Acer Aspire 4935G: čtrnáctka pro domácí kino

0

 Plusy a mínusy
 + atraktivní design
 + 4 GB paměti
 + HDMi výstup se zvukem

 - vyšší hmotnost
 - šířka klasického 15″ notebooku
 - vzdálená tlačítka touchpadu

Rychlé parametry (přejít na podrobné)
Procesor Intel Core 2 Duo T6400 (2 GHz)
Paměť/Rozšiřitelná do 4 GB / 4 GB
Pevný disk/rychlost 320 GB / 5 400 ot./min
Displej rozměry/rozlišení 14″ / 1 366 x 768
Rozměry 342 x 239 x 39 mm
Hmotnost 2,4 kg
Cena 20 500 Kč

Úvod, vzhled

Čtrnáctipalcový Aspire má stejně jako většina notebooků této řady nový Gemstone design, který se vyznačuje několika odstíny šedé a černou klávesnicí. Kloub víka je k tělu připojen pomocí klasického „tubusu“, což vypadá bezesporu efektně. Displej tak „zajíždí“ po otevření dozadu, takže je umístěn níže, než v případě klasického umístění.

Vzhledem k tomu, že displej má už tak malou výšku, budete muset při práci více klopit zraky. Design notebooku rozhodně není nudný a tuctový, naopak – najdete na něm nejen několik různých barevných odstínů (například víko je shora modročerné), ale také řadu „kudrlinek“.

Zpracování notebooku je stejně jako u dalších notebooků Aspire kvalitní – nikde nic ani nevrzne, ani víko při otvírání, ani když držíte notebook v jedné ruce a mácháte s ním v ruce. Také displej je ve zkrutu pevný a nevydá ani hlásek. Dokonce ani v místě, kde je optická mechanika, se spodní strana notebooku neprohýbá a neskřípe – nebudu tvrdit, že jsem nebyl kvalitním zpracováním potěšen.

Jediné, co se mne na notebooku moc nepotěšilo, je lesklé provedení klávesnice, kvůli kterému jsou za určitého osvětlení hůře čitelné popisky kláves a také se na tlačítka lepší zpocené prsty a zůstávají na nich otisky.

Klávesnice, porty

Pro klávesy místa dost

Díky širokému tělu notebooku – je širší než patnáctka se starším poměrem stran displeje 4:3, může být klávesnice opravdu velkorysá. Zabírá téměř celou plochu těla notebooku až na multimediální proužek na pravé straně. Jde o dotykový panel, na kterém je dlouhé „táhlo“ ovládání hlasitosti a tlačítka pro ovládání přehrávání hudby nebo videa. Nechybí ani rychlé ztlumení zvuku a tlačítko pro spuštění Acer Arcade, což je obdoba Windows Multimedia Center. Ovšem nejvíce jsem ocenil tlačítko Hold, který tento dotykový panel znepřístupní. Při psaní se mi totiž často stávalo, že jsem si o něj opřel malíček, čímž se začala měnit hlasitost, spouštět programy apod.

Na klávesnici se píše dobře, jen si musíte zvyknout na lesklý povrch, po kterém kloužou prsty (a v létě se naopak budou lepit). Tlačítka jsou ale při psaní poněkud hlučná – vydávají šustivý zvuk, který je v tiché místnosti hodně slyšet. Při psaní se klávesnice trochu prohýbá, ale ničemu to naštěstí nevadí. Rozložení kláves je poměrně obvyklé, funkční tlačítka se nachází vpravo nahoře a v pravém sloupci vedle Enteru. Jak Enter, tak Backspace jsou rozměrné, čímž je psaní usnadněno. Nad klávesnicí jsou pak čtyři podlouhlá tlačítka pro zapnutí Wi-Fi, Bluetooth, internetu a e-mailu.

Touchpad je přizpůsoben širokoúhlému displeji, znamená to ovšem, že při pohybu zleva doprava musíte hýbat prstem po velké ploše a nemůžete tak nechat palec na levém tlačítku. Je to poněkud obtěžující, protože jej po každém pohybu ukazatelem myši musíte hledat. To je ztíženo tím, že levé a pravé tlačítko není odděleno, ale jedná se o jednodílný „proužek“. Kromě toho je pravé tlačítko natolik vzdáleno od levého, že není možné jen posunout palec, ale musíte pohnout celou rukou. Zkrátka šířka touchpadu je v tomto případě na škodu ergonomii, a zatímco klávesnici toho nelze moc vytknout, touchpad bych nejraději zcela vyměnil za jiný.

