Acer Aspire 751h: menší baterie mu sluší

0

Důvod, proč se prodávají tyto batohy, je jasný: výrobci se chtějí chlubit vysokou výdrží, kterou udávají až k osmi hodinám. V reálu je to sice méně, pět až šest hodin, stále je to velmi pěkné číslo.

Zapomeňte na batoh

Také Acer Aspire 751h se prodává s velkou, šestičlánkovou baterií s kapacitou 54 Wh, která vyčuhuje dozadu a trochu dolů, takže notebook je poněkud zvednut nad úroveň stolu. Je to výrazně lepší řešení, než když baterie směřuje směrem dolů a vytváří na spodní straně onen nepěkný batoh a současně znemožňuje umístit přístroj do tenké tašky. S touto baterií vydrží Aspire běžně okolo pět a půl hodiny, v případě, že vůbec nic neděláte – tj. máte jen otevřený Word a vypnutou Wi-Fi – můžete se dostat i na sedm hodin.

S touto baterií váží 1,35 kg, což už na cca 12″ model není nijak vynikající výsledek. Menší baterie, která má pouze tři články, vypadá v minibooku výrazně lépe, nikde nevyčnívá a notebook s ní váží o 150 gramů méně. Jedinou nevýhodou je horší chlazení, protože je Aspire blíže stolu a teplý vzduch zpod něj nemá jak unikat. Teploty přes 60 stupňů (podle programu HWmonitor) tak nejsou nijak výjimečné. To ovšem souvisí také s tím, že minibook nemá žádný viditelný výdechový otvor teplého vzduchu (více v naší starší recenzi).

Přes dvě hodiny

S malou baterií vydrží notebook při běžné práci – office, internet – dvě hodiny a deset minut, jen o pět minut kratší dobu zvládne přehrávat video (DivX v DVD kvalitě) a konečně dvě a tři čtvrtě hodiny můžete počítat s baterií při vypnuté Wi-Fi a ťukání do Wordu. Spotřeba minibooku se pohybuje okolo deseti wattů v případně surfování, osm si vezme při „nicnedělání“. Dobíjení trvá zhruba totéž dobu, co vybíjení, tedy něco přes dvě hodiny.

Tenká baterie Aspiru 751h rozhodně sluší výrazně více než šestičlánkové „batoh“. Je proto docela škoda, že si při koupi nemůžete vybrat, zda chcete delší výdrž za cenu větší baterie nebo kratší výdrž výměnou za hezčí vzhled. Tříčlánková baterie existuje pouze jako příslušenství, takže si musíte připlatit. Na druhou stranu aspoň budete mít dvě baterie a můžete počítat s celkovou reálnou výdrží sedm až osm hodin při skutečně náročné práci. Notebook se ale v tomto případě prodraží: malá baterie stojí okolo 1 600 Kč.

Ohodnoťte tento článek!