Acer Aspire 5943G: brutální mašina na hry i na cesty

0

Úvod, konfigurace, baterie

Plusy a mínusy

+ Výkonný hardware

+ Přehrávání Blue-Ray

+ Vestavěný TV tuner

+ Výborný zvuk

– Nízké rozlišení displeje

– Dost se zahřívá

– Krátká výdrž na baterii

Hned na začátku musím napsat jediné: tento notebook má skutečně maximální výbavu, až na drobnosti má to nejlepší z nejlepšího. Je to ultimátní přístroj na jakoukoliv práci, kterou byste na počítači chtěli dělat – od psaní ve Wordu přes sledování a editace videí až po hraní nejnáročnějších her. Nepatří do nové řady TimelineX, ale mezi „běžné“ číselné modely, které Acer prodává již řadu let a postupně je inovuje. Pětka na začátku značí patnáctipalcový displej – podle toho se mezi Aspiry můžete velmi snadno zorientovat.

Notebook patří do kategorie DTR, tedy náhrada desktopu. Skutečně můžete svůj počítač hodit do koše – až na monitor, k němuž se ještě vrátím – protože tento stroj jej bezesporu nahradí. Jeho velikost odpovídá úhlopříčce displeje 15,6″ a jeho poměru stran 16:9 – je tedy skutečně velký a tak tak se mi vešel do batohu, který byl stavěn na patnáctky s poměrem stran 4:3 a 16:10. Už při prvním pohledu na něj poznáte, že byl vytvořen pro ty, co se na počítači rádi dívají na filmy. K tomu je Aspire velmi dobře vybaven – kromě velkého displeje nechybí ani kvalitní zvuk a mechanika Blu-ray.

 

 

Nový model nemá jen vylepšená „střeva“ oproti starším notebookům, ale přichází také se zcela novým, „hranatějším“ designem, který se podobá novým strojům z řady TimelineX. Nikde nenajdete žádné kulatiny, oblé prvky a podobně, až na jemně zaoblené hrany víka a těla. Víko i tělo jsou dokonale rovné a jediné, co trochu vystupuje, je osmičlánková baterie na spodu – ale ani o ní se nedá říct, že by nějakým výrazným způsobem narušovala plochy vzhled notebooku.

 

Na celém notebooku převládá černá a stříbrná – stříbrná je horní strana víka displeje a celý blok klávesnice vedle tlačítek. Nešetřilo se ani černou v provedení piano black, kterou najdete na touchpadu, kde je to sice efektní, ale krajně nepraktické. Černý je i masivní kloub displeje, který je řešen jakousi trubicí jdoucí přes celou šířku notebooku, v němž je – hádám – umístěn malý bassreflex zvýrazňující basy při přehrávání hudby.

Displej, klávesnice, touchpad

Přál bych si vyšší rozlišení

Celá plocha displeje i jeho okraje je překryta sklem, takže okraj displeje skvěle imituje piano black – Acer tuto technologii nazývá frameless, tedy bezrámečkovou. Displej je lesklý, má úhlopříčku 15,6 palce, poměr stran 16:9 a rozlišení dnes už standardní 1 366 × 768 bodů. Zde nás tedy nečeká žádné překvapení. Lesklá varianta je sice vhodná pro sledování filmů v zešeřeném nebo zatemněném pokoji, ale jakmile se v pokoji objeví sluneční svit, je zle. Tmavé plochy se mění v zrcátko a někdy ani maximální jas nepomůže s čitelností. Výrobce zde zkrátka předpokládal, že notebook bude schován někde v tmavém pokoji a majitel na něm bude hrát hry a sledovat filmy.

