zkvalitnění výuky ve školách. Celé to připomíná projekt OLPC, což měl být levný notebook za 100 dolarů. Pro zajímavost, CEO kanadské společnosti společnosti Datawind je Ind, který chce pomoci rozšíření internetu ve své zemi.

Aakash 2 má 7″ kapacitní displej rozlišení 800 × 480 px a běží na něm Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Dotovaný tablet neobsahuje 3G modul, pouze Wi-Fi, ovšem v prodeji se objeví i komerční verze pod názvem Ubislate 7ci, se kterou půjde i telefonovat.

Kapacita akumulátoru činí 2100 mAh, procesor je gigahertzový Cortex A8 spolu s 512 MB operační paměti. Pro data je k dispozici 4GB úložiště. Podle prvních ohlasů působí Aakash 2 v rukou méně levně, než nejbližší konkurence Novo 7.

 

Přes plynulou odezvu systému působí nejhůře displej se špatnými pozorovacími úhly – zatímco základní deska je čínksé výroby, tak displej si indové vyrábí v Kanadě.

zdroj: Engadget

Ohodnoťte tento článek!