Připojte se skutečně kdekoliv

Zásobu konektorů má Aspire dostatek, USB je zastoupeno hned třikrát, přitom jeden konektor je kombinován s portem e-SATA pro připojení externího disku. S tímto nedávno přišla i Toshiba a jsem rád, že se to ujalo; ušetří to místo a byla by škoda, aby výrobce kvůli e-SATA musel jeden konektor USB zrušit. Dva porty jsou na levé straně, jeden na pravé a je skvělé, že porty nejsou hned vedle sebe, aby si rozměrná USB zařízení překážela. Nevadí ani to, že je mezi nimi umístěn konektor HDMI, protože vzdálenost je opravdu dostatečná. Snad jen USB tuner by mohl překážet, ale tady si holt pořídíte malou prodlužku. Jediné, co mi vadilo, je umístění pravého USB konektoru na straně blíže k uživateli, takže pokud sem „píchnete“ třeba externí disk, bude vám kabel při práci vadit.

Konektor HDMI dokáže vést i zvuk, takže pokud připojíte notebook k televizoru, už nemusíte zapojovat reproduktory do sluchátkového výstupu. Zvukové konektory má Aspire celkem tři, dva vstupy – Line-in a mikrofon, a výstup, který je kombinován se S/PIDF. Acer skutečně předpokládá, že si na notebooku budete pouštět video, a tak neponechává nic náhodě. Nechybí ani běžný VGA výstup, který se hodí například pro připojení starého monitoru nebo projektoru, či ethernet a výstup na modem pro případ, že by snad někde nebyla Wi-Fi (jsou vůbec ještě taková místa?). Slot na paměťové karty je umístěn vpředu, takže pokud používáte externí klávesnici, bude vkládání karet poněkud nepohodlné.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Filmové prokletí

Aspire má dnes moderní poměr stran displeje 16:9, Acer totiž postupně opouští poměr 16:10. Zdůvodňuje to stejně jako ostatní výrobci příchodem HD videí, na která se asi chce – podle jejich předpokladů – dívat na notebooku každý. Také rozlišení displejů odpovídá rozlišením HD ready (1 366 × 768) a fullHD (1 920 × 1 080) u plochých televizorů. Díky tomu sice širokoúhlá videa lépe využijí nabízený prostor displeje, ale na druhou stranu je trochu ubrán prostor ve vertikálním směru. Zatímco u displeje 16:10 je to 800 bodů, u 16:9 displeje o 32 bodů méně.

Na první pohled to vypadá nepatrně, u tak malých displejů se ale každý bod počítá. Je to například polovina panelu nástrojů u Office 2007, který na menším displeji musíte chovat, jinak tohoto z textu moc neuvidíte. Navíc některé 14″ notebooky nabízely rozlišení 1 440 × 900 bodů, což už je rozdíl skutečně markantní. Stejně tak „výškový“ prostor chybí při prohlížení internetu, kdy musíte častěji rolovat kolečkem myši. Je tak vhodné používat spíše Google Chrome než Mozillu Firefox, který šetří vertikální prostor.

Displej zabírá celou víka, nejsou zde žádné přebytečné okraje; snad jen nahoře, ale to místo je využito pro umístění kamery a mikrofonu. Displej je lesklý, jak je u řady Aspire obvyklé, což nabízí lepší a živější barvy při sledování filmů, ale na druhou stranu máte za jasného světla z displeje zrcátko. Při sledování filmů vám sice nebude vadit horší kontrast u světlých odstínů šedi, nicméně při čtení šedých textů na internetu už to může být problém. Pozorovací úhly jsou průměrné, proto je vhodné při sledování filmů nastavit správně náklon displeje, jinak budou tmavé barvy „mizet“. Ocenil bych možnost ještě více snížit intenzitu jasu, zejména v noci může vysoký jas překážet.

Zvuk notebooku je bezesporu lepší než u malých minibooků, ale stále mu chybí basy a nízké středy. Pokud se tedy chcete dívat na film nebo poslouchat hudbu, určitě použijte sluchátka, případně externí reprosoustavu. Pokud připojíte notebook k televizoru pomocí HDMI, můžete zvuk poslat do televizoru přes tento kabel a není nutné zapojovat nic dalšího.

Tichý disk rekordy neboří

Disk má velikost 320 GB, 5 400 otáček a jeho rychlost tomu odpovídá; sekvenční čtení dosahuje něco málo přes 40 MB/s. Disk je rozdělen na dvě téměř identické části, na jedné je operační systém, druhá slouží pro data. Osobně bych velikosti přerozdělil tak, aby systém neměl více jak 50 GB a na data by zůstalo více místa. Vista toto naštěstí umí za běhu, takže i méně zkušený uživatel si poradí. Disk se při práci docela zahříván, i při pouhém prohlížení webu se teplota po čase vyšplhala na 45 stupňů. Je ale velmi tichý, větrák procesoru jej snadno přehluší.