K účelu, k jakému má notebook sloužit, tedy lesklý displej nevadí, naopak, je to lepší volba. Nemohu si ale odpustit kritiku rozlišení displeje – patnáctce by mnohem více slušelo pár pixelů navíc, protože HD ready je na tak velkém displeji zkrátka málo detailních a poznáte to zejména při práci s webem a dokumenty. I grafika utáhne vyšší herní rozlišení, a tak se ptám: proč výrobce nechce uživatelům, zvlášť u tak drahého modelu, dát vyšší rozlišení? Vždyť HD ready mám i na svém miniaturním CULV modelu s úhlopříčkou 11,6″. Těch pár bodů navíc, které by výrobce přidal (ideál by byl 1 600 × 900 px) by už cenu nijak zvlášť nezvýšilo‚Ķ

 

 

Zkrátka pokud chcete na monitoru i seriózně pracovat, je rozumnou volbou pořízení externího displeje s rozlišením full HD. Získáte tak více bodů na výšku a také možnost mít vedle sebe dvě okna, například internet a textový editor, když budete psát seminární práci nebo dodělávat něco do práce. Na větší displej se také lépe dívá z větší dálky a hrají se na něm lépe hry – výkon notebooku je dostatečný, aby zvládl i moderní hry ve vysokém rozlišení. Kvůli teplu (viz dále) ale nedoporučuji při používání externího displeje zavírat víko notebooku. Otevřený notebook sice zabere více pracovní plochy na stole, ale zabráníte tím jeho případnému přehřívání.

Poznámka: Je ale pravdou, že mnozí uživatelé rozlišení displeje neřeší a jsou spokojení s tím, co mají. Podle informací Aceru není o notebooky s vyšším rozlišením displeje téměř žádný zájem (a takové modely se doprodávaly za nižší než nákupní ceny) a HD ready rozlišení většině uživatelů naprosto dostačuje. Uživatelům jde především o velikost úhlopříčky, rozlišení je minoritní parametr.

 

 

Skvělá klávesnice, lesklý touchpad

Notebook má naprosto skvělou klávesnici. Dříve jsem v tento typ, zvaný chlicklet, neměl příliš velkou důvěru, ale tento model mne přesvědčil, že je to správná cesta. Klávesnice má čtvercová tlačítka oddělená poměrně velkými mezerami. Jsou proto docela malá, tak o třetinu menší než na mém Aceru Aspire Timeline 1810TZ. Tlačítka jsou tichá, mají optimální zdvih i odpor, takže psaní je skutečně lahoda. Jen mi vadí malá kurzorová tlačítka, zvykat jsem si musel i na umístění PgUp a Pgdown, která bych ocenil po straně kurzorových kláves – je tam zbytečné místo. Klávesnice má numerický blok, díky kterému nemusíte vůbec používat externí klávesnici (jak se ale dozvíte dál, externí klávesnici přesto doporučuji, a to kvůli zahřívání notebooku). Jedinou nevýhodou klávesnice jsou popisky – dát na stříbrný podklad šedé texty není skutečně dobrý nápad, za slabšího světla nejsou skoro vůbec vidět.

Touchpad si ovšem oproti klávesnici zaslouží kritiku. Jeho povrch i povrch tlačítek je proveden v piano black, je tedy lesklý. Nejenže tak jsou vidět okamžitě jakékoliv otisky prstů, ale po povrchu se zpocený prst (což v těchto letních teplotách normální) se na něm trochu zadrhává. A několikrát se mi dokonce stalo, že se zadrhával i ukazatel myši – ať jsem prstem hýbal, jak chtěl, ukazatel neposlouchal. Šlo sice o výjimečné chování, ale pominout to nemohu. Zajímavou funkci vyvolá prostřední kulaté tlačítko: přímo na touchpadu se rozsvítí tlačítka pro ovládání hudby a videa a také dvě tlačítka pro spuštění dodávaného přehrávače Arcade Delux v režimu hudby nebo videa. Zajímavé řešení‚Ķ

Konektivita, konfigurace, výkon

Čtyř USB se hodí

Většina konektorů je kvůli mechanice Blu-ray umístěna na levé straně, naštěstí vpravo zůstal aspoň jeden USB konektor pro zapojení myši. Kromě něj jsou zde i zvukové konektory včetně digitálního a vstup pro televizní anténu. Další dva USB konektor jsou vlevo a navíc je zde jeden eSATA kombinovaný se čtvrtým USB. Nechybí ani HDMI a VGA pro připojení monitoru, FireWire pro kameru a Ethernet. Zajímavě je na notebooku řešeno ovládání zvuku – nikoliv přes FN na klávesách nahoru a dolů, ale kolečkem pod touchpadem. Vpředu je také umístěna čtečka karet a čidlo pro dálkové ovládání, které je součástí základní dodávky.

