AC Accelero Xtreme – brutální chladič grafik

0

Stejný chladič existuje i ve verzi pro GeForce 8800 GTS/GTX/Ultra a nově i pro GeForce 9800 GTX.

Extrémní Accelero od klíčových parametrů až po detaily

Arctic Cooling jsou takoví švýcarští Číňané, nebo možná čínští Švýcaři. Těžko říct, jak to s tím Swiss design a Made in China doopravdy je, v každém případě jsem se dosud setkal jen se zaměstnanci této firmy, jejichž domovinou byl zřejmě Hongkong. Pro uživatele je ale důležitější, že všechny stěžejní produkty Arctic Coolingu jsou velice zajímavé svým poměrem cena/výkon+tichý chod. A co je ještě zajímavější, v ČR jsou produkty s logem AC nezřídka ještě levnější než USA či zbytku Evropy.

Máme tu tichý Alpine za 200 Kč pro nenáročné procesory, na nižší otáčky též velmi tichý Freezer Pro pro ty trochu náročnější (400 Kč) a výkonný pasivní chladič Accelero S1, který si i s pomaloběžným 12cm větrákem poradí s GeForce 8800 GT/GTS (430 Kč, resp. 600 Kč vč. Turbo module). Takovou černou ovcí je jen nedotažená a ani nikterak levná skříň Silentium.

Na poli rovnou aktivních chladičů grafických karet však po delší době, kdy byl trh plný Silencerů a později Acceler X1 či X2, se však Arctic Cooling ničím až do přelomu roku neukázal. Teprve v té době a hlavně pak na letošním CeBITu Arctic představil Accelero Xtreme pro GeForce 8800 GTS/GTX/Ultra (G80) a Radeon HD 2900 XT/Pro (R600). Nedávno přibyl i model pro GeForce 9800 GTX. Každé Accelero Xtreme je tedy úzce specializované na jeden až tři modely grafické karty. Samotný výrobce vidí jeho klíčové vlastnosti takto:

 • 3× 80mm větráky s PWM regulací
 • pět heatpipe vedoucích přes celkem 107 lamel pasivu
 • optimalizován pro proudění vzduchu
 • patentované uchycení chladičů eliminuje zvuk hučení
 • tiché rotory větráčků
 • chlazení paměťových modulů i napěťového regulátoru
 • předaplikovaná teplovodivá pasta MX-2
 • kompatibilní s CrossFire
 • šestiletá záruka

To bylo trošku proložené marketingem, teď raději technické specifikace, jež vám prozradí možná to nejdůležitější: nebude extrémní Accelero kolidovat se skříní či základní deskou?

 • rozměry pasivu: 256 × 88 × 21 mm
 • větráky: 252 × 100 × 32 mm
 • hmotnost: 440 g
 • rychlost větráků: 900–2000 rpm (PWM)
 • průtok vzduchu: 63 cfm
 • ložiska: kuličková-fluidní
 • MTTF při 40 ˚C: 400 000 h
 • tepelný odpor: 0,14 ˚C/W
 • příslušenství: pasiv na VRM, teplovodivé polštářky a hliníkový rozvaděč na paměti, záslepka slotu
 • cena: 800 Kč

Arctic Cooling nic neskrývá: Accelero Xtreme na vás svou mohutností zapůsobí už z plastové krabice. Krabice takřka kopíruje křivky chladiče, pasta je již předaplikována a tak už do ní bylo třeba nacpat jen hliníkový rozvaděč tepla, šroubky a teplovodivé polštářky.

Všechny tři větráky mají průměr 80 mm a nízký profil. Nedá se tedy čekat obrovitý průtok vzduchu každého z nich, ale právě proto jsou na pasivu tři.

Celkem pět heatpipe trubic se stará o rychlý odvod tepla z měděné základny. Na té je již nanesena pasta MX-2. Je zvláštní, že tato předaplikovaná má zcela jinou strukturu než ta prodávaná v tubě.

 

Větráky umí regulaci přes PWM. Výška Accelera Xtreme s nimi však povyrostla na více jak pět centimetrů.

Montáž Accelera Xtreme, demontáž ref. chladiče

Jakmile sejmete původní chladič Radeonu HD 2900 XT (to, co by z toho měli snad strach, nechť zabrousí na stránce o něco níže), zbavte jádro R600 zbytků původní pasty (hodí se líh či benzín, resp. jim navlhčený jemný hadřík) a to samé proveďte s paměťovými moduly. Čím budou čistší, tím lepší bude teplovodivý kontakt.