Mechanika je „pouze“ DVD, takže Blu-ray si na notebooku nepustíte, HD video musíte přehrávat jen z pevného disku. V ceníku Aceru je zatím jen jediný model, takže za Blu-ray si ani nemůžete připlatit.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Kočkopes

Když jsem si notebook objednával na test, všiml jsem si zmínky, že obsahuje grafiku GeForce 9300. Tak nějak automaticky jsem předpokládal, že obsahuje nový mobilní čipset nVIdia s touto grafikou. Jaké ale bylo moje překvapení, když notebook dorazil s běžným Centrino 2 čipsetem Intel PM 45 a dedikovanou grafikou GeForce 9300M GS. Tato grafika má pouze 64bitový přístup do pomalých paměti (400 MHz DDR2) a pouhých 16 stream procesorů. Docela svižné jádro (580 MHz) to proto nemůže zachránit. Grafika je dokonce výrazně méně výkonná než starší model 8400M GS, o čemž svědčí výsledky testů (například v 3D Marku 06 je skóre téměř o polovinu nižší), a není o mnoho rychlejší než integrovaná grafika Centrina 2, Intel X4500HD.

Hraní novějších her tedy moc nehrozí, můj oblíbený Unreal Tournament 3 se nedá hrát ani s nejnižšími detaily. Důvodem, proč Acer umístil no notebooku tak pomalou grafiku, která zvyšuje spotřebu a zahřívání a výkonem je někde na úrovni grafiky integrované, je pravděpodobně hardwarová podpora HD videa a také podpora zvuku v HDMI výstupu. Zkrátka tato grafika není moc na hry, ale spíše na video, s nímž si ale poradí bez problémů. Aby notebook šetřil energii, je v idle snížena frekvence grafiky na 169/100 MHz, což výrazně zpomalí aero ve Vistě, které je tak trhanější než s integrovanou grafikou.

O tom, že je notebook určen spíše na multimédia než na hry, svědčí i použitý procesor – Core2 Duo T6400 běží jen na 2 GHz a má pouze 2 MB sekundární paměti cache. Výkonnější procesory osmičkové a devítkové řady jsou výkonnější a běží na vyšší frekvenci sběrnice, takže mají i rychlejší paměťový subsystém. Samozřejmě že při běžném používání slabší teoretické parametry notebooku nebudete nijak vnímat, pracovat se dá bez problému i s daleko slabším procesorem. Notebook má 4 GB paměti, což pro Vistu bohatě stačí a ještě si budete moci bez problému pustit virtuální počítač.

Rychlovětrák

Ačkoliv je platforma Centrino 2 velmi úsporná a má nízké teplené vyzařování, větrák se v Aspiru téměř nezastaví a je navíc docela hlučný. Důvodem běhu není ani čipová sada, ani procesor, ale dedikovaná grafická karta. Výkonný větrák naštěstí dokáže její teplotu při kancelářské práci udržet pod 50 stupni, takže když máte notebook v klíně, tak se stehna příliš nezahřívají. Výdech ventilátoru je ale umístěn na zadní straně, takže levé stehno bude od horkého vzduchu za chvíli horké rovněž; proto doporučuji pro práci na gauči rifle nebo jiné „tlusté“ kalhoty.

Větrák bohužel často zapíná a vypíná – snaží se procesor a grafiku ochladit co nejdříve, aby se mohl zase vypnout. Kdyby větrák běžel neustále, ale na nižší otáčky, efekt by byl stejný a hluk větráku byste brzy přestali vnímat. Takto ale o něm víte neustále. Zapíná, vypíná, zapíná, vypíná, a tak pořád dokola. Nasávací otvor pro studený vzduch je v levém horním rohu, takže když máte notebook v klíně, blokujete jej. Rozmístění komponent uvnitř zabraňuje ochlazování pevného disku a Wi-Fi karty – to je důvod, proč se teplota disku snadno dostává přes 40 stupňů.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Ať to sviští

Notebook je vybaven standardní konektivitou k síti a internetu, kromě ethernetu má dokonce i modem – tak nějak ale nevím, kde takové věcičky využít. Snad před pěti lety by to ještě mělo smysl. Enková Wi-Fi dovoluje přenos dat rychlostí přes sto megabitů. Samozřejmostí je i bluetooth, jak Wi-Fi, tak bluetooth lze zapnout hardwarovým tlačítkem nad klávesnicí. Bluetooth používá standardní ovladač od Microsoftu, takže se nemusíte trápit s nějakým proprietárním softwarem.

Tři hodiny na živu

Notebook o hmotnosti dvou a půl kilogramu je dodáván s baterií o kapacitě 48 Wh, která udrží notebook naživu až tři hodiny při běžné práci se zapnutou Wi-Fi, surfováním po internetu a psaním textů a editací tabulek. Přehrávání videa zvládá jen o něco kratší dobu, a pokud při psaní poznámek vypnete Wi-Fi, můžete se dostat až na tři a půl hodiny.