Osm logických jader

Acer do svého topmodelu nasadil čtyřjádrový procesor Intel Core i7-720QM se základní frekvencí 1,6 GHz. Na první pohled se to může zdát málo, ale turbem lze frekvenci vyhnat až na drsných 2,8 GHz. Ovšem jen v případě, že je aktivně vytíženo jenom jedno jádro; u dvou jader je to pak 2,2 GHz (zjištěno empiricky). Procesor samozřejmě podporuje i HyperThreading, má tedy celkem osm logických jader, což dokáže o nějaké to procento navýšit výkon.

 

 

Na první pohled to zkrátka vypadá skvěle – mít až 2,8 GHz na jednom jádře s architekturou Core iX není špatné. Nicméně ve většině případů pracují alespoň dvě jádra a frekvence je pak výrazně nižší. Pokud například pustíte převod videa pomocí DivX Converteru, jsou vytížena všechna jádra tak, že celkem činí vytížení procesoru pouhých 67 %. Není proto divu, že převod testovaného filmu trval více než půl hodiny, zatímco Core i5 s frekvencí 2,26 GHz (a turbem na 2,53) to zvládne za méně než polovinu času – měl totiž vytíženo obě jádra na 100 %.

Poznámka: Intel má zatím v nabídce pouze dva čtyřjádrové procesory Core i7 – testovaný s frekvencí 1,6 GHz a výkonnější 820QM s frekvencí 1,73 GHz a cache 8 MB oproti 6 MB u testovaného kousku. TDP obou procesorů je 45 W. Důvodem, proč základní frekvence není vyšší, je pravděpodobně spotřeba a tudíž nároky na baterii a chlazení. Turbo se u výkonnějšího modelu dostane až na 3,06 GHz v případě využití jednoho jádra.

Jsou lepší dvoujádra?

Syntetické testy zkrátka vypadají skvěle, ale jakmile dojde na lámání chleba, je zkrátka výše taktované dvoujádro lepší než níže taktované (i o kousek) čtyřjádro. Příkladem budiž Core i5-430M v nedávno testovaném TimelineX, který má nejen vyšší výkon v reálných aplikacích, ale také nižší TDP (35 oproti 45 W u Core i7) a také stojí o něco méně. Na jednu stranu chápu, že marketingově vypadá sedm lépe než pět a čtyři více než dva, ale někdy je méně více.

Co se ale musí čtyřjádru přiznat, je větší výkon paměťového subsystému než u dvoujader – Sandra ukazuje 16 MB/s místo 8 MB/s. Na druhou stranu toto číslo je skutečně jen „papírové“, protože vysoká propustnost by byla dobře využita jen v případě, kdy by měl notebook integrovanou grafiku. A tu čtyřjádrová platforma Core i7 na rozdíl od Core i5 a Core i7 se dvěma jádry nemá. Jste zkrátka nuceni běžet neustále na dedikovanou grafiku, což snižuje výdrž při běhu na baterii.

 

 

Jedinou slabinou oproti stolnímu počítači, který jsme na začátku článku vyhodili do koše, je pomalejší disk. Ten má jen 5 400 otáček a i když průměrná sekvenční rychlost čtení u nejmodernějších disků jde přes 60 MB/s (ještě před pár lety to bylo sci-fi), stále je tu vysoká přístupová doba (okolo 20 ms). Moderní 7 200otáčkové disky dávají v desktopech průměrné sekvenční čtení vysoko přes 90 MB/s, o přístupové době ani nemluvě. Při běžné práci to ale naštěstí nepoznáte, jen ta Windows se startují o něco déle a náročné hry rovněž.

Na filmy i na hry

Spíše než čtyřjádrový procesor oceníte v notebooku velmi výkonnou grafickou kartu – ATI Radeon HD 5850 s pamětmi GDDR3 na 800 MHz (efektivně dvojnásobek). Ta patří k tomu nejvýkonnějšímu, co dnes lze v notebooku mít. V plných detailech si v rozlišení notebooku zahrajete drtivou většinu her a u toho zbytku rozhodně nebudete muset z maxima příliš slevovat. Ani na externím displeji to nebude o nic horší, do rozlišení 1 680 × 1 050 si na plných nebo téměř plných detailech zahrajete také cokoliv, a ani full HD rozlišení vám nebude zapovězeno. Například Unreal Tournament 3 (sice je to starší hra, ale pro mne jde o etalon hratelnosti) běží ve full HD s třetinovými detaily bez problému.