Tento obrázek úmyslně dávám veliký. Vidíte na něm prokletí tohoto Radeonu HD 2900 XT. Cívka, která není s referenčním chladičem moc slyšet, ale s tichým chlazením jako Thermalright HR03 či Arctic Cooling Accelero Xtreme je naopak velice rušivá. V ATITool či Crysis dělá opravdu velmi nepříjemné zvuky, více zkušeností s tímto jevem najdete v tomto tématu.

Tady už vidíte lesknoucí se jádro R600, odhalený GDDR3 modul Hynix a první krok, který musíte udělat: nalepit hliníkový pasiv na řadu napěťových regulátorů.

Jeden regulátor však zůstává nepokryt, jeho chlazení Arctic řeší teplovodivým polštářkem: stejným jako pro paměťové moduly.

Teď už máte vše připraveno pro nasazení chladiče. Doporučuji ale opačný postup. Chladič si položte na podložku, větráky směrem dolů. Kartu (jádrem směrem dolů) na něj nasaďte tak, aby seděly hlavně díry pro uchycení.

Předtím ale nezapomeňte nasadit konektor větráku do správné zdířky. Pak už byste se pod pasiv nijak nedostali.

Paměťové moduly na druhé straně karty vybavte rovněž polštářky…

A nasaďte hliníkový rozvaděč tepla. Krajní šrouby nepřitahujte příliš, jinaj jej velmi snadno ohnete a nebude vám pak na jiném místě tak dobře doléhat.

Accelere Xtreme původně „pohodový“ Radeon HD 2900 XT (24 cm, napájecí konektory na boku karty) prodlouží a to ve výšce tří slotů. U testovací desky Asus jsem musel přeskupit SATA kabely a použít pro ně jiné konektory. Kdybych jich měl více jak dva, nastal by problém.

Ještě menší prohlídka nasazeného chladiče. Zcela jasně uvidíte, že heatpipe doléhají přímo na pasiv na paměťových regulátorech, stejně tak kablíky a konektor od větráků je „řezán“ lamely pasivu. Tady je vidět, že Arctic Cooling obětoval preciznost nižším výrobním nákladům (stejný pasiv jako Accelera Xtreme pro jiné karty).

 

Na této fotce vidíte, že bude hodně záležet na tom, jaké konektory máte na úrovni PCI Express slotu. Accelero je rozměrné po celé své délce a může kabely docela utlačovat.

Připomenutí: demontáž referenčního chladiče

Demontáž referenčního chladiče Radeonu 2900 XT musíte začít uvolněním několika šroubků z opačné strany karty a odejmutím černého pasivního chladiče pamětí. Nezapomeňte odšroubovat i dva šroubky na čelním panelu karty. Poté uvolněte i čtyři šrouby, jež drží křížovou sponu jistící základnu chladiče z opačné strany PCB.

Očistěte z čipu původní pastu, chcete-li být důslední, můžete si pomoci organickým rozpouštědlem.

Možnosti softwarové regulace otáček Accelera Xtreme

Otáčky větráku můžete u Radeonu HD 2900 XT regulovat docela sofistikovaně. Buď nastavíte fixní procento otáček, nebo zvolíte cílovou teplotu, na kterou má být čip uchlazen anebo zvolíte několik prahových teplot a k nim odpovídající otáčky. Můžete si vybrat buď ATITool, nebo RivaTuner.

Hladina 25 % odpovídá zhruba 550 ot./min, pro 2D implicitně nastavených 31 % pak 600 ot./min. Při nich mají větráky potíž se už roztočit.

38 % odpovídá asi 900 rpm, 50 % dává asi 1200 rpm. To už začíná být Accelero slyšet.

Fixně nastaveny maximální otáčky:

Testovací sestava a podmínky testu

Procesor AMD Athlon 64 X2 3800+ @ 2,25 GHz
  Manchester, BH-E4, TDP: 59,4 W
  TCaseMax: 61 ˚C, VID: 1,35 V
Skříň Cooler Master Centurion 5
Chladič CPU Noctua NH-U12P
Systémový větrák Akasa Amber Series 12 cm @ 800 rpm
Zdroj Corsair HX620w
Základní deska Asus A8R32-MVP Deluxe
Pevný disk Western Digital WD7500AAKS
Grafická karta ATI Radeon HD 2900 XT 512 MB GDDR3
Chladiče GPU Arctic Cooling Accelero Xtreme 2900
Thermalright HR03/R600 + Minebea 92mm
Referenční chladič ATI Radeon HD 2900 XT
Paměti 2× Corsair XMS Pro DDR450 2-3-2-5, 1T
Teplota v místnosti 22,0 ˚C

Při testování jsem měl samozřejmě skříň zavřenou a to, jaké podmínky a proudění vzduchu měly větráky na pasivu Thermalright HR03 zhruba k dispozici vidíte na obrázku pod tímto odstavcem.