Kdyby notebook „netrpěl“ dedikovanou grafikou, jejíž výkon je spíše mizerný, vydržel by bezesporu při práci s Wi-Fi až čtyři hodiny. Centrino 2 v takovém případě bere jen okolo 12 W; tak nízkou spotřebu má testovaný notebook pouze s vypnutou Wi-Fi ve stavu téměř nicnedělání, jinak si bere okolo 14-15 W, při přehrávání videa pak 17 W.

Adaptér je poměrně rozměrný a těžký, nicméně velikosti notebooku to plně odpovídá. Nechybí pásek na suchý zip, kterým lze svázat kabel; bohužel ne oba, ale jen jeden, pásek je totiž velmi krátký.

Zhodnocení

Filmový? S odřenýma ušima

Notebook Acer Aspire 4935G je podle výrobce určen především pro přehrávání domácího videa – tomu odpovídá nejen výbava (Dolby SurroundSound, digitální výstup), lesklý displej s vysokým kontrastem a živými barvami a poměrem straně 16:9, ale také vzhled; ten je stejný jako u větších modelů. Displej má HD ready rozlišení podobně jako levnější 66 a 80cm televizory, což bohatě stačí pro přehrávání videa ve vysokém rozlišení, ovšem pro práci bych ocenil více prostoru ve svislém směru. Například v Office 2007 je nutno vypnout panel nástrojů, při prohlížení internetu je lepší používat celoobrazovkový režim.

Jednoduše řečeno označovat notebook s malým 14″ displejem jako Home Theather, tedy domácí kino, mi přijde poněkud nadnesené. Když se chcete dívat na film, stejně musíte připojit větší monitor nebo televizor, stejně jako pořádné reproduktory; alespoň že je tu digitální výstup pro zapojení 5+1 receiveru. Pokud bych odhlédl od toho, že má jít o filmový model, pak je testovaný Aspire notebook s hezkým a neobvyklým designem, který má průměrně výkonné vnitřnosti. Vytknul bych lesklou klávesnici, po které kloužou prsty, a která je docela hlučná.

Výtku si zaslouží i použitá grafická karta, jejíž výkon je někde na úrovni integrované grafiky, ovšem více topí a zvyšuje spotřebu. Kdyby Acer použil čipset Nvidia nForce 730i s integrovanou grafikou GeForce 9300 nebo 9400, výkon by byl stejný a spotřeba nižší – a tím by se prodloužila výdrž běhu na baterii. Notebook lze naopak pochválit za kvalitní zpracování a solidní konektorovou výbavu. Cena se v internetových obchodech pohybuje okolo 22 tisíc korun, což je spíše více než méně. Za stejné peníze lze koupit lépe.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Acer Aspire 4935G

Cena 20 500 Kč 
Zapůjčil Acer ČR (www.acer.cz)
  
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.
 

Specifikace

 Procesor Intel Core2 Duo T6400 (2 GHz)
 Operační paměť (vestavěná) 4 GB (DDR2)
 Operační paměť (rozšiřitelná do) 4 GB
 Pevný disk (velikost) 320 GB
 Pevný disk (rychlost) 5 400 ot./min
 Pevný disk (typ připojení) SATA
 Optická mechanika (typ) DVD-RW DL
 Optická mechanika (rychlost) nezjištěno
 Velikost displeje (palců) 14
 Rozlišení displeje (bodů) 1 366 x 768
 Grafická karta Nvidia GeForce 9300M GS
 Grafická paměť 512 MB
 Wi-Fi b/g/n
 Bluetooth 2.0
 Mobilní komunikace není
 Operační systém Windows Vista Home Premium
 Porty (s výjimkou USB) 1× D-Sub, 1× RJ-45, 3× audio, 1× HDMI, 1× RJ11
 Počet USB portů 3 (z toho 1x USB/eSATA)
 Slot pro karty 1×SD/MMC
Další funkce a vlastnosti 1,3 Mpx kamera
Akumulátor Li-Ion, 48 Wh
 Rozměry 342 × 239 × 23/39 mm
 Hmotnost 2 480 g (včetně akumulátoru)

 

Výsledky testů

3DMark01 (body) 6 640
3DMark03 (body) 2 390
3DMark05 (body) 1 406
3DMark06 (body) 851
PCMark05 (body) 4 165
HDTune (MB/s; ms) 42,6; 18,22
CrystalDiskMark (MB/s) 51,18 (čtení); 49,82 (zápis)
SuperPI 1M (čas) 0:34
Cinebench R10 (body) neměřeno
Sandra 2009 (procesor, body) 14 578
Sandra 2009 (multimédia, body) 27 826
Sandra 2009 (paměť, GB/s) 4,36
Výdrž web* (čas) 3:04
Výdrž kancelář** (čas) 3:56
Výdrž multimédia*** (čas) 2:40

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!