Poznámka: Stolní Radeon HD 5850 má rychlejší paměti a více stream procesorů, proto je jeho reálný výkon o cca třetinu vyšší.

 

 

Výkonný hardware a silná grafika si bez problému poradí i s přehrávání filmů v jakémkoliv rozlišení včetně různých full HD formátů. Vytížení procesoru se v případě Blu-ray pohybuje pod deseti procenty, u full HD H.264 (Quicktime) pak okolo 20 %. Pro přehrávání můžete použít dodávaný program Acer Arcade Deluxe, který není bohužel uživatelsky přítulný, na rozdíl od Media Centeru. Ten ale Blu-ray standardně přehrávat neumí. Kromě velkého displeje oceníte na notebooku také zvuk – patří k tomu nejlepšímu, co lze na patnáctce slyšet. Malý subwoofer se docela dobře postará i basy i dolní středy, ovladač umí i virtuální Dolby Surround, který ale doporučuji spíše vypnout (standardně je zapnut). Také hlas ve filmech zní nad očekávání dobře – reproduktory zkrátka nejsou žádná chrchlátka.

Pokud se často díváte na televizi, oceníte vestavěný televizní tuner a dodávané dálkové ovládání kompatibilní s Media Centerem. V dodávce je i malá přenosná anténa, kterou lze položit na stůl nebo okenní parapet, případně pomocí svorky připevnit k otevřenému víku displeje. Pro sledování televize i nahrávání doporučuji používat Media Center, aplikace Arcade Deluxe mi k srdci moc nepřirostla.

Výdrž, závěr

Topí a vydrží málo

Výkonný hardware v relativně stísněném těle (oproti klasickým počítačům) má samozřejmě za následek vysoké zahřívání. Rovnou říkám, že toto ne „kolenní“ notebook – mít ho v klíně nedoručuji ani v chladnějším počasí, než jaké panovalo v době psaní tohoto článku (v kanceláři přesahovaly teploty třicítku). Teplota jader i v chladné místnosti přesahovala 55 stupňů v idle, teplota grafiky došplhala na podobné teploty. V kanceláři, kde bylo o něco tepleji, se pak notebook dostal uvnitř až na 65 stupňů a disk na nepříliš dobrých 48 stupňů – to jsou teploty, které už mohou být kritické – zvlášť, když si chcete za takového počasí ještě zahrát. Po několika desítkách minut hry se teplota jader i grafiky vyšplhala na 90 stupňů, což není úplně zdravé.

Topení notebooku není příliš příjemné, pokud na něm pracujete bez externí klávesnice. Vlevo je totiž hodně horký okraj, který zahřívá levou ruku. Ani prostor pro zápěstí není právě studený, vpravo od touchpadu je docela horko a za chvíli budete mít zpocenou ruku. Holt teplá kancelář není přítel tohoto notebooku. Je to dost rozdíl oproti nedávno testovanému TimelineX, který byl nahoře chladný a horký vzduch foukal jen tehdy, když byl ve skutečně vysoké zátěži. I přestože má notebook na své klávesnici externí blok a klávesnice je skutečně skvělá, externí klávesnici mohu jen doporučit – zvýší to i ergonomii práce.

 

 

Notebook má docela brutální chlazení – když se zapne větrák, rozhodně ho nepřeslechnete. Teplota i průtok vzduchu na výdechu mají grády a docela bych se i vsadil, že si u toho ohřejete i oběd. Je to zkrátka daň za výkon a v těchto teplých dnech rozhodně nedělá počasí Aspiru dobře. S vysokou spotřebou, která se v idle nedostává pod hranici 25 W a při běžné práci se pohybuje někde mezi 28 a 30 W, jde také ruku v ruce i výdrž. Notebook s osmičlánkovou baterií vydrží něco před dvě a půl hodiny. Zajímavé je, že spotřebu nijak zvlášť nesníží přehrávání videa nebo kancelářská práce – notebook se v obou případech „nudí“, takže spotřebuje v podstatě stále stejné množství energie. Ani Blu-ray, ani film z Youtube ho nerozhodí – výkonová rezerva je tedy nadmíru patrná.