Podle doporučení Arctic Coolingu jsem i druhou záslepku pod grafickou kartu opatřil dodanou prodyšnou a takto Accelero Xtreme testoval:

Teploty v idle (režim nečinnosti) byly odečteny po 10 minutách běhu počítače, stejně dlouho jsem trápil Radeona zátěžovým testem ATITool (maximální hodnoty při zatěžování tímto programem vidíte na screenshotech z RivaTuneru u každého větráku) a nejvyšší hodnoty teploty i spotřeby jsou odečteny i ze čtvrtého průletu kolem ostrova v Crysis (high detaily, 1680 × 1050 px, Radeon HD 2900 XT při nich vykresluje vcelku stabilně 24 fps).

 

Soupeři: Thermalright HR-03 + Minebea 92mm

Thermalright patří mezi výrobce se svým osobitým stylem a do něj patří i strohá krabice bez lesklého barevného potisku. Rozhodně to neznamená, že dostáváte do rukou levný výrobek, s tímto přístupem s v zeleném roce 2008 budete setkávat stále častěji:

V balení najdete pořádnou porci silikonové teplovodivé pasty, se kterou se dobře pracuje, malé pasivy, křížovou sponu, šroubky, vcelku přehledný manuál a samozřejmě samotný chladič.

Chladič má velmi husté žebrování a výrobce tedy počítá s osazením větráčku. Můžete osadit 92mm nebo menší větrák, ale není problém přichytit ani 12cm větrák. Nejlépe zapadne samozřejmě právě 92mm, pro nějž jsou horní strany lamel přímo tvarovány.

Pasivní část chladiče je spájena ze dvou kusů, teplo k lamelám vede rovnou šest heatpipe. Základna je zřejmě z galvanizované mědi, vybroušení najdete z obou stran: orientaci chladiče si tedy můžete zvolit dle prostoru ve vaší skříni a především dle umístění dalších karet a chladiče čipové sady základní desky.

Montáž samotného HR-03/R600 je neuvěřitelně snadná, až se skoro chce říct komfortní. Na GPU naneste vrstvičku pastu z přiložené tuby, zvolte si orientaci chladiče, ještě předtím nalepte samolepící pasivy podle našich fotek anebo podle návodu, pasiv s heatipe trubicemi uchyťte pomocí křížové spony, resp. šroubů, které podložíte dodávanými gumovými podložkami.

Jako větrák nám společnost TN Trade dodala zajímavý kousek od japonské společnosti Minebea. Větráky této značky dále distribuuje Scythe a zvolený model měl motorek od společnosti Matsushita, kterou máme všichni spojeni hlavně s názvem Panasonic. Minebea 92×25 middle (max: 2 100 rpm) stojí nemalých 430 Kč, ale pro tento účel bych se nebál zvolit levnější 92mm větráky.

K uchycovací sponě pro větrák se váže má jediná výtka v části montáže: v manuálu je umístění nakresleno nepřehledně a zastrčení do nepřizpůsobených dírek i následná přesnost uchycení 92mm větráku nejsou určitě chválihodné.

Na poslední sérii fotek vidíte, s jakou šířkou skříně musíte před montáží počítat (původní šířka karty, měřeno bez konektoru, byla necelých 10 cm). I na výšku si nyní vyhraďte alespoň 8 cm.

Thermalright HR-03/R600

Hmotnost pasivní části: 415 g
Rozměry (bez větráku, v × š × h): 133 × 156 × 38 mm
Cena v ČR: 950 Kč včetně DPH
Stránka na webu výrobce: Thermalright HR-03 R600

Minebea 92×25 mm Middle

model: 3610KL-04W-B29-F51
udávané otáčky za minutu (rpm): 2100
udávaná hlučnost (dBA): 29,5
udávaný průtok vzduchu (cfm): 33,6
typ ložiska: dvoukuličkové (Matsushita Silent IC)
MTBF (hodiny): 130 000
web: Minebea, Scythe
cena vč. DPH: 444 Kč

Thermalright HR03 + Minebea 92mm @ 1150 ot./min:

Thermalright HR03 + Minebea 92mm @ 1750 ot./min:

Thermalright HR03 + Scythe Kamakaze 92mm @ 3000 ot./min:

Referenční (původní) chladič ATI

Referenčními chladiči jsem chtě nechtě trochu pomohl. Nasazoval jsem jej po demontáži Thermalright HR-03/R600, a tak jsem použil kvalitní pastu Arctic Cooling MX-2. Nenašel jsem už křížový úchyt chladiče z opačné strany PCB a tak jsem použil ten od Thermalrightu, který díky gumičkám dává rovnoměrnější přítlak. Výsledky jsou tak o něco lepší než u původního chlazení, ale zase se jedná o starší verzi se dvěma heatpipe (novější modely měly heatpipe tři).

Radeon HD 2900 XT s čipem R600, jehož 700 milionů tranzistorů si řekne o většinu z maximální a dost pekelné spotřeby celé karty (215 W), není snadné v zátěži uchladit potichu. To už poznala nejen ATI/AMD a přesto, že referenční chladič s turbínou, těžkou měděnou základnou, dvěma (původní verze) až třemi (novější revize) heatpipe rozhodně není žádné ořezávatko, prostě to v zátěži potichu nejde.

Můžete si dokonce všelijak konfigurovat profily větráku v RivaTuneru nebo ATIToolu, ale ani to vám nepomůže: karta v podstatě používá dva režimy – „31 %“ otáček (2400 ot./min) ve 2D (idle), jež jsou docela tiché a „38 %“ (3200 ot./min), které jsou klidně slyšet i ve vedlejší místnosti a odpovídají hlasitějšímu hovoru.

Uvozovky kolem procent nejsou mým ledabylým trapným pokusem o vtípek, nýbrž vyjadřují fakt, že procenta určitě neodpovídají realitě, rychlost otáček a výsledný hluk těchto dvou režimů se určitě neliší o sedm procent.

Pokud si myslíte, že nastavíte 31 % fixně a budete v pohodě, jste na omylu. Alespoň v mém případě původního referenčního chladiče (dvě heatpipe) se teplota GPU v zátěži (Crysis, DirectX 10, very high) velmi rychle přiblížila 100 stupňům Celsia a pak zasáhne nějaká vyšší síla (BIOS karty?), která přebije vaše nastavení a pustí větrák zase na vysoké a zvukově velmi intenzivní otáčky (viz tento screenshot).

Accelero Xtreme: grafy z RivaTuneru

V předchozích kapitolách jste mohli vidět screenshoty ilustrující teploty při zatížení ATIToolem, to samé pro pořádek učiníme i u Accelera Xtreme 2900.

Automatické otáčky (implicitní profil Radeonu HD 2900 XT):

Fixně nastaveno 900 rpm:

 

Srovnání, grafy, verdikt

Začneme tím nejdůležitějším, teplotou samotného jádra R600. Zatěžoval jsem ATIToolem a poté i pomocí hry Crysis (výsledky níže v tabulce).

 

Neméně důležitá je i teplota napěťového regulátoru. I přes odstrašující teploty dosažené Thermalrightem HR-03 s pomaloběžným větrákem se mi všechna tři řešení povedla přetaktovat a stabilně provozovat na 800/1800 MHz (jádro/paměti efektivně). Více jsem nezkoušel, šlo jen o ověření, zda jde se všemi chladiči taktovat.

Poslední graf mluví jednoznačně pro referenční chladič. Ten jako jediný vyfukuje teplý vzduch ze skříně přímo ven a ten tak nestoupá k chladič procesoru. Na teplotě procesoru se to logicky dost pozitivně odráží.

Nezůstanu vám dlužen ani tabulku se všemi měřeními. Opět můžete ještě ve větší míře pozorovat závislost teploty a spotřeby.

Accelero Xtreme 2900 je při své ceně určitě povedený produkt. Dokáže i nejžhavější karty uchladit potichu. Trošku mě mrzí, že se Arcticu nepovedlo směrovat teplý vzduch ze skříně přímo ven a také kvalita provedení místy kolísá (nalepení pasivu VRM na heatpipe, konektor větráku vs. pasiv a měkoučký hliníkový rozvaděč na pamětech). Když už takto platíme za univerzálnost výroby, bylo by hezké, kdyby i Accelero bylo trochu univerzálnější. Tedy to pro R600 (pootočený čip) asi těžko, ale alespoň GeForce 8800 GTX a 9800 GTX by mohly mít jeden model.

+ tichý chod
+ účinnější chlazení VRM než Thermalright HR-03
+ snadná instalace
+ cena (tiché větráky obsaženy)

– jednoúčelovost
– nevyfukuje teplý vzduch přímo ven ze skříně
– rozměry
– ne úplně dokonalé provedení

Za zapůjčení chladiče Arctic Cooling Xtreme 2900 děkujeme společnosti Arctic Cooling

Za zapůjčení chladiče Thermalright HR03 a větráku Minebea děkujeme společnosti TN Trade

 

 

AC Accelero Xtreme – brutální chladič grafik

Ohodnoťte tento článek!