Skvělý výkon, vysoká cena

Testovaný Aspire patří rozhodně ke špičce mezi multimediálními domácími notebooky. Má dostatečně velký displej pro sledování filmů i z větší než metrové vzdálenosti, velmi dobrý zvuk, TV tuner, Blu-ray, velký disk, výkonný procesor i grafiku a tak bychom mohli pokračovat. Pokud jej však budete chtít používat jako přenosný notebook, budete asi trochu zklamání výdrží a také vyšší hmotností – daň za výkonný hardware. Rozhodně také nejde o „kolenní“ model, v klíně začne topit téměř okamžitě po zapnutí. Je to zkrátka ideál na domácí stůl místo klasického počítače. A určitě se k němu vyplatí externí displej s full HD rozlišením a úhlopříčkou alespoň 23″. Pak si ještě více užijete filmy a hry a navíc budete mít dostatečně vysoké rozlišení pro práci.

 

Jen ta cena není úplně příznivá, na druhou stranu před lety stály podobně vybavené modely trojnásobek. Před nákupem je rozhodně vhodné zvážit, zda není lepší investovat do výkonného stolního počítače a malého přenosného notebooku (netbooku), který vám poslouží na cestách. Celková cena vyjde plus minus nastejno a budete mít mobilnější platformu. Na druhou stranu, jak píšu na začátku článku, někomu představa dvou samostatných počítačů nevyhovuje a spíše ocení jeden jediný stroj, u něhož nemusí přemýšlet, kde má uložena data, jaké programy jsou nainstalované a jaká máte u nich nastavení.

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže 

Acer Aspire 5943G 15,6″

Cena

cca 37 500 Kč s DPH

Zapůjčil

Acer CZ, www.acer.cz

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i7 720QM 1,60 GHz, TurboBoost 2,80 GHz

Operační paměť (vestavěná)

8 GB DDR3, 1066 MHz

Operační paměť (rozšiřitelná do)

16 GB

Pevný disk (velikost)

640 GB

Pevný disk (rychlost)

5 400 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

Blue-Ray

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

15,6″ LED

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

ATi Mobility Radeon HD 5850

Grafická paměť

1 GB

Wi-Fi

b/g/n-draft

Bluetooth

2.1+EDR

Mobilní komunikace

n/a

Operační systém

Microsoft Windows 7 Home Premium

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, HDMI, ethernet, audio

Počet USB portů

3 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC, MMC Plus, MS, MS Pro, xD

Rozměry

382 × 269 × 24 – 39,4 mm

Hmotnost

3,3 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

32 115

3DMark03 (body)

26 074

3DMark05 (body)

14 424

3DMark06 (body)

9359, CPU 2611; CPU 3072

PCMark05 (body)

6915, CPU 6884, Mem 7670, GPU 8854, HDD 4613

PCMark Vantage

5678; Mem 3941; TV & Mov 3924; Gaming 5810; Music 5195; Communication 4390; Productivity 4358; HDD 2898

HDTune (MB/s; ms)

65,1 MB/s, 20,1 s

SiSoft Sandra 2010

CPU 41,54 GOPS; Mem 16 GB/s

CrystalDisk Mark 3

Seq 82,14 / 81,74 MB/s; 512k 19,27 / 38,26 MB/s; 4k 0,304 / 0,830 MB/s

Devil May Cry 4

1366× 768 – hi 96,16 / 83,72 / 115,75 / 69,89; low 151,93 / 162,63 / 176,24 / 130,47

Cinebench R11.5

CPU 2,93 pts; OpenGL 24,50 fps

x264 BenchMark HD v3.0

42,99 / 16,14 fps

Divx Converter

36,20

Windows 7 Experience Index

CPU: 7; RAM: 7,5; GPU: 6,9; Game GPU: 6,9; HDD: 5,9

Výdrž web* (čas)

2:45 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

2:43 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

2:40 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!